СМС УПУТСТВО КАКО ДА се СЕЈЕ: Просечан принос би лако могао да буде и пет тона по хектару, ако се слушају савети

Ј. Су.

22. 09. 2020. у 15:00

КВАЛИТЕТ српског жита из године у годину је лошији. Један од главних разлога је тај што се домаћи пољопривредници све више окрећу "таванском" зрну, па уместо хлебне пшенице, добију ону за исхрану стоке.

СМС УПУТСТВО КАКО ДА се СЕЈЕ: Просечан принос би лако могао да буде и пет тона по хектару, ако се слушају савети

Фото Д. Дозет

Због лошег квалитета Влада Србије је почетком ове године донела и уредбу којом је одобрила бесцарински увоз пшенице из Мађарске, око 30.000 тона, јер наше зрно није могло да задовољи високе стандарде домаћих млинара и кондитора.

Колики је проблем увидели су и стручњаци у нашој земљи, па је јуче одржан и скуп о неопходности сејања само декларисаног семена. Како је речено, употреба доброг семена, уместо оног са тавана у сетви пшенице је инвестиција, а не трошак. Почетак сетве очекује се око 10. октобра, а до тада ће стручњаци, ратарима слати поруке да сеју декларисано семе, како би дошли до бољег и квалитетнијег приноса. Последњих година, на њивама је посејано више од 60 одсто "таванске" пшенице.

- Желимо да укажемо на проблеме и која би могла да буду решења, како би пољопривредни произвођачи могли да се ослоне на институције и стручне службе - рекао је Александар Богићевић, помоћник министра пољопривреде.

КУКУРУЗ ОБАРА РЕКОРДЕ

КУКУРУЗ је овог пролећа посејан на нешто више од милион хектара. У Топличком крају берба увелико траје, а како кажу пољопривредни стручњаци, ове године се бележи рекордан род. Тако, на њивама где су примењене све агротехничке мере, род се креће и до 10 тона по хектару. Како су нам рекли, у централној Србији приноси се крећу између пет и осам тона, док у Војводини иде од 8 до 10 тона по хектару. На појединим њивама, род је био и 14 тона по хектару.

Фото архива

Према речима Мирослава Малешевића, стручњака за ратарство, у Србији доминирају сорте које имају потенцијал за принос, али не и за квалитет. Са бољим квалитетом пшенице, и цена ће бити боља. А, како је нагласио, српска пшеница је почела да губи на квалитету и то мора да буде промењено.

- Просечан принос пшенице по хектару, у Србији, лако и без додатних улагања, могао би да се повећа на пет тона, само ако би се спровело оно што струка препоручује од почетка до краја производње - истиче Малешевић.

Уз недекларисано семе, велики је проблем што га сами пољопривредници дорађују. Запрашују га неодговарајућим активним материјама, па остају на крају само проблеми.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)