КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (1): У знаку меда и жучи

В. Н.

08. 02. 2024. у 07:00

У ИЗБОРУ првих четворо чланова жирија преовлађују песничке књиге и студије.

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (1): У знаку меда и жучи

Илустрација Новости

Срба Игњатовић (Београд)

1. "СНОВНИ СНЕВНОМРАК", Душан Стојковић ("Литера")

2. "ПОЕТИЧКИ И ДРУГИ ОГЛЕДИ", Марко Недић ("Академска књига")
3. "ДИМНИ ЗНАЦИ", Ђорђо Сладоје
("Штампар Макарије", НБ "Жарко Зрењанин")
4. "ОТКУП", Андрија Радуловић (Књижевно друштво Његош)
5. "ПАРАМПАРЧАД", Жељка Гавриловић ("Мали Немо")

Фото приватна архива

Стојковићева поезија надовезује се на наша и светска авангардна искуства, обнавља их, обогаћује, и утискује им особени, непоновљиви печат. М. Недић бави се поетичким изазовима, жанровским преплетима и стваралачким особеностима низа наших кључних прозаиста, почев од Живојина Павловића, Д. Михаиловића, Д. Ћосића, до Белог Марковића и Воје Чолановића. Књига Ђ. Сладоја обједињује теме метафизичке, сакралне и интимистичке, лични доживљај и искре предачког искуства. Реторичан и уједно уман, наоко сав окренут доживљају света али и његовом суптилном "просејавању" А. Радуловић потврђује да је и његова поезија у знаку меда и жучи, слова и суза. Необична је поезија Ж. Гавриловић сва из сегмената, јединичних исказа и слика. Налик настојању да се из недогледа и хаоса фрагмената успостави лично обојени микрокосмос. Плод доживљаја, сећања, као и истанчаних проницања.

* * * * * * * *

Александар Б. Лаковић (Крагујевац)

1. "ПРАХ", Братислав Милановић (Библиотека "Вук Караџић")

2. "ДИМНИ ЗНАЦИ", Ђорђо Сладоје
("Штампар Макарије", Библиотека "Жарко Зрењанин")
3. "РАСКРШЋА", Славиша Миловановић (УКС)
4. "ПОГЛЕД ПОД СУКЊУ СВЕТА", Татјана Јанковић ("Агора")
5. "У КОСТРЕТИ", Слободан Јовић ("Чигоја штампа")

Фото приватна архива

У средишту модерних кратких прича Т. Јанковић је породица са окружењем, а од мотива, од раније уочених, јесте и топла представа бабе као узора. Б. Милановић је заокружио петокњижје "Искупљење" које се бави животом и драмом у његовом родном амбијенту и које можемо са разлогом ословити као митопеју Шумадије. Збирка песама С. Миловановића доноси неочекиване имагинативно-сликовито-муњевите представе у чијој основи је семантички ниво изгубљености, почев од завичаја (Метохија), родитеља, права на повратак... Стихови Ђ. Сладоја негују медитацију и то ону неретко отрежњујућу и не треба је проверавати. Одавно нисам читао књигу препуну љубави и емпатије као што је то збирка С. Јовића стварана на моралним и материјалним постратовским рушевинама и искушењима.

* * * * * * * *

Елма Халиловић (Нови Пазар)

1. "У ЧЕКАОНИЦАМА: ИСТОРИЈА ЖЕНСКИХ МЕНТАЛНИХ ПОРЕМЕЋАЈА", Драгана В. Тодоресков, ("Но рулес")

2. "ОСЛУШКИВАЊЕ ЛОСА", Петар Милорадовић, (КЦН)
3. "ПСИХОЛОГИЈА ГРАВИТАЦИЈЕ", Ненад Шапоња, ("Прометеј")
4. "ГОДИНА БЕЗ ПРОЉЕЋА", Аднан Репеша, ("Лагуна")
5. "ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ", Селимир Радуловић, ("Лагуна")

Фото Приватна архива

Необично, прецизно и узбудљиво, Д. Тодоресков пише о јунакињама нашег доба на основу чијих несаница и грчева се указује целина друштвених збивања. Алегоричан глас спаја издвојене елементе, а у магловитом контексту песама П. Милорадовића лирско ја има снагу исказа који одзвања између значења и тумачења. Н. Шапоња је књигом дозивао мишљење у поезију, а огрнуо се поетичком доследношћу којом допире до инстинктивних вектора бића.

Књига је написана за све оне који се не мире са свакодневицом, предрасудама и шаблонима данашњег времена. Фрагметарни роман А. Репеше дат кроз сећања на рат сведочи о контрадикторности страдања и младости. Поезија се храни историјом, чекањем, запитаношћу и чуђењем, показује С. Радуловић у књизи у којој путује древном Палестином и Египтом, али не напушта себе и своје време.

* * * * * * * *

Милица Кецојевић (Београд)

1. "КЊИЖЕВНОСТ С ПРЕДУМИШЉАЈЕМ. СТВАРАЛАЧКА БИОГРАФИЈА СЛОБОДАНА СЕЛЕНИЋА", Владан Бајчета ("Академска књига")

2. "ЧАСНО ЈЕ БИТИ. ПОЕЗИЈА И ПОЕТИКА МИЛОСАВА ТЕШИЋА", Софија Матић (НБ "Стефан Првовенчани")
3. "НА МАПИ УТОПИЈЕ", Бранко Анђић ("Лагуна")
4. "ВИДИ ВИДИ", Слободан Зубановић ("Архипелаг")
5. "У КОСТРЕТИ", Слободан Јовић ("Чигоја")

Фото З. Јовановић

Поред тога што стваралачку биографију С. Селенића сагледава у новом светлу, В. Бајчета пружа подробну анализу његовог опуса и доноси низ претежно досад необјављених текстова из пишчеве заоставштине. С. Матић је успела да детаљно протумачи песничка остварења М. Тешића и укаже на елементе који обликују његову поетику. Крећући се кроз простор трију Америка, Б. Анђић је бележио размишљања, утиске и асоцијације које су се у њему спонтано зачињале. Путујући, уверио се да постоје и људи спремни да живе по мери личне среће. С. Зубановић на ефектан начин проговара о основним поетичким питањима једнако као и о свакидашњим, тзв. непоетским темама које му заокупљају пажњу. С. Јовић, лиричар необичног дара, пева о "добу маловјерја", свету који се, независно од угла посматрања, чини "страшан", о наоко безначајним а уистину врло вредним бићима и појавама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)