ВИНЧУ ЧУВАМО И ОД ЉУДИ И ОД ДУНАВА: Дубравка Ђукановић, директорка Републичког завода за заштиту споменика културе, о чувеном налазишту

М. Краљ

03. 12. 2023. у 19:26

ГОДИНАМА је Дунав односио археолошки материјал, који се заједно са отпадним водама сливао са једног од најзначајнијих наших, али и европских неолитских локалитета, на коме је професор Милоје Васић открио 1908. прве трагове винчанске културе.

ВИНЧУ ЧУВАМО И ОД ЉУДИ И ОД ДУНАВА: Дубравка Ђукановић, директорка Републичког завода за заштиту споменика културе, о чувеном налазишту

Бело брдо чека заустављање клизишта

У оквиру капиталног, вишегодишњег пројекта "Истраживање, заштита и презентација археолошког налазишта Бело брдо у Винчи", вредног више од три милиона евра, ове јесени окончани су радови чији циљ је био управо спречавање даље девастације.

Пројекат је поверен Републичком заводу за заштиту споменика културе као носиоцу инвестиционих права и реализује се у директној сарадњи са Националном платформом "Србија ствара", при кабинету председнице Владе. А овај почетни корак у заштити вредног налазишта финасијски је подржала и влада САД, кроз Амбасадоров фонд за заштиту културне баштине.

- Прва фаза санације је завршена побијањем завесе бетонских шипова, а сада се врше мерења, па ћемо на бази тих резултата видети да ли има и даље померања клизишта - каже, за "Новости", професорка др Дубравка Ђукановић, директорка Републичког завода за заштиту споменика културе. - Оно што сигурно знамо, да би ти шипови имали пуни смисао, потребно је спречити доток воде на само археолошко налазиште, изградњом дренажног колектора. Тако да следећа фаза, пре свега, подразумава изградњу обалоутврде, коју је нопходно реконструисати и урадити је на деловима где је нема. Онда следи регулација Болечице, која не зависи само од нашег пројекта, већ и од многих других одлука, па је неопходно усаглашавање са општином Гроцка. Наравно, ту је и изградња колектора, и на крају, објеката визиторског и научно- истраживачког центра, као и самог археопарка уз Болечицу.

Предност јавном интересу

ЈЕДНА од иницијатива, током излагања Просторног плана, била је чак да се измести центар за посетиоце, како би остало неколико објеката, додаје саговорница:

- Постоји нешто што је јавни интерес, општедруштвено добро и бенефит за насеље Винчу, па се због два-три плаца не може рушити тако један велики пројекат. Изашли смо у сусрет за један део друге зоне заштите, где је био планиран тријажни центар, у функцији археолошког истраживања. Ту смо дали стручно мишљење да на тој локацији не мора да се ради експропријација, него да тријажни центар можемо да стационирамо на неком другом месту, где се не угрожава ниједан постојећи објекат. Али, видећемо како ће то усвојити комисија за планове и коначно дефинисати просторни план.

Како објашњава саговорница, потписан је споразум са јавним предузећем "Србијаводе", које је, у име Републичког завода, као инвеститора, расписало јавну набавку за избор извођача за реконструкцију постојеће обалоутврде као прве, од планиране три фазе:

- Републички завод је урадио студију заштите локалитета од негативног дејства воде и пројектну документацију за дренажни колектор, чију изградњу ће, према неком прелиминарном договору, на себе преузети Град Београд. Јер, тиме се не штити само наш локалитет, већ би колектор прихватао сву атмосферску и фекалну воду из будуће канализације насеља Винча. У оквиру тога предвиђен је и пречистач. Што се Болечице тиче, пројекат ће реализовати општина Гроцка.

У току су и две велике јавне набавке, које је расписао сам Завод, а биће окончане у првим данима децембра. Прва је, према речима директорке, за израду пројектно-техничке документације за објекте центра за посетиоце и научно-истраживачког центра, са анексом будуће месне заједнице, а друга за концептуалну презентацију целог простора и уређење археопарка уз Болечицу.

Да би се све то реализовало, држава ће морати да изврши експропријацију околних парцела, а на питање докле је тај посао одмакао, саговорница одговара:

- Поред комплетно завршених првих седам парцела са објектима, 18 је у завршној фази. Планирана су укупно 54 објекта, која су на неки начин у поступку. Уз Завод, у овај процес је укључена и општина Гроцка, Јавно правобранилаштво, Завод за вештачење, па све то дуже траје, али очекујемо да ће се завршити у догледно време. Пре свега, чистимо простор прве зоне археолошког локалитета, али смо заинтересовани за објекте где би требало да се гради центар за посетиоце, у другој зони. Да бисмо то све реализовали надамо се да ће до краја године бити усвојен Просторни план подручја посебне намене, који је фактички доведен до краја.

Током лета, када је Просторни план био на излагању, стигло је доста примедаба, али већина, сматра Ђукановићева, "не поставља права питања, на правом месту":

- Неке које смо разматрали ће бити и усвојене. Међутим, било је и захтева да се одређене парцеле изузму, што је немогуће. Када је у питању археолошко налазиште, у првој и другој зони заштите, апсолутно нема разговора о томе.

Номинација за Унеско још далеко

РЕАЛНЕ основе за номинацију Винче за листу Унеско, сматрају у Републичком заводу - још нема:

- Држава је тражила "апстрим" процес за Винчу, пре четири-пет година, али је наступио застој због короне - објашњава дирекорка Ђукановић. - Прошле године смо добили информацију из Центра за светско наслеђе да можемо да очекујемо да неко од стручњака њихових саветодавних тела сагледа какве су нам шансе за евентуалну номинацију. Републички завод је одвојио средства за то, и када будемо добили информацију од Центра за светско наслеђе, да ће тај тим стручњака доћи, то ћемо подржати. Тада ћемо добити објективну слику. Могуће да се Винча номинује као неко серијско добро, са другим локалитетима тог периода. Али, засад је то врло упитно.

Велики изазов за реализацију пројекта представља и дивља градња уз Дунав и само налазиште, о чему директорка Републичког завода каже:

- И легални и нелегални објекти на простору самог археолошког налазишта су предвиђени да буду експроприсани. Они се, без обзира на њихов статус једнако третирају, јер смо за сваки од тих објеката и парцела ангажовали, или ћемо ангажовати Завод за вештачење града Београда да уради процену, која би обухватила све вредносне аспекте, по свим могућим основама, на бази чега би била дефинисана нека реална цена, која би била исплаћена власницима. Међутим, постоје нелегални објекти који се налазе на простору на коме апсолутно не могу бити прихваћени. Реч је о низу објеката на самој обали. Нигде у свету нећете наћи да је дозвољена градња уз саму реку или море. То је простор обалоутврде и мора бити регулисан и изграђен тако да штити насеље Винчу од високе воде Дунава. Беспредметно је полемисање да ли или не треба уклањати бесправно изграђене објекте који угрожавају безбедност. И са тим власницима се договарамо, дајемо им могућност да ту остану, док не мора да се приступи рушењу, што им омогућава да се сами иселе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве