ОД ЗАПУШЕНИХ ЦЕВИ ЗАРАЂУЈУ МИЛИОНЕ: Водоинсталатери своје услуге наплаћују папрено, а цене одређују на терену

М. С. - Б. Ца.

06. 11. 2020. у 09:30

УЗ само једно отпушавање ве-це шоље дневно, просечни београдски водоинсталатер за годину дана биће "милионер".

ОД ЗАПУШЕНИХ ЦЕВИ ЗАРАЂУЈУ МИЛИОНЕ: Водоинсталатери своје услуге наплаћују папрено, а цене одређују на терену

Фото Depositphotos

За получасовно ангажовање, демонтирање ве-це шкољке и извлачење предмета заглављеног у цеви, већина престоничких занатлија наплаћује од 100 до 300 евра! Исти посао у унутрашњости кошта шест до десет пута мање. А, да би "зарадили" и на паушалном порезу, београдски водоинсталатери су се досетили па занатске радње региструју у неразвијеним општинама.

Чак и да не узму алат у руке, само излазак на терен поједини мајстори наплаћују од 2.000 до 3.000 динара.

- Нисам знала да ми је у ве-це шољу упала куглица од освеживача и да је то загушило цев - каже Сања С. - Из фирме "Јован Миленковић" рекли су да ће ме та услуга коштати 3.000 динара, а када је мајстор стигао у стан, цену је повећао три и по пута! Испоставило се да је куглица отишла у канализациону цев, па је убрзо занатлија променио цену и тражио 10.000 динара, оправдавајући је компликованошћу захвата.

Чије руке више вреде

ЗНАМ за причу да београдске колеге "деру", али ми у малом месту толики новац не можемо ни за недељу дана да зарадимо - каже Зоран Лекић.

- То дефинитивно нису реалне цене и не могу њихове "руке" да буду 10 пута вредније од мојих. Београдски водоинсталатери масовно долазе у Аранђеловац и купују опрему за водоводне и канализционе инсталације које коштају од 100 до 200 евра, а у Београду најмање 600 евра.

Проблем је што ови мајстори немају истакнут ценовник, нити хоће да преко телефона кажу "горњу" цену. Саопште је тек на лицу места, када је касно за одустајање.

Фото Depositphotos

- Посао је трајао 15 минута, али иако сам знала да је цена нереална, скупље је од специјалистичког прегледа лекара, журила сам на посао, а плашила сам се да вода не процури у стан испод - прича Сања С. - Свакако бих морала да му платим излазак на терен, па још и да тражим јефтинијег мајстора, тако да би ме изашло готово исто.

Проблем је што не постоји реална, тржишна цена за овај посао, већ се формира произвољно, како мајстор процени. Услуга отпушавања цеви на више локација у главном граду кошта од 10.000 до 30.000 динара. За исти посао, у Аранђеловцу мајстори наплаћују 2.000 динара.

Цена одока

У ВОДОИНСТАЛАТЕРСКОЈ радњи "Јован Миленковић", која је регистрована у Бојнику, а са испоставом у Београду, кажу да њихове услуге коштају од 3.000 до 30.000 динара.

- Цена зависи од тога на којој дужини се загушење десило, да ли је потребно посебно возило у коме се налази опрема за одгушење, који алат користимо, да ли је у питању кућа или стан и да ли је цев повезана са другим одводима - кажу у овој фирми. - Колико ће да кошта знам тек када изађем на терен.

Поједини престонички водоинсталатери предузећа региструју у неразвијеним општинама по Србији, рачунајући на нижи паушални порез.

- Многа занимања нису везана за локацију регистрације радње, па могу да послују широм Србије, где је најисплативије, а плате и најмањи могући порез - каже Милан Трбојевић, књиговођа и порески саветник. - Када се направи рачуница преко калкулатора паушалног опорезивања, уколико је радња рецимо регистрована у Бојнику, месечно плаћа 11.000 динара, док је у Београду тај износ дуплиран.

По речима нашег саговорника, писци, грађевински радници, консултанти, предавачи, чији посао не зависи од локације, могу фирме да региструју тамо где им се највише исплати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)