БУДИМПЕШТА, ОДСКОЧНА ДАСКА ПРЕМА ЕВРОПИ: Први заједнички наступ осам домаћих галерија на међународном тржишту

Миљана Краљ

11. 10. 2022. у 15:37

ОСАМ српских приватних галерија, први пут заједнички је изашло на међународно уметничко тржиште, и то на нама географски најближем Арт маркету у Будимешти, одржаном 11. пут, прошле недеље, на обали Дунава, у Бална центру.

БУДИМПЕШТА, ОДСКОЧНА ДАСКА ПРЕМА ЕВРОПИ: Први заједнички наступ осам домаћих галерија на међународном тржишту

"Штаб"/ Фото: Е. Ковач

Програм "Мост Србија", са којим су наступили уз подршку Министарства културе и информисања, имао је и неколико пратећих манифестација у изложбеним просторима мађарске престонице: отворена је значајна ретроспектива "Свет Мире Бртке" у музеју "Кју контемпорари" (у сарадњи са фондацијом која носи име уметнице), представљена приватна колекција Ненада М. Костића, у студију Габор М. Соке, отворена изложба уметника из Војводине који стварају у Мађарској (у селекцији Саве Степанова) у галерији "Мађар Мухиљи", као и српске фотографије (кустосирала је Александра Лазар, председница Асоцијације уметничких галерија Србије)...

"Бел арт"/ Фото: Е. Ковач

Директор Арт маркета Атила Ледењи упутио је позив да Србија учествује као почасни гост у фебруару ове године, открива нам Весна Латиновић из новосадске галерије "Бел арт", која је била "покретачка снага" иза читавог подухвата, овог како каже "солидарног и колективног наступа преко Асоцијације галерија Србије".

- Ипак, све је почело много раније, јер је галерија "Бел арт" посвећена 25 година међународне сарадње - објашњава Латиновићева, додајући да са мађарским галеријама раде од 2007, а да од 2013. организују фестивал "Дунавски дијалози", којим у галеријским и вангалеријским просторима, "повезују две обале Дунава у Новом Саду, али и више од тога".

- Та моја вишегодишња жеља да се наша уметност заједнички представи у иностранству сада се остварила кроз позив да будемо земља партнер на Арт маркету - прича Латиновићева, чији су добри контакти омогућили одржавање и сателитских програма, ван сајамског простора. - Предлог за рертоспективу Мире Бртке "Кју контемпорари музеј" је прихватио за два дана. Знали смо да колекционирају њене радове и да су фокусирани на источну и средњу Европу, посебно вреднујући женске ауторе. Ова поставка отвориће могућност да оставштина Бртке крене у међународну афирмацију, не само у Мађарској, већ и другим просторима "Кју контемпорари музеја", кога је основала једна колекционарка, пословна жена из Кине, чија је намера да направи више таквих музеја у Европи.

Фото: Е. Ковач

Поред "Бел арта" (на штанду су изложили радове "женске момчади" - Андрее Ивановић Јакшић, Емилије Радојчић, Ане Вртачник, Босиљке Зиројевић Лечић), боје наше уметничке сцене бранили су и "Икс витамин", "Штаб", "Рима", "Новембар", "Б2", "Монолог" и "Сањај".

За Александра Милојевића, из "Риме", која је више пута самостално наступала на бечком сајму "Вијена контемпорари" много је лакше излагати у склопу репрезентације Србије, више врата је отворено, све је доступније. Саговорник тврди да никада нисмо имали квалитетнију савремену сцену, на којој млађа и средња генерација аутора, између 30 и 45 година, прави велике искораке у свету:

- Појавио се велики проблем њихове видљивости. Ово би зато могло да буде одскочна даска на путу ка великим европским сајмовима, ка Бечу, а можда једног дана Берлину и Бриселу. Када би нам у томе држава помагала, то за друштво не би био велики терет, али би за културу то био огроман допринос. Када имате квалитет, а он није видљив то је као да га немате - закључује Милојевић, чија галерија је представила дела Ђорђа Ивачковића, Ђилета Марковића и Александра Димитријевића.

"Икс витамин"/ Фото: Е. Ковач

Представљањем колекције Ненада М. Костића и осталим пратећим активностима, намера је била да се прикаже мало шира слика савремене домаће сцене, објашњава Ксенија Маринковић у чијој је галерији "Икс витамин" пре три године започет пројекат "Јавни хоби":

- Без обзира на то да ли сматрате да би уметност требало да буде комерцијална или не, колекционари су значајни. Зато нам је намера била да кроз један исечак из приватних колекција, прикажемо да имамо у Србији људе спремне да своје збирке јавно представљају. То може да заинтересује интернационалне колекционаре за стваралаштво наших уметника - закључује Маринковићева, чија галерија је наступила са делима Уроша Ђурића, Миће Стајића, Николе Марковића и Маје Ракочевић Цвијанов.

Галерија Б2 - Владан Радовановић/ Фото: Е. Ковач

Од ветерана до младих

Арт маркет у Будимпешти је за Бојана Муждеку, из галерије "Б2", био четврти сајамски наступ, на коме му је главни циљ био да пронађе истомишљенике из других делова Европе са којима би могао да размењује поставке апстрактне уметности ("људе који разумеју да апстракција представља редукцију која нам је потребна и у свакодневном животу"). На штанду који је изазвао завидну пажњу, најстарији аутор био је ветаран Владан Радовановић, а ту су била и дела Драгомира Угрина и Вељка Вујачића.

Галерија "Сањај" пружила је прилику младим, и већ доказаним ауторима Марку Кусмуку, Дамјану Ковачевићу, Владимиру Лалићу и Данки Димитријевић.

- Они би тек сада требало да одскоче, у чему им је потребна помоћ малих галерија, како би дошли до великих - каже Сања Јанковић. - Јер, ако нема нас малих, ту нема ни развоја сцене.

БОНУС ВИДЕО: КУЛТУРНО ДОБРО ИЗ XIX ВЕКА: Касарна 7. пука у центру Београда одолева времену

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О ЧУДНОЈ ИЗЈАВИ ПРЕДСЕДНИКА УКРАЈИНЕ: Нико не схвата озбиљно то што Зеленски говори