АНАЛИЗА "БЛУМБЕРГА": Немачкој као индустријској велесили одбројани дани - "Постајемо сиромашни"

Танјуг

10. 02. 2024. у 18:30

ДАНИ Немачке као индустријске велесиле можда се ближе крају, производња у највећој европској економији бележи пад од 2017. године који се убрзава због смањене конкурентности, пише "Блумберг".

АНАЛИЗА БЛУМБЕРГА: Немачкој као индустријској велесили одбројани дани - Постајемо сиромашни

Фото АП

Извршни директор "ГЕА груп АГ" Стефан Клеберт рекао је да нема много наде.

- Заиста нисам сигуран да ли можемо да зауставимо овај тренд, многе ствари би требало променити веома брзо - казао је Клеберт. "Блумберг" наводи да су темељи немачке индустријске производње пали као домине.

САД се удаљавају од Европе и желе да се такмиче са својим трансатланским партнерима, док Кина постаје главни ривал и зато Америка више није незасит купац немачке робе, пише "Блумберг".

Заједно са глобалном нестабилношћу, политичка парализа у Берлину погоршава домаћа питања као што су урушена инфраструктура, старење радне снаге и бирократија.

Образовни систем, који је некада био моћан, симбол је дугорочног недостатка улагања у јавне услуге, наводи "Блумберг".

Истраживачки институт Ифо процењује да ће опадање математичких вештина коштати привреду око 14 трилиона евра производње до краја века. Немачка још има велики број малих компанија, али због застоја реформи није јасно како би могла да успори индустријски пад.

Један од најтеже погођених сектора је хемијска индустрија

- Нисмо више конкурентни. Постајемо сиромашни јер немамо развој, заостајемо - рекао је министар финансија Кристијан Линднер за "Блумберг" почетком месеца. Један од најтеже погођених сектора је хемијска индустрија и то директно због губитка руског гаса. Прелазак на чист водоник је још несигуран, а на сваких 10 компанија, једна планира да обустави производњу, наводи "Блумберг".

И Кина ствара проблеме немачкој индустрији, јер азијске суперсиле смањују потражњу за немачком робом, док са друге стране конкуренција из Кине преплављује немачко тржиште, посебно тржиште електричних аутомобила.

Произвођачи соларних панела затварају фабрике, јер се такмиче са кинеском конкуренцијом која има помоћ државе, наводи "Блумберг".

Извршни директор Ебм-Папст Групе Клаус Гајсдерфер је казао да постоји и проблем када је реч о радној снази. "У року од једне деценије радно способно становништво ће бити премало да би економија могла да функционише као данас", истакао је он.

БОНУС ВИДЕО:

МИНХЕН ЗАТРПАН СНЕГОМ НАКОН ЗИМСКЕ ОЛУЈЕ: Хаос на путевима у јужној Немачкој

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)