КАД СУ СУЖЊИ САЊАЛИ СЛОБОДУ: Публикацијом о страдању у Другом светском рату обележава се Дан музеја Југославије

М. КРАЉ

01. 12. 2022. у 10:30

СВОЈ дан, 1. децембар, Музеј Југославије ће од 18 часова, обележити представљањем монографије "Слобода је зa нас сан", коју су посветили животу у логорима током Другог светског рата.

КАД СУ СУЖЊИ САЊАЛИ СЛОБОДУ: Публикацијом о страдању у Другом светском рату обележава се Дан музеја Југославије

Фото Музеј Југославије

Ова двојезична публикација (са текстовима на српском и енглеском), бави се садржајем и значајем богатог фонда овог музеја, који се односи на непријатељске злочине и страдања становништва на некадашњем југословенском простору.

- Овим каталогом, први пут од оснивања наше институције, излазимо у јавност са обрађеном темом - темом логора, кроз каталошку обраду четири збирке из два фонда и библиографијом радова о логорима и злочинима - истиче у уводоном тексту директорка Неда Кнежевић.

- Збирке Музеја револуције народа и народности Југославије, између осталог, сведоче о свим врстама страдања становништва током Другог светског рата.

Фото Музеј Југославије

Реч је, како објашњава директорка, о новом читању овог дела фонда МЈ, а намера - да ови предмети буду предложени и проглашени за културно добро од великог значаја.

- Музеј Југославије има скоро четири стотине артефаката насталих у логорима, који се сада чувају у збирци историјско-меморијалних предмета, збирци докумената и рукописа, као и у ликовној збирци - напомиње се у тексту Веселинке Кастратовић Ристић, музејске саветнице МЈ.

Предмети, како пише, хронолошки припадају периоду од 1941. до 1945, а настали су у логорима који су били на просторима Југославије, Италије, Немачке и Норвешке.

- Из логора на које се примењивала Женевска конвенција, као што је био војнички/официрски логор Оснабрик, на пример, Музеј поседује већи број предмета садржајнијих по темама које обрађују и разноврснијих по врсти материјала. Из Аушвица, Маутхаузена или Јасеновца, познатих као логори смрти, поруке су оскудне, а предмети малобројни - наводи музејска саветница.

Међу ликовним радовима, најбројнији су цртежи Александра Дерока, који је у новембру 1941. са великом групом српских интелектуалаца, комуниста и масона ухапшен и одведен на Бањицу, где је провео три недеље, бележи Ана Панић, виша кустосткиња, која још пише:

- Радовима на тоалет-папиру, новинском, пак-папиру или било каквом папиру којег је могао да се докопа, које је цртао тајно оловчицом величине малог прста у логорима Бањица, Маутхаузен и Ебензе, Милош Бајић као да је изазивао судбину... И по бројности у збирци и по ликовном квалитету издваја се стваралаштво Душана Влајића, који је баш у ратном заробљеништву, у логору Оснабрик, остварио зенит свог стваралаштва. Умро је непосредно после ослобођења...

Фото Музеј Југославије

Поред Неде Кнежевић и Ане Панић, на вечерашњој промоцији говориће и др Радмила Радић, научна саветница Института за новију историју Србије, Јасмина Трифуновић Тутунов, виша кустоскиња Музеја жртава геноцида и др Олга Манојловић Пинтар, виша научна сарадница Института за новију историју Србије.

Фото Музеј Југославије

СЛЕДИ ИЗЛОЖБА ИСТОГ ИМЕНА

ПУБЛИКАЦИЈА садржи стручне текстове кустоскиња МЈ - Веселинке Кастратовић Ристић, музејске саветнице, Ане Панић, више кустоскиње и Весне Мирковић, кустоскиње и библиотекарке, а на њеној реализацији радили су и спољни сарадници Радмила Радић, Сања Петровић Тодосијевић и Милан Кољанин, пишући о логорима и страдањима у контексту збирки Музеја. Каталог ће, како тврде у МЈ, једнога дана прерасти у изложбу са истим називом - "Слобода је за нас сан".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024