НОВЕ ШАНСЕ ЗА СРПСКЕ ФИРМЕ: Шта за наше привреднике значи развијање економске сарадње са Угандом

Е.Б.Талијан

01. 08. 2023. у 16:42

ВЕЛИКО тржиште Уганде отвара нове пословне могућности за српске компаније. На њему своје место могу да нађу српски пољопривредни, прехрамбени производи, као и инфраструктурни пројекти, али и услуге из сфере информационих технологија. Стручњаци истичу да је то земља у развоју и да јој је потребно све, те да има потенцијала и за наше фирме које су заинтересоване да раде тамо и отварају фабрике.

НОВЕ ШАНСЕ ЗА СРПСКЕ ФИРМЕ: Шта за наше привреднике значи развијање економске сарадње са Угандом

Фото: ПКС

Председник Србије Александар Вучић је у недељу, после сусрета са својим колегом из Уганде Јовери Кагутом Мусевенијем, поручио да је за нашу земљу важно да има присуство на афричком континенту, јер Африку доживљава као стратешког партнера у будућности. Тог дана су представници Владе Србије и Уганде потписали меморандуме о разумевању и сарадњи у области пољопривреде, туризма и трговине. Министар трговине Томислав Момировић је на јучерашњем "Самиту Уганда-Балкан" у Београду оценио да су ти споразуми сјајна основа за стварање ближих веза које ће моћи да користе пословни људи из двеју земаља. Он је истакао да Србија наставља да гради економске односе са том афричком државом на темељу снажног пријатељства које датира из времена несврстаних. Из Уганде је, како је додао, дошло више од 100 привредника са својим производима. Њихова ресорна министарка Хариет Нтабази истакла је да су се предстаавницима њихових компанија свидели Београд и Србија и да ће се заједничким напорима подићи трговинска размена две земље на највиши ниво.

Помоћник директора Сектора за стратешке анализе Привредне коморе Србије Бојан Станић истиче да је Уганда многољудна земља од близу 50 милиона становника и брзорастућа економија Африке.

- То је земља у развоју и потребно јој је све, од примарних производа, попут прехрамбених, затим инфраструктурних, грађевинских, архитектонских, па до информационих технологија релативно ниже развијености, какве Србија може да понуди - објашњава за "Новости" Станић. - Врло је значајно позиционариња Србије у Африци и на основу старих односа из времена несврстаних, али и на темељу садашње ситуације да наша земља није уплетена у међународне геополитичке тензије.

Он истиче да се за економски утицај у Африци боре водеће земље света, Кина, Русија, делом Индија, али и Француска, Белгија. С обзиром на то да је то, како додаје, брзорастуће тржиште има простора и за мање привреде као што је наша. Има потенцијала и за српске компаније које су заинтересоване да у Уганди покрену производњу.

- То је тржиште на којем не влада конкуренција и постоји простор за инвестирање - наводи Станић. - У том смислу може и држава да се укључи, да то буде јавно-приватни капитал. У зависности од интереса наше земље за позиционирањем на том тржишту и држава може да помогне нашим компанијама не само декларативно, него и одређеним гаранцијама економско-безбедносним, као и техничком подршком.

За улагање у Уганди могла би да буде занимљива, како додаје, производња одређених машина које се користе у тој земљи, или различитих адитива. Он указује да уколико би се инвестирало у фабрику за вештачка ђубрива, то би било тражено на њиховом тржишту. Осим што је Уганда велико тржиште, она је део источне економске заједнице коју чини седам афричких земаља и део је континенталног простора.

- Близу Уганде су Кенија, Танзанија, Конго, као и Руанда која је чак престижнија за улагање, економски је јача - наводи Станић. - Читав афрички континент броји популацију као Кина 1,4 милијарде. Поређења ради, у Европи има 750 милиона становника.

Подсетимо, представници Владе су најавили да би до краја године требало да буде потписан и споразум о слободној трговни са Египтом. Стручњаци истичу да је Африка простор који има потенцијал за наш робни извоз и да није тако захтевно тржиште као европско, те да треба радити на развијању тих трговинских односа.

РЕКОРДНИХ 2,7 МИЛИЈАРДИ ЕВРА

ЛАНЕ је извоз Србије у сектору ИКТ био рекордних 2,7 милијарди евра, док у првих пет месеци ове године износи 1,34 милијарде евра, што представља раст од 40,9 одсто у односу на исти период 2022. Ово је на јучерашњем "Самиту Уганда-Балкан" рекао министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић представљајући гостима из ове афричке земље достигнућа која постиже Србија у ИКТ области. Он је истакао да су резултати наше земље препознати и од стране еминентних међународних институција, па је у извештају УН за 2022, који прати развој електронске управе, Србија сврстана међу 10 земаља света које су оствариле највећи напредак у овој области.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (91)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!