ДИЛУЈУ, КРАДУ И УБИЈАЈУ, А НИСУ СВЕСНИ ПОСЛЕДИЦА: Кривична дела која у Србији чине малолетници ређају се свакодневно као на филмској траци

Ј.Д.Љ.

09. 10. 2023. у 20:00

ОТКАКО се, почетком маја, догодио незапамћени злочин у београдској Основној школи "Владислав Рибникар", када је, како се сумња, Коста К. (13) пуцајући из ватреног оружја убио деветоро вршњака и радника обезбеђења и тешко повредио још неколико особа, у Србији су, као на филмској траци, готово свакодневно, почели да се ређају злочини, у којима су главни актери малолетници.

ДИЛУЈУ, КРАДУ И УБИЈАЈУ, А НИСУ СВЕСНИ ПОСЛЕДИЦА: Кривична дела која у Србији чине малолетници ређају се свакодневно као на филмској траци

Фото Shutterstock

Тако је у селу код Младеновца четрнаестогодишњак у игри упуцао рођеног брата (12).

Прошле недеље у Нишкој Бањи, М. М. (13) је ножем пререзао врат другу Андреју С. (13).

Готово истовремено, у Сремској Митровици, камере су уснимиле шеснаестогодишњег дечака како обара на тло вршњака и шутира га у главу, а онда насрће и на једну девојчицу. 

У центру Београда дечака (16) је чекићем ударио вршњак у главу и тешко га повредио.

Неколико дана раније у Новом Саду, група тинејџера, заједно са једном девојчицом, претукла је двојицу вршњака и опљачкала их... Пијани малолетник (15) из Вршца претукао је оца дрвеном гредом... 

Према подацима Републичког завода за статистику, укупан број кривичних пријава против малолетника у 2022. години био је 2.410. Поднете су 1.618 оптужнице, а изречене 1.213 санкције. 

Највише кривичних дела било је против имовине - 506, здравља људи - 211 и живота и тела - 178 случајева. Највише су кажњавана девојчице од 16 и годину дана старији дечаци. 

Млађим малолетницима изречено је највише васпитних мера упозорења и усмеравања и мере појачаног надзора, док је код старијих ситуација другачија. Затвор је изречен у четири случаја - у једном у трајању од две до пет година, а у три у од шест месеци до две године. 

Због крађа су изречене 162 санкције, разбојништво - 21, неовлашћено коришћење туђег возила - 53. Код кривичних дела против здравља људи изречено је 211 санкција, највише због неовлашћеног држања, продаје и омогућавања уживања дрога. 

Адвокат Вук Туфегџић, за "Новости", потврђује да смо, нажалост, сведоци све учесталијег насиља међу малолетницима и кривичних дела која они чине.- Бројни су разлози оваквих дешавања, почев од занемаривања и родитељске небриге, окружења у којима деца одрастају, ТВ и друштвених мрежа на којима могу све и свашта да виде - каже Туфегџић. - Неретко, бивају и злоупотребљени од пунолетних особа за извршење кривичних дела, најчешће за продају наркотика, јер старији знају да ће малолетничка кривица бити умањена. 

Како каже наш саговорник, млађи пунолетници, они до 14 година, не сносе кривичну одговорност. Њима се може изрећи од стране Центра за социјални рад појачан надзор како би им се омогућило да "изађу на прави пут". Такође, уколико вештаци, психолози и психијатри процене, уз сагласност родитеља, дете преступник може бити смештено у одговарајућу психијатријску установу, где о њему, док је то потребно, брину стручњаци. 

- Старији малолетници, они од 14 до 18 година, подлежу кривичној одговорности. У већини случајева, изриче им се васпитна мера, али могу "зарадити" и малолетнички затвор. Обе санкције зависе од тежине извршеног дела и околности које се третирају као олакшавајуће, односно отежавајуће. Мера може трајати до напуњених 18, док затвор за оне од 16 до 18, може бити од шест месеци до пет година. Ако су у питању најтежа кривична дела, попут убиства, за које закон прописује до 20 година затвора, малолетник може бити осуђен на највише 10 година робије. 

Школски психолози објашњавају да број 13 у годинама починиоца значи само то да та деца још не знају које су последице њихових дела. У том узрасту, како кажу стручњаци, деца су подложна утицајима са друштвених мрежа и самим тим нису довољно контролисана од стране одраслих. То су године када са конкретног прелазе на апстрактно размишљање, дакле почињу да поимају шта ће се заиста догодити као последица неког њиховог дела. 

- Све што нам се дешава сада резултат је рада или нерада са том децом. Постављамо превелика очекивања пред децу, не схватајући да њихово одрастање треба да буде период када од нас уче како треба и како не треба - наводе психолози. 

НАСИЛНИЦИ И ПОВРАТНИЦИ

ЗБОГ кривичних дела против јавног реда и мира, где спадају изазивања панике и нереда, насилничког понашања и недозвољена производња, држање, и ношење оружја, санкције су изречене у 145 случајева. По једна кривична санкција изречена је због расне и друге дискриминације и трговине људима. 

Нажалост, забележен је и знатан број раније осуђиваних, такозваних "повратника", углавном због крађа и поседовања дроге. Највише их је, ипак, због наношења лакших телесних повреда, учествовања у тучи и насилничког понашања. 

ВОЈВОДИНА НАЈБОЉА

У РЕГИОНУ Шумадије и Западне Србије забележено је 340 санкција, од тога малолетнички затвор у једном случају, а код 19 је реч о заводским мерама. Када је реч о девојчицама, оне су санкционисане у 31 случају, а "повратника" је забележено 40. 

Одмах за њим следи београдски регион са 328 случајева, где су изречене санкције, од чега два малолетничка затвора и 20 заводских мера. На самом крају налази се Војводина са 271 случајем у ком је изречена мера. Затворских мера нема, док је заводских 21. Девојчице су санкционисане 27 пута, а "повратника" је 46. 

 

СИЛОВАЛИ БОЛЕСНУ ДЕВОЈКУ

КРАЈЕМ септембра, у месту надомак Сурдулице, један пунолетни младић и двојица старијих малолетника обљубили су болесну малолетну девојчицу, због чега су у притвору, сазнају "Новости". Више јавно тужилаштво је од стране сурдуличке полиције обавештено 6. октобра шта се догодило у селу Масурица, у близини Основне школе. Како се сумња, деветнаестогодишњак и двојица старијих малолетника (16 и 17), сви из овог села, напаствовали су немоћну девојчицу која није била способна за отпор због заосталог душевног развоја. Наводно су је одвукли у суседни засеок и сва тројица имали са њом полни однос. 

Због деликатности ситуације, надлежни се нису оглашавали и не желе да дају изјаве о овом случају. 

Ружица Вукашиновић, директор Центра за социјални рад у Сурдулици каже, за "Новости", да су упућени у случај и да ће свакако поступати у оквиру својих надлежности, али није могла да коментарише да ли ће осим са породицом и девојком жртвом радити и са насилницима због предстојећег судског поступка.  Судија за претходни поступак је на предлог Вишег јавног тужилаштва свој тројици одредио притвор до 30 дана због сумње да су извршили кривично дело обљуба над немоћним лицем.  Ј.С.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!