ЧУВАРИ БАШТИНЕ: На сајму књига представљена монографија „ ПТТ музеј у Београду 100 година од оснивања“

Д.Б.М.

26. 10. 2023. у 05:00

НА штанду Поште Србије јуче је представљена монографска студија „Поштанско, техничко и културно наслеђе: ПТТ музеј у Београду 100 година од оснивања“, која промовише један век институције која заузима посебно место у историји и култури Београда и Србије.

ЧУВАРИ БАШТИНЕ: На сајму књига представљена монографија  „ ПТТ музеј у Београду 100 година од оснивања“

Игор Ђукановић

 Ауторка Љиљана Ђорђевић је са тимом сарадника успела да обједини, систематизује и представи значајна документа, фотографије и архивску грађу Музеја.

-Пошта Србије као јавно предузеће у свом саставу има и музеј ПТТ, који као институција нам омогућује да неке ствари које су биле присутне у прошлости сачува, промовише и остави за нека будућа покољења – рекао је Зоран Ђорђевић, директор Поште Србије. – ПТТ музеј у неком ранијем периоду  није био довољно видљив, нити препознат као институција културе која је важна у животу сваком од нас зато што нас враћа у неко прошло време, време у коме је поштански саобраћај другачије функционисао. Можемо да будемо поносни јер многе развијене поште у свету немају овакву традицију и овакав музеј у њиховом поседу.

ПТТ музеј чува техничку, поштанску и филателистичку баштину, али и сећање људи који су допринели дугом трајању поште.

-Данас тешко можемо да схватимо значај поште као институције, не можемо да схватимо историјске околности када је она настала и колико је била значајна у то доба и колико је утицала на квалитетан развој друштва – каже Љиљана Ђорђевић. – То је препознато у 19. веку и захваљујући томе постоји ПТТ музеј који баштини историју поштанског, телеграфског и телефонског саобраћаја.

БОРИЋУ СЕ ЗА ПОШТУ СРБИЈЕ

ДИРЕКТОР Ђорђевић је честитао свим радницима Музеја ПТТ и свим запосленима у пошти Србије велики јубилеј:

                -Верујем да ћемо се  залагати да Музеј буде више препознатљив и видљив. Када гледам како су се информације некада преносиле, жао ми је што данас, без обзира колико се ја трудио, неке информације долазе тешко до свих запослених. Покушавамо на све начине да дођемо до њих и да им их пренесемо, али постоје људи у Пошти Србије који их на неки начин блокирају те информације. У неким поштама радници нису информисани да ми све време радимо на томе да добију веће плате. И са овог места желим да пошаљем поруку да ми напредујемо, да ће плате бити веће. Немамо финансијских проблема, а Пошта Србије има одличан пословни резултат, што нам улива наду да ће бити боље. Док год сам на челу Поште Србије борићу се за њу.

Ђорђевић је издвојила неколико значајних догађаја из историје музеја:

Већ 1888. године појавили су се правилници у којима је било назначено да је потребно да се сакупљају различити експонати за будући поштански музеј. Музеј је званично основан 1923, а збирке су се налазиле у појединим поштанским и телеграфским станицама, а 1958. године  отворен је за јавност. Музеј је сачуван од бомбардовања у априлу 1941. године, тако што је материјал био спакован и премештен у Горњи Милановац и Крагујевац. ПТТ музеј је 2013. године реконструисан и направљена је нова стална поставка која хронолошки прати историју поштанског саобраћаја од Првог српског устанка до данас.

У монографији се осврћемо на многе познате личности које су допринеле постојању музеја и поште као институције.

На штанду Поште Србије изложене су поштанске марке у посебним витринама, као и експонати из Музеја ПТТ. Ове године је објављена и пригодна поштанска марка у част јубилеја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду