КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (11): Три дана до победника

В. Н.

19. 02. 2024. у 18:00

ДО четвртка 22. фебруара објавићемо гласове још 17 чланова Великог жирија.

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (11): Три  дана до победника

Илустрација Новости

ДУШКО БАБИЋ (Београд)

1. "ДИМНИ ЗНАЦИ", Ђорђо Сладоје ("Штампар Макарије",

НБ "Жарко Зрењанин")
2. "ПЛАЧЕМ У ТАМИ", Драган Лакићевић ("Партенон")
3. "НАЋЕРТАНИЈЕ", Матија Бећковић (СКЗ)
4. "КАНОН ПОТИШТЕНОГ УМА", Филип Грбић ("Вулкан")
5. "У ЗЕМЉИ ФРАЊЕ ЈОСИФА", Љубомир Кораћевић (КОВ)

Фото И. Маринковић

И ОВОМ песничком књигом Сладоје потврђује да иде у ред аутентичних српских песника, нижући горко-духовите строфе о старењу и свему што иде са њим. Танани лирик, песник малих тема и интимних тренутака, Д. Лакићевић подарио је српском језику још једну изузетну песничку књигу, тужну и благу, оплемењену најфинијим лирским болом. Дело М. Бећковића је књига неодољиве духовитости, раскошног језика и дубоких продора у илузије и преваре нашег доба, лепо упаковане у флоскуле о слободи и просперитету. Роман Ф. Грбића о младићу напрегнуте осећајности - потиштеном, пасивном бунтовнику који живи у неспоразуму са "вулгарним временом"; горка сага о веку у којем "умиремо споро", озлојеђени и поништени. Дело Љ. Кораћевића је роман живе, динамичне нарације и слојевите значењске структуре, у којем су сиорановски "празни митови" савременог света доведени у везу са митологемама националне традиције и судбине.

* * * * * * * * *

ЈЕЛЕНА ПАНИЋ-МАРАШ (Београд)

1. "ЛОЈ, НОВАЦ, РЕЧ", Мирослав Максимовић ("Чигоја")

2. "ЗЕНИТОДАДАИЗАМ У СРПСКОЈ КЊИЖЕВНОСТИ", Предраг Тодоровић (Институт за књижевност и уметност)
3. "ПОЕТИЧКИ ИЗАЗОВИ И ДРУГИ ОГЛЕДИ", Марко Недић ("Академска књига")
4. "ЛАКРИМАРИЈУМ", Александар Танурџић ("Прометеј")
5. "ОРФЕЈСКО ЗАВЕШТАЊЕ", Предраг Петровић (Задужбина "Николај Тимченко")

Фото Printskrin Youtube

СРПСКА књижевност нема књигу попут најновијег остварења нашег истакнутог песника М. Максимовића. Она је она особена, а самим тим и важна, колико њен аутор доживљава поезију и њену улогу крајње оригинално, атипично и самосвесно. Важан прилог српској авангардологији је нова студија П. Тодоровића, богато илустрована, темељна у приступу и анализи материјала, посвећена је уметничким покретима српске авангарде, зенитизма и дадаизма. М. Недић заокружује бављење савременом српском прозом и још једном потврђује умешност, истанчаност, тананост као и особен критички приступ који негује већ деценијама. Аутентично, живописно, сликовито А. Танурџић приказује личну борбу, посрнућа и суноврате у борби за потомство главне јунакиње Ане Ћосић. Веома истанчано дата је слика болница, лекара, медицинског особља и процеса вештачких оплодњи. Трагање за оригиналним значењима, откривање другачијих смислова и скретање пажње на неке недовољно расветљене књижевно-историјске чињенице, красе херменеутички метод П. Петровића.

* * * * * * * * *

ВИКТОР ШКОРИЋ (Ново Милошево)

1. "ВРЕМЕ ВОДЕ", Бојан Савић Остојић ("Контраст")

2. "МЕДУЗЕ ЖИВЕ ЗАУВЕК ДОК ИХ НЕ УХВАТЕ", Нађа Петровић ("Геопоетика")
3. "ЦРНА АНЂЕЛИЈА", Срђан В. Тешин ("Архипелаг")
4. "И ОНДА ОПЕТ, ИЗ ПОЧЕТКА", Филип Грујић (Booka)
5. "ЛИЦЕ ГОСПОДИНА СА КИШОБРАНОМ", Јадранка Миленковић ("Пресинг")

Фото приватна архива

РОМАН Ф. Грујића уроњен је у савременост у толикој мери да представља откуцаје савременог друштва и младе генерације која се суочава са проблемима и неразумевањем какво раније генерације нису имале. Н. Петровић објавила је свеж, али и потресан роман који спаја егзистенцијалистичку и надреалистичку поетику. Модерна, експериментална, у исто време одмерена, такорећи класична, збирка Ј. Миленковић показује веома високе домете њеног стваралаштва. С. В. Тешин је објавио књигу која нас освешћује о улози животиња у људским животима, али и у књижевности. Роман Б. С. Остојића је кишовско враћање у прошлост и потрага за пореклом и сопством, али и показатељ да је писац који пише о сопственим опсесивним темама, у најлепшем маниру те синтагме.

* * * * * * * * *

МИЛЕ ТАСИЋ (Суботица)

1. "ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ", Селимир Радуловић ("Лагуна"

2. "ЗА СВЕ ЈЕ КРИВО НЕВРИЈЕМЕ НАД ФИРЕНЦОМ", Жељко Пржуљ (Фонд "Свети Сава", АСоглас)
3. "КОЗАРО, СЕЈО И ПРАМАЈКО", Ненад Грујичић ("Бесједа")
4. "УНУТРАШЊИ РЕЉЕФ", Сања Савић Милосављевић ("Бедем")
5. "АМЕРИКА", Зејнел Зејнели ("Рад, Београд")

Фото приватна архива

КАО ретко који песник С. Радуловић је потпуно свој песнички компас окренуо ка дуговности, ка светитељима, ка унутрашњем бићу верујући у пролазност овоземаљског материјалног, предајући се сериозно избрушеним стиховима. Страдање Срба као стални мотив Ж. Пржуља у овој књизи се провлачи од средњег века па све до данас, кроз познате историјске ликове али и наше савременике. Збирком песама Н. Грујичић је овековечио страдање Срба у постојбини својих предака, осећајући сопствену припадност, не само генетски, већ и духовно јединство са простором Козаре. С. С. Милосављевић нам дарује песничку књигу у коју је сабрала 30 песама у које нас уводе већ интригантни наслови, терајући нас да помно испратимо сваки стих провокативан, понекад паћенички, ироничан али оригиналан у сваком погледу. Дајући кардиограм најмоћније светске силе САД, која своју моћ, нажалост, показује ратовима од којих ни у једном моменту не одустаје, З. Зејнели чињеницама као највреднијим амалгамом истине подсећа читаоца, вероватног сведока, на трагове зла.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)