МЛАДИ РУСКИ ПИЈАНИСТА НА КОЛАРЦУ: Давидченко за рођендан Велике дворане

Марина Мирковић

03. 02. 2024. у 18:43

ЕКСКЛУЗИВНИМ наступом младог руског пијанисте Сергеја Давидченка са Београдским камерним оркестром и виртуозом на труби Александром Солунцем 4. фебруара ће, традиционално, бити обележен рођендан Велике дворане Коларчеве задужбине. Давне 1932. године, концертом Београдске филхармоније вођене руком маестра Стевана Христића, почеле су са радом и сама задужбина и дворана у чијој је изградњи архитекта Петар Бајаловић применио најсавременија научна знања о акустици тог доба, те се она до данас сматра најрепрезентативнијим концертним простором за представљање уметничке музике у нас.

МЛАДИ РУСКИ ПИЈАНИСТА НА КОЛАРЦУ: Давидченко за рођендан Велике дворане

промо

- Дворана је, захваљујући начину на који се тада градило, истинско ремек-дело, због чега се и одржала до данас, а само здање Задужбине је представљало прави "Карнеги хол" за Београд тог доба - објашњава александар Пековић, управник Задужбине Илије М. Коларца, који позива публику на рођендански концерт:

- Звезда концерта Давидченко је изузетан виртуоз, импресивне биографије за једног двадесетогодишњака, а због наступа са нашим уметницима и резидетним оркестром Коларца, он први пут долази у Србију.

Поводом 92. рођендана Велике дворане, у недељу од 20 часова, биће изведен Моцартов Дивертименто за гудачки камерни оркестар у Д-дуру и Бартокове Румунске игре, а у централном делу концерта Шостаковичев Клавирски концерт бр. 1 у ц-молу, познат по сатиричним и хумористичким елементима, укључујући и елементе џеза који је карактеристичан за његов опус. Београдска публика премијерно ће моћи да чује прошлогодишњег лауреата такмичења "Чајковски" Сергеја Давидченка, као и (у Шостаковичевом Концерту) прву трубу наше Филхармоније Александра Солунца, који ће наступити са Коларчевим резидентним оркестром - Београдским камерним оркестром, под диригентском палицом маестра Александра Којића, који спада међу водећа диригентска имена млађе генрације.

Млади Давидченко, чије наступе прате стајаће овације, истиче да му је циљ да "људима донесе радост", али и да "дешифрује композиторов код" како је то једном рекао Јуриј Темирканов, чувени руски диригент, један од многих са којима је наступао млади пијаниста. Давидченко је више пута свирао праћен оркестром Маринског театра, под управом легендарног Валерија Гергијева - са којима је крајем 2023. године извео све клавирске концерте Сергеја Прокофјева на фестивалу "Лица модерног пијанизма".

Београдски камерни оркестар основала је 2021. године концертмајстор Миљана Поповић Матерни, а под вођством шефа диригента и уметничког руководиоца Данијела Гајса, и уз стално гостујућег концертмајстора и солисту, Станка Мадића, брзо је стекао светско признање и углед. Од децембра 2022. резидентни оркестар Коларчеве задужбине у Београду, најрепрезентативнијег концертног простора у Србији.

Клавир као атракција

УПРАВНИК Задужбине Пековић подсећа да је пре годину и по "кући враћен" и први концертни клавир Коларца, који се 33 године водио као нестао, да би из магацина једног копаоничког хотела најзад био допремљен на Студентски трг број 5 - некадашњи Краљев трг 5, пред који је јануара 1932. испоручен из Лајпцига, по поруџбини првог УО Коларчеве задужбине.

- Данас је тај импозантни инструмент импресивне историје, на коме су свирали Прокофјев и Рубинштајн и плејада великана, изложен у холу као атракција. Следи му репарација у фабрици "Блитнер" (која је до рата премијум фирма за концертне клавире, "Стенвеј" тог доба), а чак ни тамо немају такав клавир будући да је фабрика сравњена са земљом током савезничког бомбардовања Лајпцига.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!