КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (6): Сатирични приказ нашег доба

В. Н.

13. 02. 2024. у 18:00

КРИТИКА живота који је изгубио хуманистичку суштину.

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (6): Сатирични приказ нашег доба

Илустрација Новости

РАДИВОЈЕ МИКИЋ (Београд)

1. "НАЋЕРТАНИЈЕ", Матија Бећковић (СКЗ)

2. "КАНОН ПОТИШТЕНОГ УМА" Филип Грбић ("Вулкан")
3. "У КОСТРЕТИ" Слободан Јовић ("Чигоја")
4. "ЛИЧНИ ПРИЛОЗИ" Драган Хамовић (НБ "Стефан Првовенчани")
5. "КРИТИЧАРСКА АКЦИЈА ЗОРАНА МИШИћА" Милан Алексић ("Албатрос плус")

Фото Архива

У обимном и врло сложеном песничком опусу М. Бећковића важно место има и онај смер певања који преко гротескно-хуморних тонова стиже и до неке врсте сатиричног приказа нашег времена и прилика у њему. И, што је посебно важно, демонстрира и своје речетворство, сасвим ретку вербалну инвенцију. Ф. Грбић спада у оне прозне писце који причу не само што везују за наше време и прилике у њему већ умеју да се служе и необичним композиционим решењима и да прибегавају врло оштрој критици оних облика живота који су изгубили хуманистичку суштину. С. Јовић нам се указује као песник који наоко обични детаљ из сфере свакодневице уме да очас пребаци у раван на којој ствари и појаве добијају дубљи смисао. Д. Хамовић у новој књизи огледа, баш из перспективе "личних прилога" настоји да нас увери да се и у мишљењу о књижевности може неговати један дубоко лични тон. М. Алексић нам је приказао сва подручја деловања критичара који се од својих савременика разликује и по томе што је имао једну далекосежну мисију.

* * * * * * * * * *

МИЛИЦА МИЛЕНКОВИЋ (Сврљиг)

1. "ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ", Селимир Радуловић ("Лагуна")

2. "ПСИХОЛОГИЈА ГРАВИТАЦИЈЕ", Ненад Шапоња ("Прометеј")
3. "СРПСКИ ЈЕЗИК И ЋИРИЛИЦА: ОГЛЕДАЛО СРПСКО", Срето З. Танасић ("Прометеј")
4. "КАД МРТВЕ ДУШЕ МАРШИРАЈУ", Емир Кустурица (Catena Mundi)
5. "УНУТРАШЊИ РЕЉЕФИ", Сања Савић Милосављевић ("Бедем")

Фото приватна архива

С. Радуловић показује да савремена српска поезија црпе своју дубокоумност и мисленост кроз реч и слово православља, али да уједно проговара универзалним духовним језиком. Н. Шапоња открива нове метафизичке просторе у којима се одиграва драма бића које жуди за препознавањем сопства. Кратким, ефектним стиховима он не оставља читаоца у недоумици; психологија сталног привлачења земљи, али и пада, одгонета човекову праву природу и суштину постојања. С. Танасић предочава читаоцима да је језичка политика у темељима укупне националне политике, али и да је један од најзначајнијих елемената културне политике и да је српски идентитет утемељен на ћирилици. Е. Кустурица иницира теме које свакодневно живимо, у савременом "окованом свету". Он дубоко задире у свет човека којем је одузета слобода и који треба да преживи под налетом великих сила. Књига С. Милосављевић приказују унутрашње стање бића лирског субјекта које постаје и стање препознавања читалаца, али и посланица у славу понижених и потлачених.

* * * * * * * * * *

МИЛИВОЈЕ ПАВЛОВИЋ (Београд)

1."НАЋЕРТАНИЈЕ", Матија Бећковић (СКЗ)

2."САЖЕТА ПОЕТИКА САЖИМАЊА", Јован Делић ("Архипелаг")
3."ЗАПИС НА СТУБУ, ЈЕРУСАЛИМСКОМ" Селимир Радуловић ("Лагуна")
4. "ГАЈБА ЗА КЛЕБЕЦАНЕ", Мирољуб Тодоровић ("Еверест медија" и "Пројекат Растко")
5. "ПСИХОЛОГИЈА ГРАВИТАЦИЈЕ", Ненад Шапоња ("Прометеј")

Фото Приватна архива

Вративши се поеми као срећном споју епских и лирских елемената, Бећковић је, остао на трагу светлосних, хуморних и звуковних блескова својих ранијих стихотворних целина. Аутор се вешто поиграва крупним песничким и животним темама, разлиставши их у поруке универзалног значења. Делић обавља у нас посао који је другде поверен истраживачким тимовима. У књизи осветљава доминантне димензије Кишове поетике, поготово историчност, цитатност, енциклопедијама, жанровским хибридност и иронични лиризам. М. Тодоровић у роману пропитује могућности језика да изрази социјалне и културолошке специфичности и контрасте људи са маргине. Многострукост трагичних и комичних животним ситуација у којима се налазе његови јунаци, писац је изразио шатровачким језиком. Збирка С. Радуловића утврђује поетички позицију овог песника као ствараоца дубоко уроњеног у симболичку и митолошку димензију света. Радуловић успешно претаче библијске и небеске слојеве у земаљске.  Н. Шапоња понудио је стихове које одликују језички минимализам и стилска перфекција.

* * * * * * * * * *

ЖАКЛИНА ДУВЊАК РАДИЋ (Нови Сад)

1. "ВИЛА ФАЗАНИКА", Бојан Кривокапић ("Арете")

2. "ПОГЛЕД ПОД СУКЊУ СВЕТА", Татјана Јанковић ("Агора")
3. "НОЋ ПРЕ ПАДА У РЕКУ", Дубравка Ребић ("Прометеј")
4. "ЦРНА АНЂЕЛИЈА", Срђан Тешин ("Архипелаг")
5. "ВЕШТИЦЕ ИЗ ИЛИНАЦА", Соња Атанасијевић ("Блум")

Фото приватна архива

ДЕЛО Б. Кривокапића с једне стране, то је суптилно ангажован роман који отвара нека актуелна друштвена питања, а са друге, лирско интонирана хроника равнице, у чијем средишту, у једној старој паорској кући, његова јунакиња и њен млади пријатељ, са дубоким траумама, напокон проналазе мир. Т.Јанковић плете приче од фрагмената сећања и детаља живота који сучељавају њену потребу за улепшавањем света и неминовност разочарања, стварајући магичне прозне минијатуре налик на Шагалове слике. Роман-хроника Д. Ребић, састављен од кратких прича-записа чланова три генерације једне породице, поступно гради слику архетипске људске патње и несреће. Приче С. Тешина јесу аутофикција о детињству и младости као времену чуда.  У преплитајима људског и животињског света, при чему се звериње не налази увек само с једне стране, писац додирује највећу тајну - да ништа није случајно. Иза интригантног наслова књиге С. Атанасијевић крије се такође компактна збирка прича, обједињених радозналим женским нараторским гласом који нас опомиње да су сви људи око нас јунаци на позорници света.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!