НОВА АНАЛИЗА ПОКАЗАЛА: Штедња у динарима исплативија

Б.Царановић

03. 02. 2021. у 13:31

НОВА анализа исплативости штедње, Народне банке Србије, урађена за период од децембра 2012. до децембра 2020. године још једном показује да је исплативије штедети у динарима

НОВА АНАЛИЗА ПОКАЗАЛА: Штедња у динарима исплативија

Фото Илустрација В. Н.

- Испитивање исплативости штедње орочене на годину дана и занављање у периоду од осам година потврдило је да би штедиша који је штедео у динарима на улог од 100.000 динара, на крају периода орочења у децембру 2020. године добио преко 33.600 динара - приближно 300 евра, више од штедише који је у истом периоду на девизну штедњу у еврима положио противвредност истог износа - кажу у НБС.

Динарски штедиша би тако након периода штедње у џепу имао 147.991 динар, или 1.258 евра. Са истим улогом, девизни штедиша би имао 114.280 динара, однсоно 972 евра.

Орочавање штедње на годину дана, без занављања, у последњих осам година било је исплативије штедети у динарима и то у чак 98 одсто посматраних годишњих потпериода. Тако би штедиша, који је од децембра 2019. штедео у динарима, на улог од 100.000 динара, добио у децембру 2020. око 1.900 динара више од штедише који би у истом периоду орочио евре у противвредности 100.000 динара.

За депозите орочене на три месеца, динарска штедња је била исплативија од штедње у еврима у преко 86 процената посматраних тромесечних потпериода, а код орочавања штедње на две године, динарска штедња је била исплативија од штедње у еврима у свим посматраним двогодишњим потпериодима орочења. Дакле, без обзира на то који је период орочавања штедње у питању, краткорочно или дугорочно, важи исти закључак - у претходних осам година било је исплативије штедети у динарима.

- У претходних осам година динарска штедња је повећана преко пет пута, са растом од чак 75,2 милијарде динара у односу на крај 2012. године - објашњавају у НБС. - Крајем децембра 2020. године премашила је 93 милијарде динара. При томе, преко половине укупног раста - 42,9 милијарди динара остварено је у последње три године, што потврђује да је макроекономска стабилност била предуслов за стицање и одржавање поверења грађана у домаћу валуту.

И девизна штедња у истом периоду бележи раст, иако у процентуалном смислу нешто умеренији у поређењу са динарском штедњом - порасла је за 38,2 процента у односу на крај 2012. године, односно сa 8,3 милијарде евра на крају 2012. године повећана је на 11,4 миилијарде. евра на крају прошле године.

Константни раст динарске и девизне штедње у другој половини 2020. остварује се у условима поновног ширења епидемије, као и смањења каматних стопа на орочене депозите становништва, што доказује поверење грађана у банкарски систем.

У НБС кажу да је очувана макроекономска стабилност утицала да негативни ефекти здравствене кризе имају мање последица на економију.

- Инфлација је ниска и стабилна седму годину заредом и у просеку се креће испод 2 одсто, очувана је вредност динара према евру, девизне резерве су високе и крајем године су износиле 13,5 милијарде евра - кажу у НБС. - Учешће проблематичних кредита у укупним кредитима је смањено на најнижи ниво од почетка примене Стратегије за решавање питања проблематичних кредита и у новембру 2020. године је износило 3,5 процената.

ЗАШТО ЈЕ ИСПЛАТИВИЈА ДИНАРСКА

На већу исплативост динарске штедње утицала јемонетарна и финансијска стабилност у дужем периоду, пре свега, ниска инфлација, стабилан девизни курс, финансијска стабилност и висок ниво девизних резерви. Релативно су више каматне стопе на штедњу у динарима него на штедњу у еврима, а повољнији је порески третман штедње у домаћој валути - камата на динарску штедњу се не опорезује, а камата на штедњу у еврима се опорезује по стопи од 15 процената. Благовремено донете монетарне и фискалне мере у циљу ублажавања ефеката кризе изазване пандемијом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду