МАТЕРИЈАЛ ПОСКУПЉУЈЕ, АЛИ ГРАДЊА НЕ СТАЈЕ: На стовариштима Србије цене 50 одсто више у односу на прошлу годину

Е. В. Н.

01. 08. 2022. у 13:00

ГРАЂЕВИНСКИ материјал је у просеку поскупео око 50 одсто, у односу на прошлу годину, али велики дистрибутери кажу да тражња уопште није пала и да се и даље гради истом динамиком.

МАТЕРИЈАЛ ПОСКУПЉУЈЕ, АЛИ ГРАДЊА НЕ СТАЈЕ: На стовариштима Србије цене 50 одсто више у односу на прошлу годину

Роба из стоваришта се врло брзо распрода, Фото Танјуг

Код мањих продаваца високе цене су проредиле купце. Како сазнајемо, у цигланама је смањена производња, тако да на неким стовариштима нема довољно опекарских производа, посебно гитер-блока. Цена гвожђа је после периода пада, поново почела да расте, али није достигла ранији рекорд с почетка грађевинске сезоне, када се килограм овог метала продавао за 250 динара. На стовариштима широм Србије сада је ситуација разнолика, гвожђе кошта од 120 до 180 динара по килограму. С друге стране, дрвени материјал, попут греда, даски, летви, појефтинио је за око 10 до 15 одсто.

- У БиХ су забранили извоз пелета и зато произвођачи неће да га праве - објашњавају нам на једном стоваришту. - Уместо тога, повећали су производњу грађевинског дрвног материјала. Зато га има више у понуди, што је оборило његову цену.

Продавац у једном дистрибутивном центру констатује да цене нон-стоп скачу, и да би он размислио да ли сада да улаже у градњу било чега да је у позицији купца. Ако у понуди има мањка неког производа, трговци се сналазе, многи не могу да чекају домаће произвођаче, већ увозе, тако да на крају, ипак, набаве све што је потребно и поручују да је најскупље оно чега нема. Градња стамбено-пословних објеката нигде није стала.

Фото П. Милошевић

Ко се понадао да би појефтињење неких металских производа и дрвне грађе могло да спусти цену некретнина, брзо се разочарао. Стручњаци објашњавају да је тржиште нестабилно и да после пада цене одређених грађевинских артикала, опет може да дође до њиховог наглог раста. То се управо дешава са гвожђем. Треба имати у виду и да су трошкови транспорта овог материјала велики због кризе. Не очекује се да ће инвеститори смањивати цене квадрата, а на њихово формирање у Србији, осим локације, највише утиче тражња, која не јењава.

Драган Лековић, један од менаџера продаје на највећем стоваришту у Београду, каже да је разлог за мањак гитер-блока, јер се произвођачи све више оријентишу на енергетски, који има боља термо-својства.

- Међутим, купци и даље траже гитер, али ми покушавамо да им објаснимо да је овај други бољи - истиче Лековић.

- Цена гитера је 55,20 динара плус ПДВ по комаду, док је енергетски 153 и порез. Али, за један квадрат зида потребно је 20 гитер-блокова, а 10,5 енергетског.

Он наводи да црепа сада има нешто више, јер је на тржиште ушао још један домаћи произвођач. Комад је лане коштао око 80 динара, а сада је око 113. Опека је 30 динара по комаду. Цемент је последњи пут поскупео у јуну за око 10 евра, а тона сада кошта 17.000 динара плус ПДВ.

У Новом Саду стоваришта грађевинског материјала добро су снабдевена. Према речима наших саговорника, цене су прилично веће у односу на лањске, али у последње време, како кажу, има и понеко појефтињење. То се пре свега односи на арматуру која је у марту коштала чак 220 динара за килограм а тренутно је 140 динара.

С друге стране, на лесковачким стовариштима, након појефтињења, гвожђе поново почиње да расте и тренутно се продаје за око 160 динара по килограму. Овде има свих грађевинских производа у довољним количинама, али продавци кажу да је потражња мања у односу на раније године.

- То је последица поскупљења готово свих артикала, а посебно кровне грађе и стиропора, који се сад продаје по цени од 650 до 700 динара по метру квадратном, што је најмање двоструко више - истичу продавци.

У Лесковцу ради фабрика опекарских производа, а на стовариштима има робе и других произвођача. Цена црепа је од 75 до 120, а блокова "гитер 4" од 58 до 60 динара.

Код јагодинских продаваца има црепа и опекарских блокова и то свих домаћих произвођача. Њихова цена је сада виша од 30 до 50 одсто.

СНАЛАЖЉИВИ ЗРЕЊАНИНЦИ

НА подручју града Зрењанина и средњег Баната, грађевинари се довијају на све могуће начине да набаве производе који недостају, да би се изградња објеката одвијала без застоја.

- Енормно су поскупели стиропор и гипсане плоче - каже Недељако Станић из једне дрваре.

- Сада је цена гипса 550, док је прошле године била 220 динара. Потпуно је необјашњиво да је цена цемента остала иста, а да је креч значајно поскупео.

СТИЖЕ ИЗ УВОЗА

У ЛОЗНИЦИ се гради око 40 стамбено-пословних зграда, па власници стоваришта морају да увозе, не могу да чекају увек домаће произвођаче.

- Цреп набављамо у Хрватској а гитер-блокове у Мађарској - каже нам један продавац.

- Мало смо љути на домаће произвођаче зато што више производе термо-блокове него гитер. То раде јер им је исплативије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)