РЕНДГЕНСКА ТЕХНОЛОГИЈА КОД СРБА: Изложба у Галерији 51 Музеја науке и технике биће отворена 27. октобра

Д. Б. М.

25. 10. 2021. у 15:36

У ГАЛЕРИЈИ 51 Музеја науке и технике 27. октобра биће отворена изложба "Развој и примена рендгенске технологије код Срба - од Тесле и Пупина до данас".

РЕНДГЕНСКА ТЕХНОЛОГИЈА КОД СРБА: Изложба у Галерији 51 Музеја науке и технике биће отворена 27. октобра

Архива

Аутори изложбе су Јелена Јовановић Симић, Александар Вл. Марковић и Владимир Петровић, а поставку су дизајнирали Озарија Марковић Лашић и Небојша Васиљевић.

Изложба ће представити историјски развој и примену рендгенске технологије у медицини, од открића рендгенских зрака до данас, са посебним нагласком на доприносима који су у области рендгенологије остварили Никола Тесла и Михајло Пупин. Циљеви изложбе су и представљање успеха домаћих предузећа у развоју производње рендгенских апарата и опреме.

У другој половини 20. века, у време интензивног развоја индустрије у некадашњој Југославији, фабрика Југорендген (у саставу Електронске индустрије Ниш), једина је на Балкану производила рендгенске апарате и извозила их широм света. Након распада Југославије, кризних деведесетих година и каснијих процеса транзиције током којих су престала с радом многа индустријска предузећа, међу којима је и Југорендген, група младих стручњака је почетком новог миленијума основала предузеће Висарис и започела развој и производњу нове генерације уређаја - дигиталних рендгенских апарата. Као и некада Југорендген, Висарис је данас једини произвођач рендгенских апарата у региону, а такође је присутан и на светском тржишту.

Изложба прати пут српских научника који су дали изванредан допринос током друге индустријске револуције крајем 19. века све до данашњег периода дигиталне трансформације и новог таласа доприноса наших стручњака у актуелној четвртој индустријској револуцији на глобалном нивоу у којој српска наука на пољу дигиталне медицине и осталих сегмената дигиталне технологије остварује значајне резултате.

Поред фотографија и докумената, на изложби ће моћи да се виде и стари рендгенски апарати, опрема и средства за личну заштиту од зрачења, прве рендгенске цеви произведене у Југославији, али и најновији дигитални рендгенски уређаји. Саставни део изложбе су садржаји у облику виртуелне стварности  и едукативне дигиталне игре за децу и омладину.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри