"ЗЕВС" ЗА КАТЕДРОМ: У СКЗ уприличен омаж академику, професору и књижевном тумачу Војиславу Ђурићу (1912-2006)

Д. БОГУТОВИЋ

11. 03. 2022. у 10:22

ОМАЖ Војиславу Ђурићу (1912-2006), академику, великом књижевном тумачу, омиљеном универзитетском професору, приређен је у четвртак у СКЗ, чији је председник био од 1957. до 1962. године, истовремено, уприличено је и сећање на његовог сина, песника Милорада Мишу Ђурића (1937-2013), дугогодишњег главног и одговорног уредника Задруге, као и на његову супругу, песникињу Љубицу Милетић (1948-2020).

ЗЕВС ЗА КАТЕДРОМ: У СКЗ уприличен омаж академику, професору и књижевном тумачу Војиславу Ђурићу (1912-2006)

Скуп у Српској књижевној задрузи / фото М. Завишић

У надахнутој беседи Драган Лакићевић, главни и одговорни уредник СКЗ је подсетио да је Војислав Ђурић ушао у књижевност као песник, збирком "Сутонска дрхтања", а на глас је изашао као аутор Антологије народних јуначких песма, која је штампана 1947. и од тада је имала више од 20 издања. Уследила је књига "Лирика", анталогија лирске поезије из Библије, "Гилгамеша", старих кинеских песника, европских поета и српских лиричара.

- Предавао је античку књижевност. Старији од нас назвали су га Зевс. За катедром, у великој учионици у Таковској улици, тако је и изгледао, крупан, с јаком сребрном косом, неукротивом. Слушали смо како грми. Његове речи о класичном књижевном искону нису се могле заборавити... Сву ту античку класику он је повезивао са српском класиком: Одисеј и Стојан Јанковић, Софокле и Наход Симеун...

Писао је подједнако о светским и српским писцима, а огледе о књижевности објединио је у дело "Говор поезије", у три књиге, које представља својеврсну историју књижевности. Као ученик великог етнолога, професора Веселина Чајкановића, који је после Другог светског рата, отпуштен из службе а његови радови анатемисани, на прави начин се одужио свом учитељу. Вратио га је постхумно у књижевни и научни живот, на велика врата, приређујући његову монументалну књигу "Мит и религија у Срба", а потом и сабрана дела из српске религије и митологије, у пет књига.

Остала је упамћена, истакао је Лакићевић, његова преписка са Владаном Десницом, чији је роман "Прољећа Ивана Галеба" требало да буде објављен у едицији "Српска књижевност у 100 књига", о чему су пристанак од аутора тражили Матица српска и СКЗ:

- Свом сину Милораду Ђурићу, причао је отац "Војче", како је, после неколико размењених писама, Десница дошао из Загреба - да "испоштује" стару институцију и њеног председника. Ђурић је био непосредан: "Како ви, драги Десница, да не будете у едицији српске књижевности, кад сте ви потомак Стојана Јанковића, од боље српске крви него ја са сред Шумадије?"

Десница му је одговорио, дирљиво и искрено ("Ја јесам Србин и српски писац, друже професоре..."), са објашњењем које је вероватно било и дирљиво и искрено, али је остало између њих двојице, навео је Лакићевић:

- Суштина је била томе да друштвено и политичко окружење Десничине породице у Загребу њему није дозвољавало да пристане на укључење у едицију "Српска књижевност у 100 књига".

Песме Милорада Ђурића и Љубице Милетић читала је глумица Јана Саламадић.

ВУК И АНДРИЋ

НАЈВАЖНИЈА личност српске књижевности, за професора Ђурића, био је Вук Караџић, о коме је писао:

- Вишеструким и дуготрајним утицајем Вук је надвисио и најкрупније прегаоце у историји српске културе и заузео прво место поред Св. Саве, првог књижевника и просветитеља српског, а одјеком и дејством свога дела, у Европи и посебно на Балкану, винуо се у висине на којима је до данас остао усамљен - а професор Ђурић је и међу првима писао о Андрићевој поезији и причи "Игра", за коју је рекао да је у својој врсти скоро без премца у нашој књижевности и са ретким такмацима у светској.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ВОДИТЕЉКИ СЕ СТАЊЕ НАГЛО ПОГОРШАЛО И ХИТНО ЈЕ ОПЕРИСАНА: Нажалост, тек кад је касно схватимо да је здравље најважније