ВУЧИЋ И МИЦОТАКИС НА СРПСКО-ГРЧКОМ ПОСЛОВНОМ ФОРУМУ: Грчке компаније добродошле у Србију - Биће део успеха који ће српска привреда остварити

Марија Стевановић
Марија Стевановић

12. 02. 2024. у 15:00

СРПСКО-грчки пословни форум одржан је у Палати Србија у присуству председника Србије Александра Вучића и председника Владе Грчке Киријакоса Мицотакиса, а отварајући форум председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж је рекао да на скупу присуствује око 360 бизнисмена.

ВУЧИЋ И МИЦОТАКИС НА СРПСКО-ГРЧКОМ ПОСЛОВНОМ ФОРУМУ: Грчке компаније добродошле у Србију - Биће део успеха који ће српска привреда остварити

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић/Страхиња Аћимовић

Важна презентација министра Синише Малог

Министар Синиша Мали је представио презентацију о пројектима који следе у наредним годинама, до изложбе Експо 2027 у Београду, коју је окарактерисао као "највећу развојну шансу".

Говорио је и о програму "Скок у будућност" који је недавно презентовао председник Вучић.

Министар Мали је укратко представио пројекат Скок у будућност, као и како ће изгледати Национални стадион, Експо комплекс и сајамски комплекс.

Фото: Танјуг/Вчладимир Шпорчић

- То је наша највећа развојна шанса. У оштрој конкуренцији победили смо Аргентину, Америку... Вучић је пре недавно представио програм "Скок у будућност" који представља значајне инвестиције у све сфере нашег живота. Све што се дешава у нашој земљи и Европи и свету, све се заснива на расту. Србија је имала прошле године 2,5 стопу раста. Прошле године смо прешли границу БДП-а од 69 милијарди. Ако све буде како смо испланирали, очекујемо да ћемо за три године стићи на 100 милијарди БДП-а. То је огроман скок унапред за целу нашу економију - рекао је Мали.

Фото: Танјуг/Вчладимир Шпорчић

Истакао је да је Србија достигла рекордно високу запосленост, да се граде индустријски паркови, улаже у пољопривреду, здравство, просвету, путну инфраструктуру.

- За Експо ћемо направити цео нови комплекс, очекујемо милијарду евра нето ефекта од доласка људи на Експо. Тамо ћемо направити и центар за водене спортове, Национални стадион, а све то на 200 хектара површине - рекао је министар Мали.

Навео је да су рокови кратки и да би све требало да буде готово до краја 2026. године. Очекује да ће на оно што улаже држава реаговати и приватни капитал и да ће бити улагања и од стране приватника. Додаје да ће се градити и брза пруга која повезује центар Београда са аеродромом и Експом. Наводећи шта је урађено у припреми за Експо, рекао је да је започета изградња прве линије метроа, да је отворена нова железничка станица и да се гради нова аутобуска станица.

- Експо нас гура да будемо још агилнији и бољи. То је инвестиција која нас гура напред - истакао је он.

Скренуо је пажњу и на пројекат Београд на води, за који је рекао да је највеће градилиште направљено од најружнијег дела града и навео да се у овом насељу граде тржнице, музеји, хотели, пешачки мостови.

Позвао је грчке привреднике да улажу у Србију и истакао да ће им Србија увек бити поуздан партнер.

Мицотакис: Грчке компаније биће део успеха који ће српска привреда остварити

Председник Владе Грчке Киријакос Мицотакис изјавио је да види да Србија има амбициозне привредне циљеве које жели да оствари до 2027. године и да је уверен да ће грчке компаније постати део успеха који ће српска привреда остварити.

- Наше присуство на овом форуму доказ је да је пријатељство Србије и Грчке чврсто укорењено и да имамо прилику да направимо велики скок у нашим економским односима. Робна размена наше две земље је 750 МИЛИОНА евра, а можемо и много боље - рекао је Мицотакис.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић/Страхиња Аћимовић

Премијер Грчке затражио је од грчких компанија које су присутне на форуму да са посебном пажњом испрате велики напредак који је Србија остварила у протеклим годинама.

- Србија има амбициозне планове - жели да достигне 100 милијарди долара БДП-а до 2027. године. Реч је о изградњи инфраструктуре, енергетици, управљању отпадом. Уверен сам да ће грчке компаније бити део успеха који ће српска привреда остварити - истакао је он. Мицотакис је подсетио да је Грчка изашла из продужене економске кризе, да је њен извоз премашио 70 милијарди евра и да је спустила стопу незапослености. Како је рекао, 33 одсто Грка имало је плату између једне и три хиљаде евра, а данас је тај број порастао, додавши да је приметио и да су и у Србији порасле минимална и просечна зарада.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић/Страхиња Аћимовић

- Циљ је благостање за све. Србија је моћна извозна земља. Велику пажњу придајемо и коридорима који повезују Србију и Грчку преко Северне Македоније. Желимо да већи део тог извоза пролази кроз Грчку и битно нам је да унапредимо железничку мрежу - истакао је Мицотакис. Премијер Грчке рекао је и да његова земља може снабдевати Србију природним гасом, да може да користи овдашње капацитете за њихово складиштење и помогне нашој земљи у транзиционом периоду.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић/Страхиња Аћимовић

- Разговарао сам са председником Србије о нашим банкама које су биле принуђене да напусте српско тржиште. Сада имамо јачу моћ и можемо да се вратимо - додао је Мицотакис. 

Вучић: Грчке компаније добродошле у Србију - Покажите интерес за српско тржиште

Председник Александар Вучић поручио је на отварању Српско-грчког пословног форума да су грчке компаније добродошле у Србији, и позвао је грчке финансијске институције, а посебно банке, да поново покажу интерес за српско тржиште.

Вучић је нагласио да Србију са Грчком повезују емоције и истинско пријатељство и да Срби воле Грчку. Нагласио је да треба имати рационалан приступ у нашим односима у будућности и изразио уверење да заједнички може да се уради много тога.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

- Мораћемо да радимо више и да се боримо за сваку и грчку и српску компанију, да се боримо и за наш улазак на грчко тржиште у различитим областима, али да привлачимо што је могуће више грчких компанија овде. Ја сам зато не случајно замолио премијера Мицотакиса данас, иако знам да је то питање тржишног пословања, да замоли и грчке финансијске институције, посебно грчке банке, да поново покажу интерес за српско тржиште, јер је данас Србија другачија - нагласио је Вучић.

Такође, истакао је да је Србија раније имала проблем са НПЛ-овима, то јест проблематичним кредитима са грчким банкама од чак око 30 одсто.

- Та времена су давно иза нас, давно прошла, имајући у виду значај и могућност грчког инвестирања у Србију, било би веома важно када бисмо имали додатне финансијске институције које би могле то да подрже. Ми ћемо да гарантујемо пуну и правну и политичку и сваку другу сигурност, уверени смо да финансијски подаци стања јавних финансија Србије довољно снажно говоре о нашем трајном опредељењу, да то остане тако довољно снажно - навео је Вучић.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

- Желим да кажем свим представницима грчких компанија - добродошли сте у Србију, поручио је Вучић. - Ово што смо ми предвидели да радимо, то се неће завршити 2027. То ће бити само један замајац. Само један замајац где ће апетити постојати све већи. Када изградимо један ауто-пут, увек бисмо почињали нова два. Када изградимо пет, увек почињемо нових 10. Томе нема краја - рекао је Вучић. Председник Србије је додао да Србија све то успева да уради уз високу стопу раста. - Били смо по томе број један у Европи у ковид години, чини ми се са минималним минусом од 0,7 одсто. И тада је тај, рекао бих, убрзани развој додатно кренуо. У наредним годинама желимо да чак и прогнозе Међународног монетарног фонда (ММФ) можемо да превазиђемо - рекао је председник Србије и оценио да је ММФ конзервативан када су у питању процене. Вучић је додао да су из тог разлога важне нове инвестиције и улагања у изградњу нових инфраструктурних објеката, али и улагање у дигитализацију земље и у научно-технолошке паркове.

- Ја ћу да будем сасвим отворен према вама, иако ће се наљутити многи из грађевинског сектора у Србији. Ми немамо довољно капацитета да то изградимо. Када дамо нашим компанијама да граде одређене секције ауто-пута, увек имам велику наду, огромна очекивања, али и страх, хоћемо ли да стигнемо, хоћемо ли да завршимо на време. Сад смо у трци са временом и не смемо да се играмо - рекао је Вучић.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

Председник је додао да неопходна инфраструктура за одржавање Експа 2027. мора да буде завршена до 1. децембра 2026. - До тога нам је остало мало више од две и по године. Морамо да радимо даноноћно. И зато је потребна и ваша подршка и ваша помоћ - истакао је Вучић. Он је нагласио да је у плану још десетине великих инфраструктурних инвестиција за које још увек нису урађени ни пројекте, а који морају бити завршени. - Сав страх ми је везан за ово да ли ћемо успети или не? Поставили смо високо летвицу, а до сада смо успевали готово у свему што смо од великих ствари говорили - рекао је Вучић.

Додао је да је у Србији тренутно присутан велики број радника, али да га посебно радује што се по први пут из иностранства враћају и грађани Србије. - Имамо 21.000 људи који долазе, што из региона, што из Европе, а враћају се чак и из Канаде. Из Немачке се чак 1.164 људи вратило. Из Швајцарске 595, а мислим да се вратило из Аустрије нешто више од 1.000. Како се повећавају плате у Србији, како се повећавају прилике, људи почињу да се враћају у земљу - истакао је Вучић. Он је нагласио да Грчка има већи бруто домаћи производ него Србија и да су људи у Србији свесни колико је Грчка оспособљена када су у питању инфраструктурни пројекти. - Чудесно је погледати како изгледа око Атине. Честитам вам на овоме што сада радите у Солуну, око метроа. Очекујем да добијем позив за отварање метроа у Солуну и мислим да ће то бити један од најлепших у Европи - оценио је Вучић. Председник је додао да очекујемо да ће до краја 2028. или 2029. године и Београд отворити прву линију метроа. - Али тек смо кренули у стварне радове и верујем да ћемо се суочити са бројним проблемима. И зато имамо још много тога да учимо - рекао је Вучић. Он је додао да ја потребно урадити још доста тога пре следеће седнице Високог савета и по питању трговине, али и транспорта и логистике.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

- Укупан део транспорта, транспортне индустрије у ЕУ је на нивоу пет одсто БДП, а у Србији је на свега 3,8-3,9 одсто. Ми морамо да подигнемо наше логистичке и транспортне капацитете у целини. Такође потребно је да разговарамо и о енергетици, али и о путној, железничкој инфраструктури - истакао је Вучић. Он је оценио и да сарадња у туризму може бити унапређена. - Морамо да урадимо више како бисмо привукли грчке туристе, не само у Београд, већ и на Копаоник, Златибор, наше планинске центре. Ја мислим да није потребан посебан позив српским туристима у Грчку, али никад није наодмет да се то повећа, посебно зато што Срби троше све више новца - оценио је Вучић. Председник Србије је додао да неће бити задовољан уколико трговинска размена између Србије и Грчке буде милијарду или милијарду и по евра. 

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

- Ја верујем да ми у наредне три године треба да поставимо циљ на три милијарде, па кад пређемо две милијарде да кажемо да смо нешто урадили, али да и даље нисмо задовољни како бисмо развој могли додатно да убрзамо - закључио је Вучић.

Министри Владе Србије Јелена Танасковић, Дубравка Ђедовић Хандановић, Горан Весић и Томислав Момировић представили су на форуму развојне пројекте наше земље.

Фото: Министарство рударства и енергетике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (73)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду