УЉЕ И МЕСО НАЈВИШЕ ПОСКУПЕЛИ: На глобалном нивоу цене намирница порасле 32 одсто, у Србији само неколико производа има значајнији скок

Е.Б.ТАЛИЈАН

13. 10. 2021. у 11:33

ХРАНА је за годину дана на глобалном нивоу поскупела 32 одсто, али намирнице у нашој земљи нису забележиле значајнији скок, осим неколико производа, као што су уље и одређене врсте и категорије меса.

УЉЕ И МЕСО НАЈВИШЕ ПОСКУПЕЛИ: На глобалном нивоу цене намирница порасле 32 одсто, у Србији само неколико производа има значајнији скок

Новости

Ово у разговору за "Новости", каже агроекономиста Милан Простран. Он истиче да је Србија у бољој позицији, јер је аграрна земља и има довољно хране, чак знатан део и за извоз. С друге стране, грађани су забринути и чини им се да су поскупљења велика. Поремећаји на глобалном тржишту изазвани пандемијом, повећаном тражњом, вишом ценом транспорта, а сада и енергетском кризом утичу на поскупљења у свим сегментима.

Као што су "Новости" већ писале, потрошачи флашу уља сада плаћају углавном од 200 до 220 динара, што је око 60 динара више него лане, док се на акцији може наћи и јефтиније. Одређене категорије свињског и пилећег меса забележили значајан скок. Према званичним подацима Министарства трговине, просечна цена свињетине, која обухвата све категорије ове намирнице и са костима и без, лане у октобру је износила 474,31 динар. Сада грађани ову врсту меса плаћају од 600 до 850 динара, а на попусту је има и за 430 динара.

- Последњег месеца све цене лете у небо - каже Београђанка Данијела Марковић. - Мој муж је био непријатно изненађен, када је након три недеље боравка ван земље, ушао у маркет.

Сандра Петровић истиче да је за њу најизраженије поскупљење уља. Како наводи, чини јој се да је цена дупло виша у односу на прошлогодишњу. Многи потрошачи се жале да им је месо скупо.

Простаран објашњава да је Србија део глобалног света и да се турбуленције на светском нивоу одражавају и на нашу земљу.

- Куповна моћ наших грађана биће кочничар за дивљање цена - истиче Простран. - Оне ће расти онолико колико купац буде могао да издржи, у супротном, произвођачи и прерађивачи, неће имати коме да продају намирнице.

Министар пољопривреде Бранислав Недимовић, објашњавајући ситуацију на тржишту хране, наводи да су све цене житарица подивљале на светским берзама, што утиче на поскупљење меса. Он наглашава и да не очекује даљи раст цена уља.

- Морамо да водимо рачуна о читавом систему, ово је добра година за пољопривреднике, некад и они морају да се опаре - каже Недимовић. - Није раст цена уља био толики, колико је скочио сунцокрет. Наравно да ће Влада реаговати ако дође до великог скока цена, али ја не очекујем да ће до тога доћи. Поскупљење гаса и струје вуче и цене хране. Видећмо како ћемо се поставити када је у питању електрична енергија у прехрамбеном сектору, како не би у целом том ланцу дошло до поремећаја.

Он је нагласио да Србија производи више хране него што јој је потребно и да не очекује да се нешта посебно деси на нашем тржишту.

ХЛЕБ ИСТО ДА КОШТА

АГРОЕКОНОМИСТА Милан Простран указује да шећер није до сада поскупљивао, али да се може очекивати да ће ту доћи до извесне корекције цена, због енергената, чије је учешће у производњи ове намирнице велико.

- Сада се спекулише у којој мери ће драстичан скок цене да се одрази на поскупљење брашна и хлеба, али не би требало да дође до раста цене основне врсте хлеба тип-500, који је познат и као "сава" - истиче Простран. - Пекари имају начина да то компензију кроз друге производе.

Он указује и да осим глобалних фактора који се одражавају на тржиште хране, постоји и игра трговаца са маржама. Тако једна врста скупљег уља, које иначе кошта 345 динара, у једном мегамаркету може да се нађе за 200 динара, што је огромна разлика.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕЗОЛУЦИЈА ЗАТАЛАСАЛА ЦЕО БАЛКАН: Срамни текст о Сребреници не мири регион, како тврде њени кључни спонзори са Запада

РЕЗОЛУЦИЈА ЗАТАЛАСАЛА ЦЕО БАЛКАН: Срамни текст о Сребреници не мири регион, како тврде њени кључни спонзори са Запада

РЕЗОЛУЦИЈА о Сребреници још није дошла ни до гласања у Генералној скупштини Уједињених нација, а регион је додатно и дубоко поделила, иако, како тврде њени главни спонзори, пре свега Немачка и САД, има задатак да "помири" Западни Балкан.

26. 04. 2024. у 08:35

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

ТОЛИКО се грађана жалило да им је из Поште стигла лажна порука о пријему пакета да су надлежни одлучили да нађу начин како да стану на пут преварантима.

26. 04. 2024. у 09:04

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!