ДРЖАВНА КАСА КАКО ЈЕ И ПРЕДЛОЖЕНА: Влада и одбор за финансије нису прихватили ниједан амандам на закон о буџету и пратеће прописе

ВН

25. 10. 2023. у 18:00

ВИШЕ од 200 амандмана поднели су народни посланици на Предлог закона о буџету 2024. године и низ пратећих закона о којима се расправља у Скупштини Србије, али Влада и Одбор за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава нису прихватили - ниједан.

ДРЖАВНА КАСА КАКО ЈЕ И ПРЕДЛОЖЕНА: Влада и одбор за финансије нису прихватили ниједан амандам на закон о буџету и пратеће прописе

Foto Arhiva

То значи да ће буџетска рачуница бити изгласана онако како ју је Влада и усвојила. Буџетом за 2024. предвиђени су већи приходи и примања за 136,9 милијарди динара, дефицит 2,2 одсто, привредни раст 3,5 одсто БДП, али и веће пензије за 14,8 одсто од 1. јануара 2024. У заједничку касу су урачунате и повишице у јавном сектору од 10 одсто, повећање минималне зараде за 17,8 одсто, као и капиталне инвестиције од 598,8 милијарди динара.

Највише допуна, чак 106, посланици су захтевали на Предлог закона о изменама Закона о накнадама за коришћење јавних добара. Нешто мање амандмана, њих 100, поднето је на Предлог закона о посебним поступцима ради реализације Међународне специјализоване изложбе "Експо Београд 2027".

Одговарајући опозицији, потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали рекао је да низ поднетих амандмана на сет закона о буџету не доносе никакву суштинску квалитетну промену.

- Поднети су само са једном сврхом - да се купи скупштинско време за расправу - рекао је Мали. - Нису тачне информациједа ће висина камата које ће држава отплаћивати бити висока. Предлог амандмана је такав да га реално нисмо разумели, али је важно да због грађана све објасним. Своп трансакције радите када је на тржишту капитала висока варијабилна каматна стопа. Проналазите начин да је фиксирате на нижу како бисте имали предвидљивост исплате камата у наредном периоду. Ми смо то радили три пута до сада и уштедели смо скоро 400 милиона евра само на каматама.

На амандман да се не смеју имати финансијска оптерећења која превазилазе износе камата, Мали је одговарио да су у камати сва оптерећења - накнаде и провизије и да је немогуће да нешто буде веће од износа камате. Посебно је нагласио да је допуну затражио посланик странке која је "2012. године довела Србију на ивици банкрота".

- Те 2012. године је земља била потпуно уништена. Плате су биле 300 евра, сваки четврти грађанин је био незапослен, није изграђен ниједан километар ауто-путева, ниједна обнова болница, није било новца за пензије. Такву политику ми никада нећемо водити - истакао је министар и поновио најављена повећања плата, пензија и капиталне инвестиције.

Реагујући на изјаву посланика да је бруто друштвени производ по глави становника у Србији нешто већи од 7.000 евра, рекао је да тај податак не стоји.

- До правог податка се долази врло једноставно, дељењем БДП-а земље са бројем становника. Када се зна да БДП земље износи 68 милијарди евра, а да нас има нешто више од 6,6 милиона долази се до податка да је пер капита односно БДП по глави становника већи од 10.000 евра - рекао је Мали.

Чуле су се и критике да ће паре од станова који ће се градити за потребе "Експа 2027" завршити у приватним џеповима, на шта је министар финансија рекао је да ће те станове продавати држава Србија и да ће паре од те продаје ићи у државни буџет.

Функционер је одговоран

ЈЕДАН од предлога је да у једном од чланова реч функционер замењује речју одговорно лице. Опет непознавање великог броја других закона, зато што је одговорно лице функционер. Он може да пренесе овлашћења, али не може да пренесе одговорност. Закон о буџетском систему је јасан, не знам шта је друго хтео да каже предлагач закона - рекао је Мали.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!