ПРЕМИЈЕРНИ "ХАМЛЕТ У МРДУШИ ДОЊОЈ": Нови наслов на репертоару позоришта у Грачаници
НА сцени Дома културе у Грачаници премијерно ће бити изведена "Представа Хамлета у селу Мрдуша Доња" у понедељак, 24.фебруара, у извођењу ансамбла Народног позоришта Приштина.
фото НП Приштина са седиштем у Грачаници
Комад Иве Брешана режирала је и адаптаптирала Јана Маричић,која о новој представи на репертоару куће каже:
- Пре више од пола века Иво Брешан је својим беспрекорним осећањем за људско у позоришту, тачније, талентом, доказао да је рудиментарна природа човека отпорна на просторно-временски контекст. Било да су на Елсинору, у Доњој Мрдуши, или у неком српском селу на самом југу наше земље, људи су робови својих најнижих инстинкта. Једном када осете моћ и задовољство због лако отетог новца, том се ропству предају, ушушкани у уверењу да последице не постоје, да је похлепа исто што и потреба, да је корупција само добра комбинација. Букара и његова свита тако витлају стазама зла, а ми им се смејемо све док нам шалу не однесе принц таме, како каже она изрека...
Играју Милан Васић, Бојан Стојчетовић, Милица Буразер, Александра Цуцић, Небојша Ђорђевић, Немања Јаничић, Никола Станковић и Ђорђе Велимировић.
Сценограф је Горан Стојчетовић, костимограф Борис Чакширан, редитељка је била задужена и за избор музике,док је сценски гобвор био задатак за Дијану Маројевић.
Иво Брешан је за ову комедију већ 1972. вишеструко награђиван, између осталог и Стеријином наградом. Следеће године је његов текст адаптиран у сценарио за истоимени филм Крсте Папића, који је касније приказан на Берлинском филмском фестивалу.
Прва реприза је дан касније у Дому културе "Трепча" у Звечану.
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)
У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!
29. 11. 2025. у 08:00
ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак
ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.
28. 11. 2025. у 14:45
ЈОВАНИН НОВИ ДЕЧКО: Спортиста, бизнисмен, син југословенског рекордера (ФОТО)
ВОДИТЕЉКА Јована Јеремић већ неко време ужива у љубави са боксером Милошем Стојановићем Тигром, сином југословенског кикбоксера Гидре који је поставио светски рекордер.
04. 12. 2025. у 12:31
Коментари (0)