ПОЧИЊЕ ТРКА У 87 ГРАДОВА: После Београда председница парламента данас за 2. јун расписује изборе за одборнике и на локалу

М. Ст.

26. 04. 2024. у 07:00

ПОСЛЕ бројних перипетија око изборних предуслова између власти и опозиције, грађани на локалу коначно ће се званично прикључити Београђанима на биралиштима.

ПОЧИЊЕ ТРКА У 87 ГРАДОВА: После Београда председница парламента данас за 2. јун расписује изборе за одборнике и на локалу

Градска управа у Пожаревцу

Председница парламента Ана Брнабић данас ће потписати указ о расписивању избора за одборнике у 87 скупштина градова и општина за 2. јун.

Ово спајање омогућено је изменама Закона о локалним изборима 23. априла, што је био један од захтева опозиције. Према новим прописима, од дана расписивања до дана гласања не може да протекне мање од 30 дана. Сходно томе, политички актери, изузев Београда где се кампања захуктава, имаће 34 дана да представе програм бирачима на терену, јер 30. маја у поноћ наступа преидзборна тишина. Рок за предају изборне листе истиче им најкасније 20 дана пре датума отварања бирачких места, односно 12. маја у поноћ. Имајући у виду предстојеће првомајске и ускршње празнике, број ефективних дана за прикупљање потписа биће знатно краћи.

Да би ушли у изборну трку, претендентима на власт биће потребно од 200 до 3.000 потписа грађана у зависности од броја уписаних бирача. Минимални услов од 200 "парафа" морају да приложе странке у локалним самоуправама где је до 20.000 грађана са правом гласа, док је у граду са више од пола милиона пунолетних (Београд) неопходна подршка 3.000 бирача. Када се локални избори, као што је сада случај, одржавају одвојено од парламентарних, листа националне мањине која учествује на њима мора прикупити половину потребних потписа - од 100 до највише 1.500, у зависности од броја гласача.

На цајтнот у који ће ући мање опозиционе странке, које немају разређену инфраструктуру на терену, пожалио се Борислав Антонијевић, кандидат за градоначелника Београда испред покрета "Ми снага народа - проф. др Бранимир Несторовић", истичући да је потребно сакупити велики број потписа на свакој од општина.

- Отприлике свака опција која би изашла на изборе има неких седам до осам дана да прикупи потписе, што је потпуно немогуће. Ви сада као опција која није позициона, ангажујете и предате документацију, имате ситуацију да вас нотари ноншалантно одбију, јер су већ резервисани, или нам дају ограничено време да ће доћи на два сата или нам кажу да ће доћи, па се не појаве, што нам се дешавало - рекао је Антонијевић за РТС.

И док су датуми и сви услови изборне утакмице мање више прецизирани, до самог фото-финиша, како тренутно ствари стоје, неће се знати учесници. Такође, иако су избори у Београду расписани још 3. априла, од изборних процедура - још се није искристалисале права кампања и чули поруке и програми. Коалиција "Србија против насиља" поделила се у два табора, на оне који ће у Београду бојкотовати и оне који ће пред престоничке бираче под слоганом "Бирам борбу".

Ипак, с обзиром на то да је Странка слобода и правде (заговорник бојкота у Београду), оставила локалним одборима да самостално одлуче како ће деловати, ситуација се мења из дана у дан. Иако су се у Београду разишли, под слоганом "сВАнуће", ДС, Зелено-леви фронт, Локални фронт Ваљево, Народни покрет Србије, ССП, Ново лице Србије и Нови ДСС наступиће заједно у Ваљеву. Новосадски огранак Ђиласове странке саопштио је да су све странке коалиције СПН (оне које излазе и бојкотују Београд), као и коалиција НАДА, странке и удружења левице и десницие, усагласиле ставове око тога да је потребно изаћи на изборе у том граду. И покрет "Крени-промени" Сава Манојловића улази у битку за гласове у Новом Саду.

Без гласа на новој адреси

ОД почетка изборне приче до данас, владајућа већина прихватила је осим обједињавања београдских и локалних избора, и захтеве опозиције да се образују радне групе за ревизију и контролу бирачког списка, као професионално извештавање јавног сервиса. Постигнут је и начелни договор о захтеву да грађани који су променили пребивалиште у претходних осам до 12 месеци, не могу да гласају на новој адреси, а како би се спречило "пресељење бирача". Очекује се и састанак представника политичких странка са руководством РТС и РТВ.

Нетачне спекулације о "фантомима"

ДИРЕКТОР Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић изјавио је да нису тачне "спекулације" да у Србији има 1,1 милион, а у Београду 230.000 непостојећих бирача, које су изнете на основу поређења броја пописаних становника, и броја уписаних у бирачки списак.

У исто време он је потврдио да се "спекулише о знатно више од милион лица који живе у иностранству и која нису обухваћена пописом 2022. године јер нису присутни, али јесу у бирачком списку, јер имају неотуђиво бирачко право, без обзира на то а ли јесу или нису присутни у земљи":

- Не постоји квалитетан податак о томе колико држављана Србије живи ван земље, јер не постоји обичај или стриктна обавеза пријављивања промене адресе при исељавања из земље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (27)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)