АНИЦА ДОБРА, ПАПАМИХАЕЛ И КЕНОВИЋ ДОБИТНИЦИ "ЛИФКЕ": Проглашени лауреати Фестивала европског филма Палић

Јелена Лемајић

08. 07. 2024. у 13:02

Овогодишњи добитници признања "Александар Лифка", које се додељује у оквиру Фестивала европског филма Палић за изузетан допринос европској кинематографији, су глумица Аница Добра у категорији домаћих стваралаца, директор фотографије Федон Папамихаел у категорији иностраних стваралаца, и редитељ Адемир Кеновић коме ће бити додељена Регионална Лифка.

АНИЦА ДОБРА, ПАПАМИХАЕЛ И КЕНОВИЋ ДОБИТНИЦИ ЛИФКЕ: Проглашени лауреати Фестивала европског филма Палић

Фото Кошутњак филм

Глумица Аница Добра једна је од најпрестижнијих српских и југословенских глумица на европској и интернационалној филмској сцени.

Федон Папамихаел, награђивани директор фотографије, у својој радној биографији има преко 40 дугометражних филмова као директор фотографије. Међу познатим остварењима на којима је радио су "Хотел од милион долара" Вима Вендерса, "Странпутице", "Потомци" и "Небраска" Александера Пејна, "Идентитет", "У 3:10 за Јуму" "Ход по ивици", "Индијана Џонс и артефакт судбине" Џејмса Манголда, "W" Оливера Стоуна, и многе друге. За рад на хваљеном црно-белом филму "Небраска", Федон је добио номинацију за Оскара, БАФТА номинацију и АСЦ номинацију, као и друга признања. Поред свог рада на дугометражним филмовима, Федон је снимао и режирао преко 100 реклама, музичке спотове, а радио је и на телевизији. Живи у Лос Анђелесу и Атини.

Адемир Кеновић (Сарајево, 1950.) је босанско-херцеговачки режисер, продуцент и сценариста. Радио је на многим документарним и играним филмовима, као и образовним филмовима за домаће ТВ станице. Током рата у Босни и Херцеговини (1992-95.) режирао је и продуцирао бројне ратне документарне филмове, међу којима је „Сарајево: Улица под опсадом" приказан широм света и награђен БАФТА наградом. Један је од оснивача „Рефреш Продакшн" у оквиру које се бави продукцијом и дистрибуцијом играних, кратких и документарних филмова и серија. Режирао је филмове "Тајни пролаз" (2004.), "Савршени круг" (1997.), "МГМ Сарајево" (1994.), "Сарајево – Улице под опсадом" (1993), "Кудуз" (1989.), "Ово мало душе" (1986.) и многе друге.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!

"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!

СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!

10. 03. 2026. у 18:10

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

МАЊА ПОТРОШЊА, ВЕЋА СТАБИЛНОСТ: Енергетска ефикасност у служби јавног здравља