МОЋНЕ АВАНТУРЕ У 60 ГРАДОВА: Првог дана манифестације "Музеји за 10" многобројни посетиоци похрлили у историјска здања и галерије

Драгана Матовић

15. 05. 2022. у 08:38

ХИЉАДЕ посетилаца историјских здања и галерија широм Србије кренуле су у суботу у музејску авантуру која ће трајати до 20. маја. Манифестација "Музеји за 10" одржава се у чак 60 градова, са 130 учесника на око 180 локација. Занимање за изложбе, од којих се многе могу видети само ових дана, показале су све генерације. Међу најинтересантнијим дешавањима била су она у Народном музеју, затим у музејима аутомобила, ПТТ, Паје Јовановића, Јована Цвијића, Иве Андрића, али и Црвене звезде...

МОЋНЕ АВАНТУРЕ У 60 ГРАДОВА: Првог дана манифестације Музеји за 10 многобројни посетиоци похрлили у историјска здања и галерије

Фото З. Јовановић

- Ово је јединствен музејски догађај у Европи и прилика да грађане упознамо са баштином која се чува у нашим музејима. Тема манифестације је "Моћ музеја" и фокусира се на то да музеји имају моћ да трансформишу свет око нас. Манифестација овога пута обухвата обележевање Међународног дана музеја, Европске ноћи музеја и Националне недеље музеја. Имамо рекордан број учесника - рекао је Славко Спасић, представник Координационог тима манифестације.

Већина Београђана је у обилазак кренула од Народног музеја у ком су, поред приче о мумији староегипатског свештеника Несмина коју је 1888. године купио у Луксору Хаџи Павле племенити Риђички из Мокрина, посетиоци сазнали и како је настала и какве тајне крије монументална слика "Крунисање цара Душана" Паје Јовановића, зашто је знамо и под називом "Проглашење Душановог законика" и ко су ликови који су на њој.

- Паја Јовановић је био геније - рекла нам је плавокоса тинејџерка Сања док је излазила из Музеја. - Идем у Народно позориште. Организују обилазак зграде. Једва чекам да видим како изгледа бити иза сцене. Никад нисам била у гардероби, нити додирнула костиме.

Да и сами пробају оно у чему су сликари Жељко Ђуровић, Славко Крунић, Борис Драгојевић, Василије Доловачки, Зоран Круљ, Драган Мартиновић, Слободан Вуковић, Јовица Панић Јоле... пронашли инспирацију, могли су посетиоци Дома Војске Србије. Уметници су ислуженој ракијској буради удахнули нови живот, претварајући их у уметничка дела. У другом делу је изложба Милоша Шобајића, прва у Београду после уметникове смрти.

Гужва је била и код Бранковог моста, где је укотвљен речни монитор "Сава". О броду, под називом "Бодрог", који је саграђен 1904. године и коришћен у нападу на Београд 1914, говорили су кустоси Музеја града Београда и Војног музеја.

- Нисам знао да су са њега испаљене прве гранате на Београд, које су погодиле Народни музеј, који се тада налазио у две зграде на месту данашњег Филолошког факултета - рекао нам је студент Петар Ђорђевић.

Током целог дана било је посетилаца и у ПТТ музеју. Дошли су због изложбе слика "Невиђени Лубарда", које до сада нису излагане.

- Нисам знао да постоје марке посвећене серијалу "Звездани ратови" - каже нам Марко Остојић. - Права ремек-дела су оне на којима су репродукције познатих уметничких дела из Кине.

Најстарији експонати изложени су у Галерији Природњачког музеја на Калемегдану. Предмети стари око 3,5 милијарди година сведоче о првим тренуцима појаве живота на Земљи, развоју људских предака и њиховом преображају у савремене људе.

Београђане су у Етнографском музеју сачекале двопређене чарапе као сведочанства о лепоти народне уметности. А, многи од њих искористили су прилику да погледају мултимедијалну изложбу "Соја Јовановић - снови у боји" којом Југословенска кинотека обележава стогодишњицу рођења прве српске редитељке дугометражних играних филмова. Сазнали су посетиоци манифестације "Музеји за 10" на Хемијском факултету како се добија стакло у лабораторији, како се прави огледало и друге занимљивости. Овај материјал је у био у фокусу неколико музеја, јер је 2022. проглашена светском годином стакла.

За ову прилику отворена су и врата куће породице Вељковић у Бирчаниновој улици. Посетиоци су могли да чују приче о знаменитим личностима које су посећивале овај дом.

Сладили су се посетиоци Народног музеја у Пожаревцу чоколадицама из калупа по археолошким и уметничким предметима. У Ћуприји се "пуцало" из макете Карађорђевог трешњевог топа у дворишту Музеја "Хореум Марги", а посетиоци Музеја Срема у Сремској Митровици угљеним бојама, кредом и темпером уз помоћ изломљених гранчица, на импровизованој "пак-папирној пећини" великог формата, цртали су свој први пећински цртеж. Центар за културу Градац из Рашке организовао је пешачку туру "Стазом Милунке Савић", од меморијалног комплекса у Јошаничкој Бањи, до њене родне куће у Копривници. У Новом Саду и Нишу програме су припремиле готово све институције културе.

ОБИЛАЗАК ПАЛАТЕ "СРБИЈА"

КАО један од најексклузивнијих догађаја најављен је обилазак Палате "Србија", некадашњег СИВ. Будући да је зграда у функцији, на највишем нивоу, не може бити отворена за публику као музеји. Обилазак је заказан за сутра, а обавезна је пријава на званичној страни манифестације muzejisrbije.rs.

Посетиоци ће обићи шест салона, који представљају микромузеје народа и народности Југославије, затим три сале у свечаном делу, тринаест конференцијских сала... Највећа сала за пријеме и конференције је површине 800 квадратних метара, а цело здање, репрезентативни пример модернизма у архитектури СФРЈ, површине је око 65.000 квадрата.

ЗАБАВА ЗА НАЈМЛАЂЕ

НАЈМЛАЂИ посетиоци ПТТ музеја у суботу су могли да науче како се пише и адресује писмо, док су у Музеју Вука и Доситеја могли да се играју, али не на телефону или компјутеру. Уз музику и песму играли су се игара које је забележио Вук Караџић. Забавно је било и у Народном музеју у Лесковцу, где су деца током радионице "Мода женских фризура" откривала какве су фризуре биле некада у моди а какве су данас.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!