КИЛО КИФЛИЦА СКУПЉЕ ОД МЕСА: У ЕУ хлеб кошта више него икад

Е. Б. ТАЛИЈАН

21. 09. 2022. у 12:00

ХЛЕБ у целој Европској унији никада није био скупљи него сада, саопштио је европски завод за статистику "Евростат". Истовремено, у Србији је потражња за векном, познатом под називом "сава", драстично повећана и зато сада ова основна врста хлеба у укупној производњи великих индустријских пекара има удео од 80 до чак 100 одсто.

КИЛО КИФЛИЦА СКУПЉЕ ОД МЕСА: У ЕУ хлеб кошта више него икад

Foto: Shutterstock

Како објашњава председник Уније пекара Србије Зоран Пралица, купци су се преоријентисали на "саву" због велике разлике у цени између те векне, која је ограничена на 53,50 динара, и осталих и специјалних врста хлеба, који је био веома скуп због маржи трговинских ланаца које су ишле и до 85 одсто. Он истиче да је пад продаје тог хлеба принудио мегамаркете да смање рабат. Раније су те специјалне врсте коштале око 200 динара, а сада су од 140 до 150 динара.

Према његовим речима, ова ограничена цена "саве" задржаће се и у наредном периоду и сигурно ће важити до 8. новембра. Не очекују се промене ни касније, али уколико дође до неке корекције, то ће, како истиче, бити минимално, динар или динар и по.

Цена "саве" је повољна, али на другој страни потрошачи у Србији се жале да су пецива у малим занатским пекарама веома скупа. Ивана Јанковић из Београда истиче да је била непријатно изненађена када је видела да килограм кифлица без икаквог фила кошта 1.000 динара.

- Сви причамо колико је скочила цена меса, а ово је скупље од готово свих врста меса, а то је само брашно, вода, уље и квасац - истиче Јанковићева.

Цена овог пецива зачудила је и Бојану Стаменковић, која их на крају није ни купила.

- Тражила сам четири мале кифлице, а када су ми рекли да је то 170 динара, захвалила сам се и вратила их - прича нам Стаменковићева. - За то могу да купим кило и по хлеба.

Јелена Марковић каже да је штапић са семенкама који редовно купује коштао 50, а сада је 70 динара. Килограм бурека је, како наводи, пре пола године коштао 350 динара, а сада је 620 динара.

Према речима председника Уније пекара Србије, на раст цена пекарских производа у последња три месеца највише је утицало повећање плата радника, поскупљење горива и сировина које се користе за пуњење пецива. Велике индустријске пекаре, како наводи, производе занемарљиве количине пецива, а мале занатске покривају 85 одсто тржишта.

- Основна бела пецива нису знатно поскупела, коштају као и пре лета, а највише су скочиле цене пуњених пекарских производа јер је сировина за фил поскупела више од 100 одсто - објашњава Пралица. - Зарада запослених је значајно повећана због недостатка радне снаге на тржишту. Плата пекарских мајстора, а то је тежак рад, креће се од 100.000 до 150.000, а они који раде ноћу примају и 180.000 динара. Зарада продаваца широм Србије углавном је око 60.000.

Он указује и да велике индустријске пекаре плаћају и технологе, а имају и велики проблем са транспортом производа, јер нема возача. Неки су пробали са возачима из Непала и Турске, али, како каже, иде траљаво.

У МАЂАРСКОЈ СКОК ОД 66 ОДСТО

У Србији је за последњих годину дана хлеб поскупео 20,7 одсто, а пекарски производи за 23,1 проценат, показују подаци Републичког завода за статистику. У истом периоду, како је саопштио "Евростат", у просеку је у ЕУ цена векне виша за 18 одсто. Највеће поскупљење хлеба забележено је у Мађарској, чак за 65,5 одсто, а следе Литванија са 33,3 процента, Естонија и Словачка са 32,2 и Хрватска где је цена хлеба виша за 31 одсто. Најмање је поскупела векна у Шварцарској, само 3,9 процената. Председник Уније пекара Србије Зоран Пралица истиче да је цена "саве" и даље двоструко нижа од најјефтинијег хлеба у региону, где пола килограма углавном кошта више од 100 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!