НАПАД КОЈИ ЈЕ НАЈВИШЕ ЗАБОЛЕО АМЕРИКАНЦЕ: "Огромна експлозија се извила изнад брода, и даље памтим шиштање ватре" (ФОТО)

Новости онлине

07. 12. 2022. у 13:57

ШАЧИЦА стогодишњих ветерана ће се окупити данас, на годишњицу напада на Перл Харбор, како би одали почаст саборцима који су погинули пре тачно 81 годину.

НАПАД КОЈИ ЈЕ НАЈВИШЕ ЗАБОЛЕО АМЕРИКАНЦЕ: Огромна експлозија се извила изнад брода, и даље памтим шиштање ватре (ФОТО)

Фото: Профимедиа/Илустрација

Роберт Џон Ли је у време напада имао 20 година и живео је у кући својих родитеља у поморској бази, где је његов отац управљао станицом за испумпавање воде.

Роберт Џон Ли/Фото: AP Photo/Audrey McAvoy

Њега су пробудиле прве експлозије, око 8 сати ујутру, и помислио је да врата лупају због јаког ветра, а онда је кроз прозор угледао јапанске авионе који бацају торпеда и бомбе.

Видео је како труп брода УСС Аризона постаје тамнонаранџаст након што га је погодила ваздушна бомба.

- У року од неколико секунди, та експлозија са огромним пламеним језицима се извила право изнад брода – али стотинама стопа увис - рекао је Ли у интервјуу у понедељак после обиласка луке бродом.

Каже да се још увек сећа шиштања ватре.

Напад на Перл Харбор се догодио у недељу 7. децембра 1941, нешто пре 8.00 часова ујутру. Напад је довео до војног укључења САД у ток Другог светског рата на страни Савезника.

Јапанци су брижљиво припремили акцију напада ваздухопловства на америчку поморску базу Перл Харбор. Пилоти су се дуго припремали за тај напад учесталим вежбама, док су јапански шпијуни обезбедили тачне податке о положају бродова. Непосредно пре напада Јапанци су послали и извиђачки авион који је јавио позиције америчких бродова и аеродрома.

За напад у релативно плиткој води луке, Јапанци су модификовали своја торпеда дрвеним крилцима на крају торпеда тако да не ударају у дно.

Прво су мале подморнице покушале да се пробију у луку, но то им или није успело или су пак промашиле мете. Јапанско ваздухопловство је луку напало око 7 часова и 40 минута по локалном времену. Иако су Американци поседовали радар и њиме приметили долазак великих формација авиона, никаква узбуна у бази није била подигнута све док Јапанци нису почели да засипају војне објекте (луку, аеродроме и хангаре) бомбама и торпедима.

Изненађење је било потпуно, а Јапанци су у кратком року уништили и оштетили готово све америчке авионе на слетним стазама. Амерички бродови су били поређани у луци један уз други као у мирнодопским условима па су их јапански бомбардери и торпедни авиони један за другим потапали. У 8 часова и 50 минута уследио је и други напад који је завршио започето. Свеукупно је у борбама учествовало више од 300 јапанских авиона.

Јапанци су изгубили у акцији 29 авиона, 5 малих подморница, око 50 убијених пилота и подморничара и једног подморничара који је заробљен. Амерички губици износили су око 3.300 погинулих морнара, војника и пилота, док је више од 200 авиона уништено или оштећено. Готово сви бојни бродови у луци су били оштећени од којих Оклахома и Аризона и застарели Јута више никада нису учествовали у борбама. Остали су поправљени и коришћени су у каснијим окршајима у Другом светском рату.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!