СПОМЕНИКЕ УГРАЂУЈУ У ТЕМЕЉЕ ШТАЛА: Културно богатство са археолошких локалитета у општини Нова Варош годинама без заштите

Д. ГАГРИЧИЋ

23. 08. 2021. у 13:40

ПОСЛЕДЊИ је час да се преко десетак римских надгробних споменика - стела, ципуса и жртвеника, које скривају трава и шибље на неколико некропола у општини Нова Варош - сачува од нехата и немара, заштити и конзервира, јер су велико културно богатство, остаци народне традиционалне културе у периоду од 2. до 4. века нове ере.

СПОМЕНИКЕ УГРАЂУЈУ У ТЕМЕЉЕ ШТАЛА: Културно богатство са археолошких локалитета у општини Нова Варош годинама без заштите

Фото Архива Музеја у Ужицу

Овај апел општинским властима упутила је пре осам година мр Љиљана Мандић, археолог и саветник Музеја из Ужица, која је са документаристом Зораном Домановићем обилазила значајна налазишта у оквиру пројеката "Античко наслеђе југозападне Србије".

Уследило је тада неколико разговора у Општини да се нађе дом за споменичко наслеђе. Најпре је помињан пројекат лапидаријума у Радоињи, месту са, како је подсећала Мандић, дугом духовном традицијом и познатом античком некрополом. Објекат би био у облику римског атријума (централног дворишта), од сличних материјала као из тог периода. Овде би, на једном месту, били сакупљени и изложени надгробни споменици, наравно уз уређење прилаза и осветљење, али и могућности за друге поставке.

СТЕЛА Римски надгробни споменик у Радоињи, Фото Архива Музеја у Ужицу

Пошто је у ветар отишао овај предлог, касније се, пак, помињала сеоба белега у двориште одељења ужичког Музеја у Новој Вароши, отвореног 2012. године, где је у поставкама симболичан број експоната са неколико локалитета у међуречју Увца и Лима.Чињеницу да је Нова Варош годинама на маргини истраживача, овде правдају незаинтерсованошћу музејских установа, али и недостатком пара и кадровском оскудицом. С друге стране, стално се помиње оскудна туристичка понуда...

У раду "Археолошки локалитети на територији Нове Вароши" Мандићева подсећа на скромна истраживања, сондажна и заштитна, обављена углавном пре седам деценија и крајем минулог века, али и последње налазе ужичког Музеја.

У селима Акмачићи, Комарани, Дрмановићи, Дражевићи, Радоињи, Рутоши и Ојковици има 20 археолошких локалитета. Поред великог броја праисторијских хумки у низу места, посебно је драгоцено наслеђе каснијег периода.

- На локалитету Лисичјак у Акмачићима су антички споменици са натписима и рељефима, у Радоињи је, поред Гробљанице, у засеоку Бјелин грчко гробље, античка и словенска некропола. Овде је откривено да су била заступљена два обичаја сахрањивања - спаљивање и сахрањивање у праисторијској хумци, а нађене су и словенске урне. Посебно је интересантно "Џиновско гробље" или "Црквина" у Рутошима, са већим бројем камених плоча, камених сандука и усадника. У близини су остаци куле и тврђаве, а у средњовековној некрополи налазе се симболи круга, крста, полумесеца и женских фигура.

ИСТОРИЈА Ископавања у Радоињи, пре 18 година, Фото Архива Музеја у Ужицу

БАШТИНА Некрополе у Рутошима чувају благо, Фото Архива Музеја у Ужицу

ПОСТАМЕНТ Камене плоче на локалитету Лисичијак, Фото Архива Музеја у Ужицу

НАСЛЕЂЕ Ара на њиви у Акмачићима, Фото Архива Музеја у Ужицу

Антички ципуси и стеле уграђени су у цркву Свете Тројице у Новој Вароши - истиче Мандићева.

Немаром чувара баштине ломљени су антички споменици, а према казивању Миланка Пуцаревића, одношени су и уграђивани у задружни дом или темеље штала у селима на падинама Златара, где су се укрштала два римска пута. Занимљиво је и да "Милешевски записи" у 9. броју (2012. године) сведоче да су два римска надгробна споменика из Дрмановића пренета у депо Музеја у Пријепоље, а да власник њиве није дозволио да се откопа ара.

ГРАД КЛАК

ИЗНАД леве обале Увца у Рутошима сачувани су остаци зидова и куле средњовековног утврђења Клак. Према запису из 1326. године, град Клак је подигнут још за време владавине Немањића. Имао је стратегијску улогу да контролише долину Увца. Утврђење се помиње у неколико средњовековних повеља под именом Клек, те у поседу Херцега Стјепана, да би га средином 15. века освојили Турци. У близини су и две градине и црква Јања - истиче мр Љиљана Мандић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!