СТРВИНЕ ЧЕКАЈУ ДА СЕ ЋАТЕ СМИЛУЈУ: Поједине општине не организују и не финансирају уклањање угинулих животиња

Ј. Субин

10. 12. 2021. у 10:28

ЛОКАЛНЕ самоуправе у Србији дужне су да на својој територији организују зоохигијенску службу, која ће нешкодљиво да уклања лешеве животиња са јавних површина, објеката за узгој, држање, дресуру. И то о трошку самих општина. Ипак, поједине локалне самоуправе то не раде, па сточари, морају да плате и до 20.000 динара по угинулој крави.

СТРВИНЕ ЧЕКАЈУ ДА СЕ ЋАТЕ СМИЛУЈУ: Поједине општине не организују и не финансирају уклањање угинулих животиња

Фото В. Илић

У Министарству пољопривреде рекли су нам да локалне самоуправе треба да организују транспорт лешева животиња, на начин који не представља ризик по људе или животну средину.

- Општине су дужне и да имају изграђен објекат за сакупљање лешева животиња, а оне које не организују зоохигијенску службу, у обавези су да док то не ураде финансирају њихово уклањање.

Да су локалне самоуправе у обавези да организују сакупљање животињског отпада и транспорт до места где ће се он уништити, потврдила нам је и Сања Бугарски, председница Асоцијације произвођача млека Војводине.

- Неке локалне самоуправе су то урадиле, попут Бечеја, Суботице или Бачке Тополе, али има и оних које нису - истакла је Бугарски. - Тада на терет све иде самим сточарима. Ми плаћамо уклањање животиња, а не можемо да одјавимо, рецимо угинулу краву, уколико тај процес не завршимо. Многи од фармера немају новца увек, уз све остале издатке, и то да плате. Одношење се наплаћује по килограму, па може да кошта и више од 20.000 динара.

Министарство државне управе и локалне самоуправе, на наше питање, због чега поједине општине не спроводе законску обавезу око уклањања угинулих животиња, пребацило је одговорност на колеге из пољопривреде и животне средине. Осврнули су се на примену закона који се односи на прераду и нешкодљиво уклањање споредних производа животињског порекла, а не на то шта се ради са угинулим животињама. Као прилог одговору, послали су нам делове Закона о ветеринарству, који се односе на третирање споредних производа животињског порекла, зашта је и задужена Управа за ветерину.

БЕСПЛАТНА УСЛУГА ЗА СВЕ

СА општине Бачка Топола, прошле године, транспортовано је 270 тура анималног отпада у фирму за нешкодљив третман.

- Ова услуга је, на основу уговора са општином за транспорт лешева, бесплатна за све грађане, а уједно и законска обавеза власника газдинства да овај отпад преда овлашћеним фирмама, када дођу по њега - рекли су нам у Општини Бачка Топола. - Нико ништа од њих не плаћа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024