ПЛЕШЕМ ТАНГО ЦЕО ЖИВОТ: Анка Гаћеша Костић о серијама "Камионџије д.о.о." и "Зборница", и ауторској представи о Исидори Данкан

ЈЕЛЕНА БАЊАНИН

29. 01. 2022. у 15:46

АНКА Гаћеша Костић већ десет година не крчи само себи пут од трња до звезда, него и будуће колеге води истом стазом.

ПЛЕШЕМ ТАНГО ЦЕО ЖИВОТ: Анка Гаћеша Костић о серијама Камионџије д.о.о. и Зборница, и ауторској представи о Исидори Данкан

Тихомир Станић, Фото Е. Гајић

Чим је завршила глуму у класи Драгана Петровића Пелета на Факултету драмских уметности, постала је сарадник Бранке Пујић на предмету сценске игре. Глумила је у дебитантском филму Косте Ђорђевића "С/Кидање", серијама "Синђелићи", "Војна академија" и "Радио Милева", а радила је и кореографије за представе "Љубав и мода" и "Френки и Џони". Њен комад "Мој живот - прича о Исидори Данкан" извођен је дуго на сцени позоришта "Бошко Буха", а крајем прошле године и у неколико места на Косову и Метохији. Осим у глуми и плесу, Анка задовољство проналази у породици, супругу и детету. Четири године је у браку са Нестором Костићем, чији су деда Нестор, отац Михајло и брат Вук одреда глумци. Анка тренутно снима ситком "Зборница" и припрема представу са колегом Иваном Михаиловићем, а ускоро ћемо је видети и у серији о певачу Томи Здравковићу.

Сада је викендом, у 20.05, на РТС 1, гледамо у другој сезони серије "Камионџије д.о.о." као Невенку, сестру Даре Грујић (Паулина Манов).

- Серија "Камионџије д.о.о." је изразито топла, пуна паметног хумора и ставља у први план вредности које су у данашње време помало скрајнуте: породицу, поштење, искрено пријатељство, дату реч. Потиснуте су, али постоје у свима нама, и гледаоци се лако поистовећују са ликовима и разумеју тешкоће и бриге обичног човека. Сматрам да ова серија подједнако привлачи и мушкарце и жене, и старије и млађе, тако да субота и недеља од 20 часова могу да буду леп породични ритуал - каже за "ТВ новости" Анка Гаћеша Костић.

"Камионџије д.о.о.", Паулина Манов, Фото Е. Гајић

Дошли сте као појачање у нову сезону "Камионџија". Шта вам је било најзанимљивије када сте постали део ове приче?

- Глумачка екипа серије веома је мала и њен нуклеус чине Ненад Јездић, Тихомир Станић, Паулина Манов, Бранислав Зеремски и деца. Функционисали смо лако, без икакве тензије, чували се као породица. Најлакше ми је било да снимам са Паулином Манов. Она је дивна глумица колико је и диван човек. Пазила је на мене као на сестру, па је сестрински однос Даре и Невенке врло аутентичан.

Ваша Невенка, Дарина сестра од тетке, унела је нову енергију у породицу Грујић. Чиме је вас изненадила?

- Не могу да кажем да је било много изненађења. Нас две смо по темпераменту врло сличне. Пуне смо енергије, воље и страствено приступамо свему што радимо. Невенка је изразито женствена, али доноси одлуке без оклевања, могла би и да се побије да би истерала правду или да гура комби да помогне. Овај део њеног карактера сам "позајмила" од блиске другарице, тако да ми није било тешко да замислим и оживим лик Невенке. Она и ја се највише разликујемо у избору мушкараца.

На сет ове серије долазили сте са бебом. Одакле црпите ту страст према животу и професији?

- Никад нисам оскудевала са вољом и брзо сам налазила мотивацију и у неким "кишним" периодима живота. Нема, међутим, већег извора воље и снаге од тог маленог бића, од тог новог живота који се развија уз помоћ сопствене љубави и бриге. Није ми падало тешко што сам у просеку спавала четири сата, а текст за сцене учила у паузама за оброк. Мислим да глумицама није лако да имају породицу, јер је велики изазов ускладити очекивања на обе стране. У овом случају мени је много помогла подршка породице као и продукција која ми је излазила у сусрет и добром организацијом много тога олакшала.

"Зборница", Небојша Циле Илић, Фото А. Летић

И сада сте активни пред камерама јер снимате ситком "Зборница". Кога тумачите у причи о школском колективу?

- Играм Милицу, наставницу српског језика и књижевности. Она је нежна, танана, по манирима и погледу на живот као да је из неког прошлог века. У односу са мушкарцима је врло самосвесна, вешта али и искључива, јер чека свог принца и не пристаје ни на шта мање. Највише у животу жали што није уписала глуму, јер би тако могла да игра Чеховљеве и Шекспирове јунакиње и живи романтични живот о коме сања. Писац Владимир Ђурђевић вешто је ставља у ситуације које су изван њене зоне комфора, што уме да буде веома комично.

Са киме вам је на сету "Зборнице" најзабавније?

- У серији "Зборница" сви ликови су мање-више једнако заступљени, тако да смо и на сету често били сви и дружили се. Ипак, снимање са Небојшом Илићем је било најтеже, јер Циле има савршен осећај за комедију и дар да просечну ситуацију изврне тако да хоћеш да се угушиш од смеха. Веома је тешко радити са њим а не засмејати се, због чега је неке кадрове било готово немогуће снимити. Памтићу дан када нам се као гостујући глумац придружио Гордан Кичић. Радили смо сцену која је била импровизација на задате околности. Да би била аутентичнија, снимали смо је без пробе. Сваки глумац је измишљао текст на лицу места, а Кичић се бриљантно надовезивао и хумором надограђивао сцену.

Било је урнебесно смешно, окретали смо главе и сакривали се иза реквизите да се смех не види у кадру, излазили смо да нам шминкерка обрише сузе, а и екипа иза камере је плакала од смеха. Надам се да ћемо бар делић ове атмосфере успети да пренесемо на публику.

Већ неколико година сте доцент на Факултету драмских уметности и предајете сценске игре. Шта вас је привукло педагогији?

- Педагогија је мене пронашла. Била сам вуковац у основној и средњој школи и један од најбољих студената на факултету. Професорка Бранка Пујић је проценила да поред посвећености и "штреберлука" имам дар да пренесем знање и након студија ме је позвала да будем њен асистент. Од првог дана сам заљубљена у рад са студентима. Привилегија је радити са веома малим бројем студената - у просеку их буде десет по години - који су радознали, заинтересовани, креативни, вредни и изразито талентовани. Имам утисак да се сваке недеље са њима додатно подмладим.

Фото В. Данилов

Када се у вама појавила жеља за глумом и плесом? Шта вам је тако магично у једној, а шта у другој уметности?

- Плешем цео живот. Прву диплому из школе плеса добила сам са три године, а глумом сам почела да се бавим коју годину касније. Оно што је заједничко глуми и игри јесте осећај слободе, без које не могу да живим. Имам срећу да нисам морала да бирам између ове две љубави, већ сам једнако посвећена обема.

Које су још ваше љубави у животу? Чиме храните душу?

- Имам срећу да је мој вентил управо мој посао! Бар је тако за сада. Али највише се одморим на путовањима, која ми пуне душу. Волим да плешем танго и путујем по танго фестивалима. Волим да се шетам кроз шуму или долином реке, пливам и роним, а без мора и сунца не могу. Волим да се смејем са најближима. Волим да пакујем поклоне и да смишљам изненађења.

Филмска прича о Томи Здравковићу увукла нас је у свет који је саздан од песама, душе, кафана, боемије, коцке... Кога ћете ви дочарати у серији о овом певачу?

- Играм једну од Томиних супруга, са којом је био неколико година у браку. Иако је улога мала, доприноси потпунијој слици о лику Томе и његовом односу према животу. Можда могу да видим сличност мог и Томиног света у томе што волим да живим живот пуним плућима и што волим и песму и дружење. Али, алкохол и коцка дефинитивно нису моји пороци - много већи је чоколада.

"Мој живот - прича о Исидори Данкан", Фото Промо

СНАГА ЈЕДНЕ ЖЕНЕ, ЉУБАВ, СЛАВА И ТРАГЕДИЈА

ТРАГИЧНА судбина Исидоре Данкан, коју многи сматрају мајком модерног плеса, навела вас је да режирате представу посвећену њеном животу. Чиме је она оставила траг у вама?

- Представа "Мој живот - прича о Исидори Данкан" мој је мастер рад и моја највећа борба са самом собом. Монодрама је, по мом мишљењу, најтежа форма за глумца јер је сам на сцени, без помоћи партнера. Ту сте само ти, твоје тело и твоја душа, насупрот бројних очију публике. Много пута сам хтела да одустанем, али би ме било срамота спрам снаге жене коју је требало да тумачим. Исидора, трагајући за слободом, како у животу тако и у уметности, није правила компромисе, чиме је стекла велику славу и признање, али и много непријатеља. Живот је био веома суров према њој, донео јој је велике трагедије, али њен јак и необуздан карактер није јој дозвољавао да одустане ни од љубави, ни од живота, ни од промене тока плесне уметности чији је била иноватор и револуционар. Рад на овој представи је у мени оставио неизбрисив траг и надам се да од тада са собом носим бар делић снаге коју је имала ова велика жена.

Недавно сте овај комад извели на Косову и Метохији. По чему је ово гостовање било посебно?

- Учествовала сам на првом Фестивалу сценског покрета и кореодраме који је организовао Факултет уметности Универзитета у Приштини. Играли смо представе у Лепосавићу, Зубином потоку, Грачаници и Косовској Митровици. За мене је учешће на овом фестивалу било од великог значаја због размене искустава и овом приликом захваљујем дивној професорки Вери Обрадовић на позиву. Такође, верујем у снагу дела, а не речи. Политичка ситуација на Косову није лака... Оно што ја као глумица могу да урадим јесте да одем тамо и да одиграм представу за наше људе, којима, верујем, то много више значи од празних патриотских парола изговорених из удобности фотеље топлог дома.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (1)

СРПСКА КОШАРКА ТУГУЈЕ: Преминуо један од двојице тренера који су све освојили са репрезентацијом