МИСТИЧНИ РЕАЛИЗАМ У ПУНОЈ СНАЗИ: Ускоро пред публиком завршни део "Септологије" Јуна Фосеа, актуелног добитника Нобелове награде
ТРЕЋИ и завршни део "Септологије", магнум опуса Јуна Фосеа, актуелног добитника Нобелове награде за књижевност, изаћи ће почетком марта, потврдио је за "Новости" главни и одговорни уредник издавачке куће "Трећи трг" Дејан Матић.
Фото: Трећи трг
Сам Фосе сматра "Септологију" својим најзначајнијим делом, а Радош Косовић, преводилац овог, али и осталих Фосеових романа, драма и збирки поезије, које се могу наћи на српском тржишту, објашњава да се у трокњижју сливају све ауторове тенденције и размишљања.
- Слива се његов развојни пут и као уметника и као верника, што је у Фосеовом случају блиско повезано. Многе теме које је обрађивао раније, поготово у прозним делима, појављују се поново, сада у зрелијем руху. У питању је кулминација његовог рада, како стилска, тако и духовна и филозофска, врхунац у Фосеовом развоју, који почиње још са збирком "Пас и анђео", 1993. године, и траје до данас - каже Косовић.
V.C.S.
"Септологија" описује седам дана пред Божић остарелог сликара Аслеа. Сваки дан сумиран је у једном делу, а ти делови сабрани су у три књиге: "Друго име", "Ја сам неко други" и "Ново име".
- Све је ово, у суштини, једна књига, иако се свака од те три може читати засебно. Трећа заокружује Фосеов опус. Не објашњава га, не даје коначне одговоре, али га заокружује. Фосеов мистични реализам, како га сам зове, показује се овде у пуној снази: све те различите линије судбина и ликова, као и запитаност да ли је Асле једна особа или се иза једне "крије" више њих. Последњи део "Септологије" кулминација је нечега што већ јесте кулминација целокупног Фосеовог дела и слив свих струја које су постојале у његовом ранијем раду - констатује Косовић.
V.C.S.
Велики значај у "Новом имену" Фосе даје филозофу и мистику Мајстору Екарту, који је сматрао да се Христово рођење о Божићу дешава изнова и изнова у људској души, и то као појава светлости. То би могао бити један од разлога зашто аутор свој роман смешта у последњих недељу дана пред Божић, када Асле премотава свој живот и сећања, збраја губитке, сагледава уметнички пут и мири се са собом и светом. Цео његов роман обасјан је светлом које, како више пута наглашава, најснажније сија управо у тами и болу. Специфичним стилом, изузетно мелодичним и пуним репетиције, како је приметио Косовић, Фосе успева да убрза, успори и изокреће време.
СЛЕДЕЋА "ТРИЛОГИЈА"
НАРЕДНО Фосеово дело које ћемо читати у преводу Радоша Косовића јесте "Трилогија". Издавачи ће такође бити "Трећи трг" и "Сребрно дрво".
Препоручујемо
НАГРАДА "ЂУРА ЈАКШИЋ": Народна библиотека из Српске Црње 65. пут расписала конкурс
09. 03. 2026. у 14:32
ТРАМП ХИТНО ПОЗВАО ПУТИНА: Разговор трајао сат времена
РУСКИ председник Владимир Путин разговарао је телефоном са америчким колегом Доналдом Трампом.
09. 03. 2026. у 20:34
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (0)