ПЕЛЕТ ПРЕМАШИО 400 ЕВРА: Опет поскупљења и застој у испорукама сировине за еколошки прихватљив енергент

Е. БОЖИЋ ТАЛИЈАН

13. 07. 2022. у 14:00

ЦЕНА пелета на појединим стовариштима у Србији наставила је да расте, премашивши 400 евра за тону.

ПЕЛЕТ ПРЕМАШИО 400 ЕВРА: Опет поскупљења и застој у испорукама сировине за еколошки прихватљив енергент

Фото Д. Миловановић

Овај енергент се углавном продаје за 40.000 до 44.000, али иде и до рекордних 48.600 динара. И произвођачи су покренули своју малопродајну мрежу, па грађани ту могу најповољније да пазаре ово еко-гориво за око 300 евра. Они кажу да се код њих у јулу цена неће мењати. Шта ће бити касније, зависи од трошкова производње, пре свега цене струје и сировине.

Крајем маја је јавно предузеће "Србијашуме", са делом домаћих произвођача покренуло иницијативу да тона пелета максимално кошта 250 евра. Међутим, како сазнајемо, од реализације ове идеје неће бити ништа.

У међувремену, таман што су "Србијашуме" стабилизовале испоруку дрва произвођачима пелета, са којом има тешкоћа од почетка године, опет је дошло до застоја. У овом јавном предузећу истичу да су томе кумовале обилне падавине и лоши временски услови. Не само да је због тога онемогућена сеча него су уништени путеви, па камиони не могу да дођу до складишта у шумама. Осим тога, проблем је и недостатак радника-секача. Ипак, како тврде, ни произвођачи ни потрошачи не треба да брину, јер нема никаквог разлога да не буде добра снабдевеност у наредном периоду.

На стовариштима кажу да се цена пелета коригује са сваком новом испоруком која је скупља. Многи потрошачи су прешли на ово еколошки прихватљиво гориво, а на то су их подстицала и надлежна министарства. Та домаћинства су сада забринута и због драстичног поскупљења, али и зато што нису сигурни да ће снабдевање овим енергентом бити стабилно.

ОПАСНО АКО ГРАЂАНИ ПРЕЂУ НА СТРУЈУ

СТРУЧЊАЦИ упозоравају да ће због високих цена дрва и пелета електрична енергија бити најјефтинија. Ова околност би могла да утиче на већину грађана да се преоријентишу на грејање на струју. То би био велики проблем за наш електроенергетски систем.

Младен Стојадиновић, из Групације за обновљиве изворе енергије Привредне коморе Србије, истиче да, уколико би "Србијашуме" стабилизовале испоруку дрва, не би било потребе да се даље коригује цена пелета. Код произвођача, како наводи, није било поскупљења последњих месец, месец и по дана.

- Велики произвођачи су око недељу дана радили пуним капацитетом, али је опет дошло до застоја у испоруци и неки су за викенд морали да зауставе производњу - објашњава Стојадиновић. - Сада стиже сировина из "Србијашума", али недовољно, углавном око 50 одсто од уговорених количина. Да пластичније објасним, стиже пет камиона уместо десет. Заправо, ништа се није променило, ситуација је иста као и претходних месеци. У сваком случају, најгоре је било на почетку године.

Он истиче да сви произвођачи раде све што могу и оцењује да је већа тражња условљена и психолошким фактором. Како објашњавају у "Србијашумама", до умањења испорука сировине дошло је због обилних падавина.

ЗА ГОДИНУ ДАНА 80 ОДСТО СКУПЉИ

ПЕЛЕТ је за годину дана забележио скок од 80 одсто. Лане се тона овог еколошки прихватљивог енергента куповала за 230, а сада иде до 414 евра. На стовариштима кажу да пелет из Црне Горе и Хрватске стиже редовно, али да се домаћи произвођачи нису још стабилизовали. Поједини трговци кажу да је са сваком новом испоруком ово еко-гориво све скупље. Набавна цена је од 300 до 310 плус ПДВ, а они га продају за 350 евра.

- Никада се не секу дрва када су лоши временски услови, због безбедности - истиче наш саговорник. - С друге стране, обилне падавине су уништиле путеве, камиони не могу да приђу складиштима која се налазе у шумама да преузму већ насечена дрва. Проблем је и што нема довољно радника-секача. Не можете преко ноћи некога да обучите за то. "Србијашуме" за те послове повлаче људе са села који то знају да раде, али то је њима додатно занимање. Они прво завршавају послове које имају у својим домаћинствима.

Како наводи, "Србијашуме" се суочавају са комплексним околностима. Сада постоји и притисак огромне потражње и извесна паника код грађана због глобалне енергетске кризе.

- Произвођачи су у претходном периоду дрва куповали и од приватника, па је код њих смањена понуда - објашњава наш саговорник. - Тако да сад и грађани много више код нас купују за огрев. Ту вероватно има и оних који пазаре да би препродавали, јер се цена код нас није мењала, кубик дрва кошта 4.000 динара.

Због тешкоћа у снабдевању домаћих компанија сировином за производњу пелета, у претходном периоду одржано је више састанака у Влади, којима су присуствовали представници произвођача и "Србијашума", како би се превазишли проблеми.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (7)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!