НЕМА ЛЕТОВАЊА БЕЗ ДЕСЕТ РАДНИХ ДАНА: Синдикати верују да први део не треба да буде краћи од две недеље

С. Б.

31. 05. 2023. у 17:42

ПО закону радник у Србији морао би да има најмање 20 радних дана одмора. У пракси многи не пребаце више од две недеље лети и још недељу зими. Закон, уз дужину, прописује и правила како се он дели и у којим роковима троши.

НЕМА ЛЕТОВАЊА БЕЗ ДЕСЕТ РАДНИХ ДАНА: Синдикати верују да први део не треба да буде краћи од две недеље

Фото М. Анђела

Национална алијанса за локални економски развој предлаже да, када на ред дођу измене Закона о раду, држава релаксира ова правила и запосленима омогући да сами одређују када ће и колико на одмор ићи. Синдикати, међутим, упозоравају да би радници тада могли још више да зависе од воље послодавца.

Закон предвиђа да први део одмора мора да траје најмање десет радних дана, који треба да се искористе до краја календарске године. Стари одмор, с друге стране, мора да се "потроши" до 30. јуна. НАЛЕД предлаже да се укине обавеза да први део мора да чине две недеље у континуитету.

- Досадашња пракса је показала да велики број запослених не користи први део годишњег одмора у трајању од две недеље, него у зависности од њихових потреба и потребе посла - каже Иван Радак из НАЛЕД-а. - То некада буде и краће од обавезних 10 дана, најчешће пет дана, али и мање. Запослени често желе другачији распоред одмора, а због постојећег законског оквира, послодавци нису у могућности да им изађу у сусрет. То је нешто што и инспекција замера послодавцима приликом инспекцијског надзора. Намера законодавца приликом увођења ове одредбе била је да се раднику омогући дужи одмор у континуитету, али баш због различитих потреба радника и различите врсте посла требало би им обезбедити већу могућност избора. Могу да остану две недеље у континуитету, али да не мора то да буде први део.

Ово је једна од препорука "Сиве књиге". Синдикати, међутим, нису нимало уверени да би запослени на крају имали вајде од флексибилнијих правила.

- Мислимо да не треба мењати садашње одредбе Закона о раду везане за годишњи одмор - сматра Душко Вуковић из Савеза самосталних синдиката Србије. - Идеја годишњег одмора је да људи негде оду. То значи најмање седам дана. Уз који дан за припрему и одмор по повратку, то су најмање две недеље. И сада имамо ситуацију да послодавци одређују радницима период у коме треба да иду на одмор. Нож је у рукама послодавца. Са оваквом идејом би се годишњи одмор обесмислио. И када би се омогућило трошење и после 30. јуна, радници не би стигли да троше актуелни одмор. Потребно је да имају десет дана одмора у континуитету.

Мање пореско оптерећење

НАЛЕД управо разрађује и начин на који начин је могуће да се смањи пореско оптерећење најмањих зарада.

- Међу иницијативама за унапређење положаја и стандарда радника, као и њихово административно растерећење је и препорука за смањење фискалног оптерећења најнижих зарада, које су у Србији високо опорезоване у односу на друге земље и то пореско оптерећење доприноси већем нивоу рада на црно - наводе у НАЛЕД-у.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (2)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!