НЕЋЕ МУЗИКА ЗАУВЕК БИТИ У СЛУЖБИ БИЗНИСА: Стефан Миленковић и Др Неле Карајлић, за "Новости", уочи заједничког концерта на "Ташу" (ФОТО)

Владан Самарџић

19. 06. 2022. у 18:00

ОЧЕКУЈТЕ најлуђе музичко путовање на којем сте до сада били...! Тек неколико ових, наизглед једноставних, а по много чему интригантних речи можда на најбољи начин најављују заједнички ауторски пројекат Стефана Миленковића и Др Нелета Карајлића, виртуоза на виолини и легендарног рокера и писца - "Рок ел класико".

НЕЋЕ МУЗИКА ЗАУВЕК БИТИ У СЛУЖБИ БИЗНИСА: Стефан Миленковић и Др Неле Карајлић, за Новости, уочи заједничког концерта на Ташу (ФОТО)

Фото Д. Миловановић

Уметници који публици на београдском "Ташмајдану" 21. јуна представљају дуго очекивани и најављивани визуелно-сценски спектакл, у разговору за "Новости" уочи Светског дана музике поручују да је реч о смелом, забавном и еклектичном пројекту. Не крију да једва чекају да публици прикажу оно што су дуго припремали и указују да ће то бити "високооктански наступ".

- Музика је вечна. Старија је од света и века. И када овог света нестане она ће и даље да лута свемиром. Она оплемењује, лечи и храбри. Овај наш концерт на неки начин је и ода Њеном величанству музици. Зато и свирамо на светски Дан музике - готово у даху говори Неле, дугогодишњи фронтмен "Забрањеног пушења", композитор, глумац...

Апострофира Карајлић и како је "музика, тренутно, у служби бизниса... једна врста робе", али и изражава наду да "такво стање неће потрајати заувек".

Музика је, додаје Миленковић, који музику практично живи од дана када је проходао - безвремена. Она се кроз историју мењала, али је њена суштина, испричати људску причу, остала иста. Музика је зато, каже Стефан, одраз оног што смо ми као људска бића у различитим земљама и различитим периодима:

- Музика одсликава пејзаж тог људског бића, људског рода. Музика не може да изађе из моде, увек ће представљати нешто чему можемо да се окренемо и нешто чему можемо да се вратимо. На нама је да одржавамо праве вредности и да не заборављамо, не само музичку историју него уопште - историју, све оно што је дошло пре нас.

Данас, по мишљењу Миленковића, јединствене личности у свету класичне музике, више него икада хара "епидемија заборава, заборава свега":

- На делу је кратак опсег памћења, пажње... Класична музика и класична уметност је ипак супротност и представља континуитет историје и по томе представља црту која повезује и нашу егзистенцију на овој планети.

На нашу констатацију да данас, можда као никада пре, живимо у свету експеримента, Неле нема дилему. Одговара да смо сведоци информатичке експлозије:

- Она је та која од нас прави експеримент. Када се размишљало о развоју технологије, човек је био уверен да ће технологија користити њему. Данас је управо обрнуто. Човек је у служби технологије.

По Стефану, експериментисање је постојало увек. Подсећа нас на композиторе од пре 200 или 300 година, или оне у средњем веку који су радили ствари често неприхваћене и несхваћене.

- Али, без тога нема напретка и помака. Данас експериментисање има већи волумен, више тога долази до нас, а у природи људског бића је да је знатижељно, да истражује - искрен је Миленковић.

Слажу се наши саговорници да је музика вечна и неизбежна. Различите су ипак, каже популарни Др Неле, форме комуникације, али је, како истиче "музика увек иста". О утицају музике на младе, додаје Стефан, потребни су и напор и време и жеља. У времену када млади живе "на клик" или на "Јутјубу", може им се помоћи управо кроз музику да спознају различитости које та иста музика доноси:

- Али, не на овај, превише брз и површан начин. На нама, родитељима је да се, колико год можемо, посветимо деци како бисмо створили окружење у коме ће моћи да продру у нешто, мало дубље, и да им укажемо на различите стилове... јер, технологија чека и вреба из сваког угла, а тако ће само да одузме пажњу и деци и родитељима.

Музици данас, уверен је Миленковић, недостаје "нека иделогија, прича, покрет". Данас се све, како каже, свело на најмању и најосновнију форму.

- Нико вам неће дати прецизан одговор на питање коју групу или, рецимо, врсту музике слуша. Данас се све слуша, што може да има предности, али, ипак, иза тога нема посебне поруке.

Све, па и бунт кроз музику, закључују наши саговорници, зависи од узраста и тренутка, пре неголи од музике која обухвата дух једног времена. Тешко је, слажу се, и предвидети шта ће у музици бити за 10, 20 или 30 година. Зато и потписују својеврсну уметничку бајку на овогодишњи Светски дан музике у српској престоници.

ИНСПИРАЦИЈА

МИЛЕНКОВИЋ је у више наврата, у разговору за наш лист, истицао да су га Нелетова каријера и приступ, не само музици већ и креативном процесу генерално, начин размишљања о сцени, енергији и драматургији, увек инспирисали:

- У нашим досадашњим креативним укрштањима већ смо развили многе идеје које ме одушевљавају потенцијалом. Сигуран сам да ће публика отићи са нашег концерта са јаким утиском да су присуствовали нечему што је јединствено и незаборавно и да ће директно осетити наш искрен ентузијазам и енергију.

ЈЕДАН РАДОЗНАО, ДРУГИ ЛУД

"РОК ел класико" је, открива нам Карајлић, најлепша авантура коју је до сада имао:

- Стефан је довољно инспиративан и радознао, а ја сам довољно луд и храбар. Не сећам се када сам са оволико уживања радио у музици.

ПЕЧАТ И КОМПОЗИТОРКЕ АНЕ

ОВАЈ концерт, као мултимедијални спектакл, искрен је Миленковић, биће дело наших "отвореног ума и срца":

- Све ово представља нашу визију споја класичне и рокенрол музике. А све је креирано уз помоћ фантастичне композиторке Ане Крстајић, која нам је и помогла да спојимо ова два стила.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024