ХОЋЕ ЛИ "ВЕНЕЦИЈА" УПЛОВИТИ У МУЗЕЈ? "Новости" истражују каква ће бити судбина слике Надежде Петровић, премијерно представљене у Чачку

М.Краљ

02. 04. 2024. у 16:52

ПОСЕБНОСТ изложбе "Надежда - савременици - следбеници" у Уметничкој галерији "Надежда Петровић" у Чачку је и премијера једног дела велике сликарке.

ХОЋЕ ЛИ ВЕНЕЦИЈА УПЛОВИТИ У МУЗЕЈ? Новости истражују каква ће бити судбина слике Надежде Петровић, премијерно представљене у Чачку

Венеција, Надежда Петровић, Фото промо

Наиме, у меморијалној соби галерије, први пут је представљена слика Надежде Петровић на којој је ведута Венеције. Ово платно димензија 70 пута 50 центиметара из 1907. године, одмах је привукло велику пажњу посетилаца. Наиме, то је једно од ретких дела из њене импресионистичке фазе које је Народни музеј Србије прогласио за културно добро-музејски предмет.

Како "Новости" сазнају, ова слика се дуго налазила у једној од најчувенијих и најпрестижнијих хрватских колекција. Недавно ју је откупио један колекционар из Србије, али како је реч о културном добру, држава има право прече куповине! Међутим, питање да ли ће се то догодити, и хоће ли "Венеција" завршити код приватних колекционара, или ће је држава купити за Народни музеј или Музеј града Београда - засада остаје отворено.

Фото промо

Море, Надежда Петровић

Слика је настала у време када је Надежда била на студијском боравку у Италији, коју је током свог живота неколико пута обишла. У Венецији се затекла са блиским пријатељем, сликаром Бранком Поповићем. Обишли су изложбу импресиониста која је на њу оставила снажан утисак, па је чак наредних година стварала под утицајем тог сликарског правца. Управо тада настала су нека од њених капиталних дела, попут "Дереглије на Сави", "Колосеума" и - "Венеције". Та дела из њеног импресионистичког периода, око којих су се историчари уметности делили и полемисали, заправо су утрла пут српском импресионизму, кога ће стварати аутори попут Милана Миловановића, Малише Глисића, Косте Милићевића и других.

Савременици и следбеници

Фото промо

Поставка у Чачку
 

ПОРЕД Надеждиних слика, на изложби се могу видети и дела још 52 аутора. Међу њима су Петар Лубарда, Иван Табаковић, Бета Вукановић, Стојан Ћелић, Сава Шумановић, Милован Дестил Марковић и многи други, и то са по једном сликом, што према мишљењу аутора поставке указује на њен утицај у свеукупном ликовном развоју наших крајева. Изложба "Надежда - Савременици - Следбеници" је заправо покушај сагледавања њеног утицаја на српску уметност и уметнике.

"Венеција" која је сада први пут јавно изложена код нас, рађена је техником уље на платну. Преовлађују смеђи тонови, сфумато атмосфера, уздржанији и умиренији гест. Аутор поставке која ће моћи да се види у Чачку до 14. априла је виши кустос галерије Даниел Микић. Он је осмислио изложбу, која уз сву Надеждину уметничку раскош, коришћењем богатства збирке Уметничке галерије "Надежда Петровић", приказује и дела њених савременика и следбеника.

- Надежда Петровић као авангардна уметница с почетка 20. века у Србији намеће разноврсне компарације и дијалошке корелације са стваралаштвом или одређеним делима других уметника - како са онима који су на сликарску сцену ступили истовремено када и она, тако и са непосредним следбеницима, али и онима који су стварали знатно после ње, а који се својим уметничким радовима или читавим опусима, кроз тражење уметничких полазишта могу довести у везу и ослањати на њена размишљања. То се посебно очитава кад су питању потребе "слободе" у уметничком стварању, неопходност "уласка у друштво просвећених" и потреби искорака из крутих схватања традиционализма и конзервативизма - каже Микић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)