ЈЕДНА ОД НАЈВАЖНИЈИХ УСТАНОВА КУЛТУРЕ У НАШОЈ ЗЕМЉИ: Етнографски музеј обележио 122 године постојања

Новости онлајн

21. 09. 2023. у 14:55

ЕТНОГРАФСКИ музеј у Београду обележио је 20. септембра 122 године постојања отварањем изложбе „Читање боја“ и концертом Васила и Марте Хаџиманов.

ЈЕДНА ОД НАЈВАЖНИЈИХ УСТАНОВА КУЛТУРЕ У НАШОЈ ЗЕМЉИ: Етнографски музеј обележио 122 године постојања

Фото Етнографски музеј

Програм је отворио дечији хор ОШ „Краљ Петар Први“ извођењем химне „Боже правде“, након којег су наступили џез пијаниста Васил Хаџиманов и џез и оперска певачица Марта Хаџиманов, који су одушевили све присутне.

Уследио је перформанс Филипа Максимовића који је повезао народну ношњу са ношњама других култура у једну футуристичку модну креацију.

- Етнографски музеј треба да буде жив, интерактиван, атрактиван и модеран, са посебним акцентом на рекодирању традиције и једног новог пруступа у комуникацији са младима - рекао је Марко Крстић, директор те институције.

Отварајући изложбу „Читање боја“ министарка културе Маја Гојковић је истакла да су обележавање 122 године дуге постојаности музеја и значајна изложба 'Читање боја' још једна потврда да је ово једна од најважнијих установа културе у нашој земљи.

- Временом је Етнографски музеј постао не само чувар јединствене културне баштине, већ и један од њених симбола. Грађа о којој се музеј стара, односи се на традицију, сећања, обичаје и митове, који су сви заједно темељ националног и културног идентитета - додала је Гојковић, истакавши да Етнографски музеј пружа „један од најлепших погледа у прошлост“.

Изложба „Читање боја“, према речима ауторке Марине Цветковић, даје културно-историјски осврт на значај боја у српском традиционалном друштву, указујући истовемено на суштински значајну еколошку перспективу: „Надамо се да ћемо овим путем подстаћи експерименте и радионице за природно бојење предива“.

„Читање боја“ прва је изложба у Србији која се посматра кроз наочаре у боји, што посетиоцима пружа другачији и потпун визуелни доживљај поставке.

Првих сто посетилаца улазницу за ову јединствену изложбу може да добије у замену за текстилни материјал који ће бити намењен за рециклажу.

Етнографски музеј овим креативним, иновативним и одговорним решењем, жели да подстакне ширење еколошке свести као најважнијег питања 21. века.

(Спутњик) 

БОНУС ВИДЕО: НЕ ЗНА СЕ КОЛИКО ЈЕ ЉУДИ НАСМЕЈАО: Радивоје Лола Ђукић напустио нас је на данашњи дан 1995. године

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

СРПСКА КОШАРКА ТУГУЈЕ: Преминуо један од двојице тренера који су све освојили са репрезентацијом