ДЕЦЕНИЈА АНДРИЋЕВОГ ИНСТИТУТА: Утопија која је постала стварност (ФОТО)

Никола Јанковић
Никола Јанковић

27. 06. 2023. у 11:10

ДАН великих историјских догађаја и црквени празник православног света, постао је у Вишеграду научни, духовни и народни путоказ, тачно пре једне деценије: на овај дан у Андрићграду је основан Андрићев институт друштвених наука.

ДЕЦЕНИЈА АНДРИЋЕВОГ ИНСТИТУТА: Утопија која је постала стварност (ФОТО)

Н. Јанковић

 Овогодишње Видовданске свечаности у каменом здању зато су посебне, а круна сутрашње прославе биће додела престижне књижевне „Велике награде Иво Андрић“ италијанском писцу Сандру Веронезију за животно дело и Енесу Халиловићу за збирку песама „Секвоја“.

Посебну ноту церемонији која почиње у 15 часова даће наступ Градског женског хора „Барили” из Пожаревца, једног од најзначајнијих српских музичких колектива. Овај хор својим репертоаром и својом преданошћу остварује изузетан спрег уметничких напора и остварења и на највишем уметничком нивоу представља Србију - на међународној сцени.

Биће отворена и изложба Милене Павловић Барили „Овај свет само је санак леп” која се организује у сарадњи са Фондацијом „Миленин дом – Галерија Милене Павловић Барили“ из Пожаревца.

- Поставка осветљава уметничку душу нашег народа и представља емоционални пејзаж нашег наслеђа - наведено је у најави Видовданских свечаности - Свечаности ће својим програмом представити богатство српске културе и традиције.

Подсетимо, на међи трагично сукобљених цивилизација и култура, супротстављених политика и зараћених војски, у најдубљем, вишеградском гротлу балканске ветрометине, пре десет година засијао је симбол трајног мира. Био је Андрићград на почетку утопијска а данас је стварна, тврда, камена, прва насеобина у историји човечанства посвећена једном писцу, инспирисана његовом литературом. На истоку Републике Српске, на полуострву под којим се сусрећу Рзав и моћна Дрина, добио је Вишеград: величанствени Трг Николе Тесле којим доминира статуа књижевног генија Иве Андрића, статуе владике Његоша и писца Меше Селимовића, биоскоп, корзо, Градску кућу, сопствено позориште и биоскоп, Цркву Светог кнеза Лазара и косовских великомученика – вишеградске Дечане, Градску кућу и најважније – Андрићев институт који ради под окриљем влада Републике Српске и Србије.

Јанко Сам

Архитектонским колоплетом византијске, српске средњовековне, отоманске и аустроугарске заоставштине, овдашње грађевине дубоко пониру у бурну, непроменљиву прошлост. Умекшана каменим баријерама, питома и ведра светла Андрићграда, осветљавају будућност, окренута су деци „са ових простора", чија је мајка и учитељица живота сурова историја: да више нико од њих, никада, не сконча у ратном граду. Да им цео живот не прође по туђем, поданичком поратном сценарију.

Јединствени, највећи мултиетнички подухват на Балкану, започет је годину дана пре отварања Андрићевог института, 28. јуна 2012. године заглушујућом буком багера, помешаном са драматичним тактовима „Кармине буране". Стихови Орфове „Фортуне" о надвладавању гнусног живота, помешали су се са хуком машина. Данас, зна се и види, Фортуна је била на страни градитеља.

Као да су град посвећен писцу и његове градитеље, надахнуле управо речи Иве Андрића из завршнице романа „На Дрини ћуприја“:

„Све може бити. Али једно не може: не може бити да ће посве и заувек нестати великих и умних а душевних људи који ће за Божју љубав подизати трајне грађевине, да би земља била лепша и човек на њој живео лакше и боље. Кад би и њих нестало, то би значило да ће и Божја љубав угаснути и нестати са света. То не може бити".

Н. Јанковић

 

- Држава би требало да одржава идеју заједништва, а Андрићград је доказ да Република Српска може да удоми све врсте конфесија и етничких група. Андрићград је место где два етничка корпуса, Макарије и Мехмед–паша Соколовић пружају руку један другоме, а тога нема другде и на територији Федерације БиХ - каже Емир Кустурица, творац Андрићграда - Ово је споменик уједињења и помирења. Има пуно људи који накриво ходају, а Андрићград усмерава људе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве