КАЈСИЈА НЕМА НИ ЗА СЛАТКО: Мартовски мраз десетковао род наранџастог воћа у чачанском крају

В. ИЛИЋ

24. 07. 2020. у 14:00

УЗГАЈИВАЧИ кајсија у чачанском крају ове године обраће тек десети део уобичајеног рода, у појединим воћњацима и мање, јер је ову воћку мартовски мраз већ "обрао".

КАЈСИЈА НЕМА НИ ЗА СЛАТКО: Мартовски мраз десетковао род наранџастог воћа у чачанском крају

Фото ВН

Посебно су погођени засади у Миоковцима, селу познатом као престоници кајсије, јер се овде кајсија узгаја на око 250 хектара, а просечни годишњи приноси су око 3.500 тона.

Традиционални купци миоковачке кајсије - Руси долазили су и ове године да откупе највеће количине ове воћке, али воћари нису имали да им продају, као што воле да кажу узгајивачи, ни за слатко. Код појединих домаћина, где се раније са једног стабла брало и до 200 килограма, ове године нису могли да уберу ни два килограма наранџастог воћа.
Један од познатих узгајивача из Миоковаца - Александар Стојановић, који узгаја кајсију на 3,5 хектара и коме су просечни приноси до ове године ишли и више од 60 тона, вели да ће из његовог воћњака пут српских трпеза отићи свега тона кајсије.

ОСИГУРАЊЕ

ОВЕ године су једино воћари који су осигурали своје засаде од мраза мирно сачекали сезону бербе. Таквих је, међутим, мало, па је сигурно да ће осигуравајуће куће од следеће године у Миоковцима имати доста посла.

Овако лошу годину не памте ни много старији мештани, веома је тешка ситуација, пошто управо од продаје кајсија живи највише домаћинстава у овом селу. Наши стални купци, који су нам претходних година куповали по 10 тона, сада траже бар две, али ми немамо шта да им продамо. Неки нам нису ни веровали да су гране потпуно празне и долазили су да провере, кад су обишли стабла видели су каква је заправо ситуација и да у воћњацима влада пустош - рекао нам је Александар.

Пошто рода готова да и није било за већу продају, ове године није било ни откупне цене. Воћари су углавном сав род остављали за кућну употребу, за џем, нешто мало за ракију. Велика је потражња на чачанској пијаци, као и међу домаћицама које су навикле да остављају џем и слатко од кајсија, па воћари продају мале количине по цени од 80 до 100 динара за килограм. Други су се одлучили да оставе већу количину џема, па да тако бар нешто зараде.
- Скувала сам око 200 тегли џема, јер за толико је у воћњаку било кајсија. Сада продајем теглу од 700 грама за 300 динара. Морали смо барем нешто да извучемо од овогодишњег рода, мада је то мизерно - казала нам је Мирјана Лазовић, која има засаде под кајсијом на обронцима Јелице.
Поједини стручњаци истичу да је дошло до промене климе, што посебно утиче на осетљиву кајсију, па се многи воћари у Миоковцима окрећу производњи јабука или шљива.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)