СУМЊИВИМ НОВЦЕМ ДО ЧЕТИРИ ЗИДА? Нотари годишње упозоре на могућност прања новца у 300 случајева

Б. Царановић

16. 09. 2021. у 10:01

ПОДАТАК да се чак две трећине промета на тржишту некретнина обави у готовини интригира већ годинама.

СУМЊИВИМ НОВЦЕМ ДО ЧЕТИРИ ЗИДА? Нотари годишње упозоре на могућност прања новца у 300 случајева

Фото Д. Миловановић

И последњи извештај Републичког геодетског завода показао је да је претходног месеца од 3.976 станова купљених у Србији само 35 одсто плаћено из стамбених кредита. Лане је од више од две милијарде евра потрошено на станове а већина је купљена готовином. Оваква статистика, међутим, многима делује необично, с обзиром на то да просечна плата у Србији око 500 евра, па је нејасно ко то у земљи са ниским животним стандардом купује станове за готовину.

Са једне стране, теза је да цвета секундарно тржиште некретнина, где се продају једне, а за исти новац купују друге некретнине, као и да је куповина станова данас начин штедње и инвестирања. Са друге стране, постоји сумња да се иза масовних кеш куповина станова, крију прање новца и нелегалне трансакције.

Агент за некретнине Пеђа Девић из фирме "Беоагент" већинску куповину станова готовином објашњава постојањем неког стамбеног кредита на почетку.

- Ако је купац стана узео кредит да га плати, то је корен, а новац којим продавац рецимо даље купује друге некретнине, у статистици се више не посматра као да је из кредита, иако је његово порекло одатле - објашњава Девић. - Према искуству моје фирме, као и ногих мојих колега, око 90 одсто новца којим се купује кров над главом у Србији је пореклом из неке позајмице. Врло чест случај је да се наслеђена некретнина, продаје и уз додавање новца из неког готовонског кредита купује друга. Такав новац, чим није из стамбеног кредита у статистици се бележи као кеш.

Код нас се Законом не дозвољавају готовинске трансакције веће од 10.000 евра, а за све преко тога мора да се оправда порекло новца. Сви актери купопродаје станова - посредничке агенције, банке, јавни бележници дужни су да сваки сумњив случај пријаве Управи за спречавање прања новца.

Илустрација Тошо Борковић

Према речима Србислава Цвејића, председника Јавнобележничке коморе Србије, таквих проблематичних случајева где су нотари посумњали да се ради о прању новца је 300 годишње у Србији. Најчешће ситуације су продаје по цени мањој или већој од тржишне вредности. Прва брана од "прљавог" новца, међутим, јесу банке.

- Уколико купац непокретности жели да уложи у банку више од 10.000 евра, мора да прође мукотрпан поступак доказивања порекла тог новца банкарским службеницима - каже Владан Васић, председник Удружења банака Србије. - Судећи по нашој статистици и многим параметрима, верујем да је узрок тих готовинских куповина станова из извештаја РГЗ заправо јер је прорадило секундарно тржиште и многи продају своје станове и уз доплату купују друге. Томе иде у прилог податак да од 140.000 стамбених кредита колико их је у оптицају, просек су мање суме од 30.000 евра.

Жељко Радовановић, директор Управе за спречавање прања новца, каже да је свуда у свету, не само код нас, сектор грађевине означен као делатност са високим ризиком од прања новца. Последња процена ризика ову област је ставила на највишу црвену зону.

- Свака трговина стиже до пореске управе и по новом Закону који се примењује од јула, порекло новца које не може да се докаже ни наследством, поклоном нити било како, опорезује се са 70 одсто - каже Радовановић.

СУМЊА НА ПРАЊЕ ПАРА

АКО говоримо само о купопродаји некретнина, за деценију уназад, то је обрт од невероватних 30-40 милијарди евра за готовину, па верујем да се иза крију сумњиве радње упумпавања новца - каже економиста проф. Горан Радосављевић, директор Института ФЕФА. - Судећи по извештајима, сваке године 80.000 људи купи неку непокретност за готовину. Инвестицијама гастарбајтера, кредитима у основи, заменама, као и улагањем може да се објасни само пет одсто ових трансакција. Још је већи проблем изградња, јер се на тај начин провлачи огроман новац који се не контролише. Проблем је што те куповине чине 10 одсто БДП, па држава вероватно не жели да га се лиши.

КОНКУРЕНЦИЈА

КАДА се недавно на оглас за продају стана на Карабурми јавио наш читалац из Београда био је шокиран одговором агента.

- Рекао ми је да као купац на кредит немам шансе, јер се истог момента када је оглас постављен јавило још 30 купаца са готовином - каже наш саговорник. - Квадрат је повољан, 1.200 евра, па је навала изузетна и на крају ће бити продат на лицитацији готовинском купцу који понуди највише. Тако је са сваком добром приликом, што је потпуно нефер конкуренција нама који купујемо позајмицама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024