ВЕЖЕ НАС БОГАТО НАСЛЕЂЕ: У Југословенској кинотеци проглашене награде "Жива" форума словенских земаља

М. КРАЉ

13. 01. 2022. у 10:45

СЕДМИ добитник награде "Жива", за најбољи музеј и културно-историјску целину словенских култура, у конкуренцији 22 установе из 11 земаља јесте - Музеј дрворезбарства из Коњица (БиХ).

ВЕЖЕ НАС БОГАТО НАСЛЕЂЕ: У Југословенској кинотеци проглашене награде Жива форума словенских земаља

Министарка Гојковић предаје признање представницима првонаграђеног музеја из БиХ, Фото ataimages / Милош Тесић

Признање је оснивачима, на свечаности у Југословенској кинотеци, уручила министарка културе и информисања Маја Гојковић, председавајућа Управног одбора Форума словенских култура (оснивач признања).

- Један од најважнијих елемената словенског идентитета је богато културно наслеђе, било да је музејско или археолошко, оно нас све повезује и чини ближим - истакла је Гојковићева.

- Словенске народе спаја не само заједничка историја, већ и потреба да у савременом тренутку истакнемо оно што нас данас чини аутентичнима.

Србија је ове године, први пут, и домаћин међународне конференције Форума словенских култура, а на челу жирија који одлучује о наградама "Жива", већ пет година, налази се Неда Кнежевић, директорка Музеја Југославије.

- Жири обилази све номиноване институције, па на основу унапред постављених критеријума прави ужи избор - објашњава Кнежевићева, за "Новости".

- Коначна одлука доноси се уочи церемоније доделе, у септембру, која је сада, због пандемије, померена за почетак јануар. Други разлог је што је наша министарка културе, која председава УО Форума, желела да споји овај догађај са отварањем Европске престонице културе у Новом Саду.

Жири Неда Кнежевић, Фото ataimages / Милош Тесић

Пре одлуке тринаесточланог жирија (представници земаља Форума, уз једну чланицу из Грчке и једног члана из Холандије), све институције из ужег избора имале су десетоминутне презентације. Уз Министарство културе и информисања, домаћин доделе и међународне конференције је МЈ, иначе, својевремено добитник "Живе" за добро коришћење ресурса.

- Галерија Матице српске је освојила главну награду, на првој додели, а потом 2019. и признање за лидерство, које је припало и археолошком парку Виминацијум. "Живу" за креативност добио је и приватни музеј "Мацура". Ове године су у конкуренцији били Народни музеј и Музеј наивне и маргиналне уметности из Јагодине - прича саговорница, додајући да ће одмах по окончању манифестације бити расписан конкурс за 2022. који ће бити отворен до краја фебруара.

Андреја Рихтер уручила "Живу" представници бугарског етно - музеја, Фото ataimages / Милош Тесић

Циљ Форума словенских култура, основаног 2004, који данас повезује више од 300 милиона Словена у 13 земаља (Белорусија, Бугарска, БиХ, Чешка, Црна Гора, Хрватска, Пољска, Руска Федерација, Северна Македонија, Словачка, Словенија, Србија и Украјина), према речима председнице Андреје Рихтер, јесте ближе упознавање и сарадња.

- Тако настају дијалог и нови пројекти - тврди гошћа из Љубљане.

- Али то је и начин да словенску културу препознају и други. Пре него што смо започели "Живу", ниједан музеј из неке словенске земље није добио Европску награду за најбољи музеј. Тек је 2016. признање припало "Полин музеју" из Варшаве.

Словенске културе развијају се на различитим језицима и у различитим државама, па је важно да се уједине како би им и утицај био већи, сматра Рихтерова:

- У том јединству види се и богатство различитости баштине. У нашим земљама се, у музејима и културним институцијама, и даље негују наслеђе, традиција, идентитет. То није само бизнис као на Западу. Вредности које чувамо су управо приче из наше прошлости којима учимо децу, да би их пренела у будућност.

ПОЧАСТ НАРОДНОМ МУЗЕЈУ

НАШЕМ Народном музеју припало је почасно признање, које је у Кинотеци уручено директорки Бојани Борић Брешковић. Специјалну награду за употребу ресурса добио је Уметнички музеј из Јарослава (Русија), а за неговање посебних односа са посетиоцима Музеј рударства и угљенокопа "Гуидо" из Забрзе у Пољској. Признање за причање приче отишло је "Иваниној кући бајки" из Огулина (Хрватска). За лидерство је награђен Национални музеј књижевности "Иван Франко" из Љвова (Украјина), а за креативност Уметнички музеј "Божидар Јакац" из Костајнице на Крки (Словенија). "Жива" за најбољу културно-историјску целину припала је етнографском музеју на отвореном "Етар" из Бугарске.

Фото ataimages / Милош Тесић

ГОСТИ ИЗ САД И ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ

Међународна конференција је у Београду окупила је 60 стручњака, а специјални гости јуче су биле и Брајс Вајнерт и Али Ћуфини Кемп, из њујоршке организације Museum Hack. Оне су говориле о комбинацији едукације и забаве, као формули која привлачи нове посетиоце, а о искуствима радионица и музејских тура, реализованих широм САД, причаће и данас у подне, у Народном музеју, и поново сутра у МЈ. Путем интернета, у рад конференције укључила се јуче и Kејт Бејли из Музеја Викторије и Алберта у Великој Британији, одржавши презентацију о импресивној изложби "Кустосирање Алисе: радозналији и радозналији".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024