"КУЋА" ЗА РОЂЕНДАН: Новим насловом, у режији Воје Брајовића, Звездара театар улази у четрдесету сезону

В.СТРУГАР

06. 10. 2023. у 16:45

ДРАМСКИ првенац глумца Небојше Илића, "Кућа" (у режији Воје Брајовића)премијерно ће бити изведен 8.октобра у Звездара театру - овом представом наша позоришна кућа улази у своју јубиларну, четрдесету сезону.

КУЋА ЗА РОЂЕНДАН: Новим насловом, у режији Воје Брајовића, Звездара театар улази у четрдесету сезону

фото "Новости"

- Пред гледаоцима ће се наћи мала, камерна драма, прожета с једном врстом фантастике, у жанру и духу Звездара театра - најавио је управник Душан Ковачевић нови наслов на репертоару. - Може да се исприча из више углова и свако ће у њој видети неки свој проблем и причу о нашем расељењу, које нас је пратило кроз двадесети век. А,ево, прошли смо и четвртину 21. столећа у потрази за идентитетом и покушају да дефинишемо шта је наша кућа и окућница.

Како истиче наш угледни писац, назив комада има више значења, подсећајићи да већ два века трају сеобе (што из социјалних разлога, што због личног усавршавања),па се тако трећина народа налази у иностранству:

- Ово је прича о породици у расејању. Њихова кућа је мобилна: кад су тамо, чини им се да је боља кућа овде, кад су овде, мисле да им је кућа тамо - додаје Ковачевић.

Уз скромну опаску да је управо Душан Ковачевић својим сугестијама значајно унапредио његов текст, Илић је истакао да га је одувек интерсовало питање "странствовања":

фото: Н.Вукелић

- У Канади сам често имао прилику да разговарам са нашим људима који су формално постали странци. То је занимљиво и болно искуство,мислио сам каква бих ја биљка био да сам негде пресађен. Онда сам схватио да је довољно да се возим колима по свом граду и схватим да ме време претиче, на нивоу промена у архитектури,језику, обичајима. Често се и сам осећам као странац, па и кад сам сам са собом. Близак ми је и онај хришћански увид да смрти нема, да смо сви у једној кући и да вечност почиње овде. Трудио сам се да комад буде духовит,емотиван,густ,снажан и комуникативан,уз дивну музику Војислава Аралице који је направио рам за нашу слику.

Први читалац Илићевог комада био је његов колега Бранимир Брстина (с којим у представи "дели" исту породицу, будући да Брстина игра деду, Небојша оца, а млада Ивана Зечевић ћерку),а њих двојица су истовремено дошли на исту идеју: да "Кућу" режира Воја Брајовић.

- Потврдило се да није највећа несрећа српског народа тих пет стотина година под Турцима, већ половина тог времена у расејању. Кућу стално тражимо и имамо жељу да будемо у својој кући. Преда мном се нашао диван текст, осетио сам велику одговорност да га претворим у представу - објашњава Воја Брајовић. - У њој има магичног реализма који вас инспирише, а ми смо желели да код гледалаца пробудимо најплеменитије емоције, од смеха до суза.

ГДЕ СИ, КУЋО?

ТВОРАЦ "Куће" Небојша Илић открива да је пре извођења текст послао свом некадашњем колеги Растку Лупуловићу, сада епископу Илариону. Комад му се допао и он му је узвратио подсећањем да у нашем народу и даље постоји онај леп обичај, када неког драгог сусретнемо, да му се обратимо речима: "Где си,кућо"...

Између осталог, објаснио је Илић, да је избор "пао" на Брајовића и због тога што је његов старији колега, за разлику од многих глумаца, увек умео да види целину. Тако је и овог пута, увидео шта све може у тексту још да се учита и да се тако отворе неки нови простори за три лика у три чина.

- На почетку представе моја јунакиња је бунтовна, жељна слободе и куће, дома у коме смо сви "своји" и сви "наши". Али, куће се мењају и вечно траже - речи су Иване Зечевић.

Сценографију и костиме за представу урадила је Јелисавета Татић Чутурило.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!