ЈАСЕНОВАЧКИ НОВОМУЧЕНИЦИ И У КЊИЗИ: Објављена монографија о познатим сликама монахиње Марије, посвећена жртвама злогласног губилишта

В.Ц.

27. 03. 2024. у 15:48

ИЗ штампе је управо изашла луксузна двојезична, српско-енглеска, научна студија историчарке уметности др Јелене Ердељан, редовне професорке Филозофског факултета у Београду, под насловом "Слике монахиње Марије: Свети новомученици јасеновачки у светлости васкрсења".

ЈАСЕНОВАЧКИ НОВОМУЧЕНИЦИ И У КЊИЗИ: Објављена монографија о познатим сликама монахиње Марије, посвећена жртвама злогласног губилишта

Музеј жртава геноцида

Монографија садржи први пут и интегрално сведочанство монахиње Марије (Антић) из српског православног манастира Рођења Светог Јована Крститеља у Јасеновцу (Епархија пакрачко-славонска). Она је, инспирисана стварним и трагичним догађајима из система концентрационих и логора смрти НДХ у Јасеновцу, као највећег губилишта српског народа, са најмање 115 великих масовних гробница и мноштвом мањих, иконички представила бол, страдање, патње и сећања.

По њеном сведочењу, само се једног јутра пробудила и добила инспирацију да забележи све слике о којима је слушала - сликарском четкицом. Тако су настала дела посвећена тешкој судбини српског, јеврејског и ромског народа, а изложба коју је публика могла да види у више градова, добила је име "Свети новомученици јасеновачки у светлости васкрсења" управо зато што слике буде наду у нови живот који жртве заслужују.

Део публикације чине и цитати из Старог и Новог завета и молитве из службе Светим јасеновачким новомученицима. У радовима се мешају иконописачке традиције са наивом и елементима стрипа и графике Далеког истока.

Музеј жртава геноцида

 

Рецензенти научне студије су историчарка уметности проф. др Сара Офенберг (Универзитет Бен-Гурион у Негеву, Израел), историчар и музејски саветник у Музеју жртава геноцида др Драган Цветковић и графичар и кустос у Музеју др ум. Никола Радосављевић. Објављивање публикације омогућили су Министарство културе, Телеком Србија и Фондација Музеја жртава геноцида.

"Ова књига је значајна за све оне који су посвећени разумевању питања уметности и геноцида, са посебним фокусом на геноцид који је Независна Држава Хрватска спровела над Србима, Јеврејима и Ромима. Ауторкина проницљива разматрања дају значајан допринос области историје уметности, бацајући светло на сложена геополитичка питања Србије, Хрватске, као и Босне и Херцеговине. Штавише, она дубоко задиру у тему културе сећања и кључну улогу која припада монашким традицијама, а засновано на свеобухватном испитивању уметничког дела монахиње Марије. Уметничка дела и њихово тумачење представљено у овој књизи обухватају импресиван низ теолошких, друштвених и политичких дискурса," наводи у рецензији проф. др Сара Офенберг са Универзитета Бен-Гурион.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!