НОВИ БЕОГРАД НИКАО ИЗ ПЕСКА: Изложба у Атријуму Народне библиотеке Србије

Миљана Краљ

10. 04. 2023. у 18:22

МУЛТИМЕДИЈАЛНА изложба "Нови град! Ко ће још да живи на овом песку?!" о почетку радова на изградњи Новог Београда, која је покушај да се 75 година касније оживи сећања и слике једног непоновљивог времена, биће пред публиком у Атријуму Народне библиотеке Србије до 21. априла.

НОВИ БЕОГРАД НИКАО ИЗ ПЕСКА: Изложба у Атријуму Народне библиотеке Србије

Фото промо

На тематским паноима представљен је документарни маетријал из фондова НБС, Историјског архива Београда, Филмских новости, Дома културе Студентски град и Радио Београда, а у настајању поставке коришћени су текстови монографских публикација, стручних радова, периодике, дневне и недељне штампе. На изложби су, као сведоци времена и предмети из приватних колекција. Ту су и богати филмски и фото-материјал, као и првих 36 у целини дигитализованих бројева листа "Нови Београд".

Иначе, први радови на припреми терена за прве об јкте на Новом Београду, отпочели су 1947, а наредне године 11. априла свечаним митингом je отворена Омладинска радна акција Нови Београд. Од 11. априла до 5. децембра на изградњи је радило 49.800 младих, распоређених у 318 бригада. Следеће две године број бригадира је био већи, па је је у првој фази почетка изградње Новог Београда радило 142.389 бригадира, у 904 бригаде, на 99 градилишта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРИСЕЛ И НАТО СЕ ОВОМЕ НИСУ НАДАЛИ Руска одлука дрма Европу: Бригада маринаца посатаје дивизија на вратима ЕУ (ВИДЕО)

БРИСЕЛ И НАТО СЕ ОВОМЕ НИСУ НАДАЛИ Руска одлука дрма Европу: Бригада маринаца посатаје дивизија на вратима ЕУ (ВИДЕО)

ВОЈНО-политичка ситуација између Русије и европских држава улази у фазу опасне ескалације. Москва је изненада донела одлуку да постојећу 336. гардијску бригаду морнаричке пешадије, стационирану у Калињинградској области, реорганизује и подигне на ниво дивизије.

30. 12. 2025. у 20:45

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.

20. 12. 2025. у 09:41

Коментари (0)

ДР НОВОСТИ у клиници где се негује стручност, поверење и хумани приступ пацијентима