СЛИКА „ЖИВЕ ГЕОМЕТРИЈЕ“ : Изложба слика Јозефа Клаћика у Заводу за културу војвођанских Словака у Новом Саду
У Заводу за културу војвођанских Словака у Новом Саду (Арсе Теодоровића 11), отворена је изложба уметника Јозефа Клаћика (75), добитника награде „Корени“ за прошлу годину и његових пет деценија на ликовној сцени.
С.Б.
Изузетно плодан аутор, који је самостално излагао више од 30 пута и учествовао на многобројним ликовним колонијама и колективним изложбама, представио је нови циклус радова, који се надовезује на претходно стваралаштво и истраживања у протекле две и по деценије.
По речима Саве Сатепанова, ликовног критичара, Клаћиков уметнички опус је један од најдинамичнијих у војвођанској ликовној уметности, с обзиром на чињеницу да је са лакоћом прелазио из циклуса у циклус и увек био логичан и „у праву“ са својим реакцијама.
- Клаћик је од прецизног фотореализма из седамдесетих година прошлог века, постао један од најзначајнијих неоекспресиониста, урбаним духом и брзим прегледом слике. На његовим радовима, сложеним мотивима, све је јасно, иако је на ивици апстракције. Међу првима је дошао до геометрије, супротставио се деструкцији новим естетским системом и начином поимања света, облицима који се не завршавају, већ представљају врсту живе геометрије. Својим стваралаштвом у новом изазову, Клаћик не прича садржај, него нуди слику а новом изложбом не сумира, него наставља да ради свакодневно- образложио је Степанов.
Изложба дела Јозефа Клаћика може да се погледа до 22. априла.
Препоручујемо
БИЛО ЈЕ ТО ВИШЕ ОД ТЕЛЕВИЗИЈЕ: Зашто је ноћни програм ЈРТ-а и данас недостижан
26. 02. 2026. у 20:28
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
ЈОШ МУ СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ: Симптоми болести због које је хоспитализован Дачић - почетак је "веома обичан"
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић јуче је у тешком здравственом стању хитно смештен у болницу и прикључен на апарате.
26. 02. 2026. у 16:26
Коментари (0)