У УДРУЖЕЊУ КЊИЖЕВНИКА СРБИЈЕ: Одржана трибина у знак сећања на страдале у Другом светском рату

Novosti online

18. 04. 2023. у 19:38

У СВЕЧАНОЈ сали Удружења књижевника Србије одржан је поетско-историјски програм поводом обележавања Дана Музеја жртава геноцида, што је прва у низу планираних активности ових институција, а на основу споразума о сарадњи позписаног прошлог месеца.

У УДРУЖЕЊУ КЊИЖЕВНИКА СРБИЈЕ: Одржана трибина у знак сећања на страдале у Другом светском рату

Фото УКС

Учешће су узелии чланови Удружења књижевника Србије: Милош Јанковић, председник Удружења, Братислав Р. Миовановић, главни и одговорни уредник Књижевних новина које већ 75 година објављује УКС, Видак Масловарић, потпредседник УКС-а, Мајо Даниловић, члан УО УКС-а, као и књижевници Радомир Андрић, Милко Грбовић и Милена Северовић.

О историјским аспектима говорили су др Ненад Антонијевић, музејски саветник и Гавро Буразор, кустос- приправник, обојица из Музеја жртава геноцида.

-Наша је дужност, као Срби, да се сећамо свега што је у вези са жртвама из Другог светског рата, који су били предмет холокауста, свега онога што би се могли схватити као злочин против човечности. Музеј жртава геноцида и Удружење књижевника Србије су потписали уговор о сарадњи пре неких месец дана, чији је ово први корак предмет те сарадње, да заједнички пружимо напоре на овај начин и сећање на невино страдале. Музеј има своје задатке, а Удружење књижевника Србије и већина његовог чланства својим делима су се дотакли ове теме..., рекао је председник Удружења књижевника Србије Милош Јанковић, који је прочитао своју песму "Варијације на задату тему".

Испред Музеја жртава геноцида говорио је др Ненад Антонијевић, музејски саветник. Он је говорио о Другом светском рату и његовим последицама.

Господин Антонијевић је навео да је Дан музеја жртава геноцида 22. априла, па је појаснио зашто је овај датум важан.

-Иначе, 22. априла 1945. године извршен је пробој логораша из усташког логора смрти Јасеновац. Неки од логораша су преживели, рекао је Антонијевић и навео да је то дан отпора логораша према онима који су их заточили у Јасеновцу.

Он се захвалио Удружењу књижевника Србије и њеном председнику Милошу Јанковићу на успостављеној сарадњи са Музејем књижевника Србије и на обележевања дана сећања на жртве геноцида у Другом светском рату.

Књижевник Радомир Андрић се потом обратио присутнима.

-Тема је сама по себи болна, али суштински је истинита. Она нас опомиње на то зло које је учињено у протеклим временима... Много је настрадало уопште невиних људи који су се побунили против зла..., рекао је књижевник Андрић, који је подсетио на злочине које су се дешавали током Другог светског рата.

Гавро Буразор, кустос- приправник из Музеја жртава геноцида подсетио је у свом говору како су невине српске жртве страдале у током окупације у Другом светском рату.

Књижевница Милена Северовић је у свом говору навела да су њен прадеда Марко Манојловић и његова ћерка Софија страдали у Другом светском рату.

-Нажалост, овај други је рат је мене и моју породицу захватио на подручју Копривнице. Ја сам била члан Српског културног друштва "Просвета" у Загребу, где смо гледали и преживљавали и Бљесак и Олују. И тада сам написала песму "Јасеновац". Понела сам данас један часопис, "Просвјета", где је главни уредник био Милорад Новаковић. Молили су ме и професор Пуповац и цело друштво да пристанем да ми објаве песму "Јасеновац" под мојим правим именом и презименом..., рекла је Милена Северовић и прочитала своју песму "Јасеновац".

Своје песме су и прочитали и Милко Грбовић, Мајо Даниловић, као и Видак Масловарић, који је једну своју песми посвети баки, која је страдала у Другом светском рату.

(Телеграф.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БИВШИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР НЕМАЧКЕ О РЕЗОЛУЦИЈИ: Па ми смо бомбардовали Србе уранијумом, зашто се питање геноцида не покрене против држава НАТО?

БИВШИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР НЕМАЧКЕ О РЕЗОЛУЦИЈИ: Па ми смо бомбардовали Србе уранијумом, зашто се питање геноцида не покрене против држава НАТО?

НЕКАДАШЊИ државни секретар Министарства одбране Немачке и потпредседник Парламентарне скупштине ОЕБС-а Вили Вимер, оценио је да инсистирање Немачке на резолуцији о Сребреници пред Генералном скупштином УН оставља горак укус.

22. 05. 2024. у 13:58

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ У ХУРГАДИ: Ово су цене и повољности за ту дестинацију (ФОТО)