АРАПИ ЗА МАЛИНЕ НУДЕ НАФТУ: Отворена нова тржишта за пласман "црвеног злата" и другог бобичастог воћа

Ј. Су.

16. 06. 2022. у 10:10

НОВА тржишта, попут Скандинавије и арапских земаља све више су заинтересована за куповину малина из Србије. Арапи, чак, нуде и нафту у замену за ово црвено српско благо.

АРАПИ ЗА МАЛИНЕ НУДЕ НАФТУ: Отворена нова тржишта за пласман црвеног злата и другог бобичастог воћа

Фото: Shutterstock

Отуда не чуди тренутна откупна цена малине од 600 динара за килограм. Примарни произвођачи кажу да јој је реална цена од 650 до 800 динара. Купини се, такође, "смеши" добра цена, а очекује се да килограм буде између 300 и 500 динара.

- Постоји пад производње малине ове године у Чилеу и Пољској, то су тржишта која су у кризи - објашњава Добривој Радовић, председник Асоцијације малинара Србије. - На почетку године, код нас су биле процене да ће због прошлогодишњих суша, овогодишњи род бити мањи за 30 одсто. Те процене су, међутим, сада другачије. Због невремена и града који су погодили недавно крајеве где се малина гаји, очекујемо и до 50 одсто мањи род. То значи да цена по којој се сада откупљује није лоша, али наше трошкове са минималном зарадом, покрива тек 800 динара за килограм.

Како објашњава Радовић, малина се сада највише продаје у мачванско-прњаворском крају, у околини Шапца. Ту је цена од 550 до 600 динара за килограм. Уз то, не треба заборавити да наша земља дугује трговцима још из 2019. године око 20.000 тона малине.

КУПИНА САДА ЈУРИ ЦЕНУ

ПОСЛЕДЊИХ година, због изузетно лоше откупне цене, пала је производња купине. То је и довело до тога да ово воће поскупи, па се ове сезоне очекује да ће килограм у откупу коштати од 300 до 500 динара. Купина се прошле године плаћала око 250 до 300 динара за килограм.

- Берба малине ове године ће брзо да се заврши, јер из цвета брзо иде у плод - истиче Радовић.

- Таква је година и ту не може ништа да се уради. Виламет у нашим крајевима има да буде готов за 15 до 20 дана. То иде на штету и произвођачима, али и трговцима и хладњачарима. Уз то, биће много мање количине на располагању.

Када је реч о боровници, у Србији је према подацима из 2021. године, под засадима било око 2.500 хектара. А, очекује се да откупна цена буде око шест евра за килограм.

Последњих година цена боровнице се кретала у просеку око 5,5 евра за откуп. Аграрни стручњаци објашњавају да се инвестиција враћа тек у петој или шестој години, а да у хектар боровница треба уложити између 70.000 и 100.000 евра.nЈ. Су.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (2)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!