ЖЕНЕ КОЈЕ СУ УТИРАЛЕ ПУТ: Изложба "Великанке српске културе" отвара се у четвртак у Дому Јеврема Грујића

М. КРАЉ

15. 01. 2022. у 13:17

ПРВУ српску песникињу, Милицу Стојадиновић Српкињу, Вук Караџић звао је "моја кћи из Фрушке", док је Полексија Тодоровић, прва жена која је код нас осликала иконостас, радила портрете у "четири руке" са својим супругом Стевом - он фигуру, а она детаље.

ЖЕНЕ КОЈЕ СУ УТИРАЛЕ ПУТ: Изложба Великанке српске културе отвара се у четвртак у Дому Јеврема Грујића

Видосава Ковачевић "Девојка у ентеријеру", Фото Приватна архива

Њима, као и другим женама које су делима, храброшћу и доприносом култури, утицале на развој мисли и нашег друштва уопште, посвећена је изложба "Великанке српске културе", која ће бити отворена у Дому Јеврема Грујића, у четвртак у 11 часова.

Поставку чине животне приче, судбине и постигнућа 18 великанки, од којих су неке биле слављене за живота, по другима се зову школе, болнице и улице, док има и оних о којима се ретко говори, или су остале - заборављене. Међу њима су Милица Стојадиновић Српкиња, Мина Караџић, Полексија Тодоровић, Драга Љочић, Бета Вукановић, Надежда Петровић, Исидора Секулић, Јелисавета Начић, Марија Мага Магазиновић, Видосава Ковачевић, Аница Савић Ребац, Зора Петровић, Десанка Максимовић, Лепосава Ст. Павловић, Милена Павловић Барили, Љубица Марић, Љубица Цуца Сокић и Соја Јовановић.

Изложби ће чинити и избор предмета наших великанки - попут виолине прве школоване композиторке Љубице Марић, писаће машине Исидоре Секулић, личних ствари Милене Павловић Барили, чувеног шешира Десанке Максимовић... Али, поставка ће подсетити и на трагичну судбину заборављене сликарке Видосаве Ковачевић, преминуле са само 24, а која је за само осам година стваралаштва прешла пут од реализма до импресионизма и експресионизма. Али и на Драгу Љочић, прву жену докторка наука у Србији, која је заувек изгубила државну службу, зато што је тражила исту плату као мушкарци.

Аутопортрет Милене Павловић Барили, Фото Приватна архива

Ауторке поставке су Бранка Цонић, директорка Дома Јеврема Грујића, др Гордана Бекчић и историчарка уметности Ружица Опачић. Циљ пројекта "Великанке спрске културе", како истичу, јесте да се повећа видљивост женског културног наслеђа које је омогућило да жене данас заузимају највеће положаје у нашој култури и друштву.

Виолина Љубице Марић, Фото Приватна архива

- Њихова истрајност, непоколебљивост, снага да се баве својим позивом била је несавладива сила и пламен који је мењао наше друштво, а у коме су саме често сагоревале - пише у најави изложбе.

Писаћа машина Исидоре Секулић, Фото Приватна архива

- Често слављене у иностранству, а несхваћене у својој земљи, неретко у борби против патријархата, бирократије и неписаних правила, утирале су пут новим генерацијама, несвесним да за могућности које данас имају треба да захвале својим славним преткињама.

Фото Промо

САРАДЊА ИНСТИТУЦИЈА

ПАРТНЕРИ изложбе су Музеј града Београда, Спомен-збирка Павла Бељанксог, Галерија Милене Павловић Барили, Уметничка галерија Надежде Петровић, Галерија САНУ, Музиколошки институт САНУ, Музеј позоришне уметности Србије, Народни музеј Ваљево, Универзитетска библиотека "Светозар Марковић", Задужбина Десанке Максимовић, Галерије Икс Витамин, ШТАБ и Б2, приватне колекције, као и Матица српска и "Каква Женска!".

Изложбу, коју су заједнички изнеле ове институције, отвориће министарка културе и информисања Маја Гојковић, а трајаће до 27. марта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВИ ХАОС НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Војна база дигнута у ваздух, има мртвих - Огласили се Америка и Израел (ВИДЕО)

НОВИ ХАОС НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Војна база дигнута у ваздух, има мртвих - Огласили се Америка и Израел (ВИДЕО)

ЈЕДНА особа је погинула, а осам је рањено у експлозији која је потресла војну базу јужно од главног града Ирака, Багдада, коју користе ирачке Народне мобилизационе снаге (ПМФ), изјавио је званичник ирачког Министарства унутрашњих послова.

20. 04. 2024. у 08:11

Коментари (0)