ОД ЖОРЖА ДО ШТРПЦА, СВАЧИЈИ И НИЧИЈИ: Монографија "Уморан од додира" Бранке Санчанин скида прашину немара са имена Угљеше Којадиновића

Вукица Стругар

09. 11. 2022. у 14:57

МОНОГРАФИЈА Бранке Санчанин "Уморан од додира..." о животу и делу великог југословенског глумца Угљеше Којадиновића (1936 -1982) скида прашину немара и заборава с имена једног изузетног уметника, четири деценије после његове смрти.

ОД ЖОРЖА ДО ШТРПЦА, СВАЧИЈИ И НИЧИЈИ: Монографија Уморан од додира Бранке Санчанин скида прашину немара са имена Угљеше Којадиновића

Фото: Из монографије "Уморан од додира"

Тек нешто више Угљеша је поживео, ипак, за својих четрдесет шест година, оставио је за собом многе антологијске улоге и сведочанства о Жоржу, Подгорском, Дективи, Профешуру, газда Андрији Зерековићу, Бариши Шурцу, Хорацију и, наравно, Давиду Штрпцу.

Ова последња, заправо тестаментарна улога у "Јазавцу пред судом" (у извођењу његове путујуће трупе и с Којадиновићевим редитељским потписом) у последњој етапи живота била је, на неки начин, дуг завичају и родној Крајини. Сада му је, коначно, захваљујући прегалаштву ауторке (иначе библиотекарке Народне библиотеке "Србац"), завичај узвратио достојном посветом. Ова импресивна књига појавила се у издању куће "Атлантик бб" и Општине Србац, а после изласка монографије из штампе, тамошњи Дом културе понео је Угљешино име. Уосталом, у животу, као и на сцени, Којадиновић је затворио круг: његова хумка није ни у Бањалуци ни у Загребу, где је провео већи део живота и каријере, већ у родном селу Разбој, у близини Српца.

Бранка Санчанин

- Човјече, људино, стани! Куд си се у овој данашњој улози упутио? Ниси дуго ходио, а понос си унио у душе оволиког пука који се сабрао, као некад у античкој драми, да испрати свог јунака миљеника, чедо ове равнице, овог краја и вјечног разбојишта... Благо овим вјечним кућама с којима ћеш пребивати, велики наш брате Угљеша! Испратићемо те с пљеском, јер одлазиш у вјечност - изговорио је надахнуто Фабијан Шоваговић на сахрани, којој је у малом крајишком селу присуствовао врх хрватског глумишта.

Којадиновићеве антологијске улоге у ТВ драмама, серијама и филмовима ("Каја, убит ћу те", "Непокорени град", "Доктор Младен", "Мачак под шљемом", "Просјаци и синови", "Фишкал" , "Вело мисто", "У регистратури") често су биле "персонификација непатвореног зла које је у детињству могао и лично искусити", често их тумачећи у усташкој униформи. Играјући антихероје и главне "пратеће" улоге, остао је препознатљив до наших дана.

- Угљешу сам запамтила као дете, када је почело емитовање серије "У регистратури", у којој је играо Жоржа Јурића. Фасцинирана сам свим што је остварио на филму и ТВ, нажалост, много више него у театру - истиче Бранка Санчанин. - Његова сахрана, 22. јуна 1982. године, била је позоришна представа на отвореном, трагедија нашег места. Никад већи и бољи глумац није рођен на простору Крајине. Прерано је прекинута једна изузетна каријера у успону. Иначе, кад год је имао времена, сваког лета посећивао је завичај. И умро је у завичају, у болници у Босанској Градишки.

По завршетку гимназије у Бањалуци, Којадиновић је (после неуспелог покушаја у Београду) уписао и завршио Академију за казалишну умјетност у Загребу, у класи Бранка Гавеле. Играо је у "Комедији", Загребачком казалишту младих, Хрватском народном казалишту. Неуобичајено за то време, дао је у ХНК отказ 1977. године и отишао у слободне уметнике. У том статусу је широм БиХ и играо Давида Штрпца:

- Његова сестричина Вања Малешевић уступила ми је на коришћење стари Угљешин кофер, у коме је била обимна грађа, са великим бројем докумената, фотографија, новинских исечака - објашњава ауторка. - Прегледала сам и систематизовала грађу, у Загребу посетила многе институције, прикупила податке и од његових колега. После пет година истраживања настала је књига, чија је прва промоција била у Јајцу, потом у Загребу, недавно на Сајму књига у Београду, а надам се да ће бити и у ХНК.

Редитељ Марко Мисирача, аутор једног од прилога у монографији, истиче да Угљеша Којадиновић припада групи уметника који су, стицајем околности, били "свачији", па су сада - ничији.

- Поготово они из Босне, као и Адем Чејван или Хусеин Чокић, који данас живи у Пули, а играо је у чувеном филму "Марш на Дрину"... Србин по националности, Угљеша је рођен у данашњој Републици Српској, остварио каријеру у Загребу. Онда је, некако, нестао и тамо и овамо... У Хрватској се не помиње јер има других, пречих, док га је Република Српска прилично заборавила. Током рата, 1994. постојао је фестивал у Приједору "Кочићева српска сцена". Новине "Глас Српске" тада су установиле награду "Угљеша Којадиновић". Када је 2007. укинут фестивал, укинута је и награда - каже Мисирача.

Из своје, редитељске визуре, наш саговорник објашњава чиме је све Којадиновић задужио југословенско глумиште:

- У театру никад није добио задатак према дару и таленту, већ неке "супортинг" улоге. Зато је и напустио позориште. Посебно је занимљиво како је успевао да за те маргиналце проналази оригинална решења. Био је човек крајишког тла и поднебља. Носио је све менталитетске одлике, а с друге стране, веома је особен. Своје сељаке је бојио ("Око", "Дебели лад") богатим колоритом. Сва трагикомедија нашег човека и његовог усуда садржана је у Којадиновићевој амблемској улози и лику Жоржа ("У регистратури"): једном ногом у загорском блату, другом у градским дворима "луштришимуша".

Звиждуци, забране, брисања

У непуних пола века Којадиновићевог живота нанизале су се многе незаборавне креације, али и усуди:

- Играо у антологијском филму Ватрослава Мимице "Каја, убит ћу те", који је у САД освојио велике награде, док је на фестивалу у Пули био извиждан. Чак су каменом гађали Мимицу... Угљеша је често тумачио негативце, усташе. "Просјаци и синови" снимљени су 1972, али није дочекао премијеру. Серија је забрањена због писца Ивана Раоса, који је имао неке везе са "хрватским прољећем", па је емитована тек 1984. године. За београдску телевизију урадио је само једну драму, у којој је имао главну улогу и добио одличне критике ("Човек који је бацио атомску бомбу на Хирошиму"), али, нажалост - снимак није сачуван.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

МОЛИМ ВАС, ПОМОЗИТЕ МИ! Умро 15-месечни син легендарног спортисте - он не може да дође себи од бола