ОД АТИКЕ ДО СРПСКЕ АТИНЕ: Нови Сад ће 2022. бити Европска престоница културе, тачно 36 година откако је ово признање установљено

В. Н.

19. 12. 2021. у 19:00

САМО још 25 дана дели Нови Сад од свечаног старта прославе престижне титуле Европске престонице културе, који ће почети 13. јануара 2022. године. Биће то својеврстан културни ватромет, непрекидна целогодишња променада највреднијих достигнућа у ликовној уметности, науци, књижевности, музици.

ОД АТИКЕ ДО СРПСКЕ АТИНЕ: Нови Сад ће 2022. бити Европска престоница културе, тачно 36 година откако је ово признање установљено

Владичански двор у Новом Саду

Признање Европска престоница културе заживело је 1985. године по идеји славне Мелине Меркури, глумице и министарке културе Грчке. У њену част Атини је додељена прва титула. Од Атине до Српске Атине титула културе "путовала" је 36 година.

Нови Сад ће током идућих 365 дана угостити и загрлити око 4.000 европских, регионалних и домаћих уметника на више од 1.500 културних догађаја. Значајан део тог програма биће посвећен и новосадским хероинама. Прва међу њима је Милева Марић Ајнштајн. У њену част креирана је мултимедијална представа "Зенитеум: 2022". Женско стваралаштво славиће се и програмом "Хероине" са акцентом на јединствени мултимедијални програм "Милева" због ког је реновиран Музеј града Новог Сада.

Уследиће уметнички фестивал "Вила" на Фрушкој гори, у бањи Врдник, завичају прве српске песникиње Милице Стојадиновић Српкиње, затим међународни пројекат "Наслеђе покрета за ослобађање жена" у Архиву Војводине, као и "Аутономни женски фестивал" у Музеју савремене уметности Војводине.

Предвиђене су и бројне изложбе - "Колекција Јованке Броз" у Галерији Матице српске, "Из женског угла" удружења "Чешка беседа" у Сремским Карловцима, "Хероине Спомен-збирке Павла Бељанског", као и "Нулта толеранција према насиљу над женама - Светско бијенале студентског плаката" Академије уметности у Новом Саду, у Културној станици Свилара...

Поређење са Атином произашло је из чињенице да је Нови Сад у 19. веку био културни, политички и друштвни центар српског народа, средиште целокупног Српства. Почетком претпрошлог века, српски просветитељ и реформатор правописа Вук Стефановић Караџић забележио је да је Нови Сад "највеће српско опшчество на свијету", а Јован Скерлић је забележио да се у Новом Саду тада писало и мислило за цео српски народ. Јер, Србија је тада била под туђинском влашћу, а Нови Сад средиште националног идентитета, развоја политичке и културне мисли и највећи град настањен Србима.

О духовним, културним и политичким темељима у Новом Саду током 18. и 19. века сведоче и ови подаци: 1703. у порти Цркве Светог Ђорђа већ је постојала основна школа, а затим и гимназија. Град су походиле и путујуће позоришне трупе, махом из Немачке, а 1815. године Јоаким Вујић је у Новом Саду доживео праве овације са представом "Карађорђе, вожд српски".

Неколико година пошто је у Новом Саду 1861. настало Српско народно позориште, први театар у Срба, кнез Михаило био је одушевљен гостовањем новосадских глумаца у Београду. Позвао је управника Јована Ђорђевића да и у српском престоном граду оснује стални театар. Прихватајући позив као част и изазов, управник са собом одводи и половину новосадског ансамбла. Седам година после настанка СНП, у Београду је заживело Народно позориште.

Крунски културни догађај збио се 1864, када је из Пеште у Нови Сад пресељена Матица српска, најстарија српска културна и књижевна институција новог века, кошница српског памћења коју су највиђенији Срби тога времена основали 1826. "на ползу српског рода".

Идеја о пресељењу Матице пре 157 лета била је одважна, далековида и спасоносна у тадашњем историјском тренутку. Пошто је Беч укинуо Српско Војводство 1859. године, наши сународници су се суочили са слабљењем свог значаја у Пешти. Зато, када је 1864. године дозрела одлука да се Матица из расејања најзад пошаље кући, као нова адреса природно се наметнуо Нови Сад.

БОЈЕ СВИХ НАЦИЈА

ОД самог настанка, Нови Сад је био вишенационални град. Највише је увек било Срба, али и Мађара, Хрвата, Словака, Русина, Грка, Цинцара, Јевреја, Румуна, Рома. Сви заједно, бојама своје духовности, традиције и идентитета, досегли су врхове креативности у многим областима, а понајвише у култури. Плод те креативне синтезе је и титула Европска престоница културе, коју ћемо прослављати целе наредне године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а