И ОД ОТПАДА ДОБАР БИЗНИС: Шта све може да се рециклира у Србији

В.Н.

04. 04. 2021. у 10:46

TРИ пута се увећало стварање комуналног и индустријског отпада од осамдесетих година до данас због повећаног конзумеризма и прекомерне потрошње.

И ОД ОТПАДА ДОБАР БИЗНИС: Шта све може да се рециклира у Србији

Фото Архива

Данас је могуће рециклирати готово све, од алуминијумских лименки, стакла, ПЕТ амбалаже, картона, до пластике, гвожђа, хемијских средстава...

Да би ширили бизнис у овом сектору, привредници се надају изменама закона, субвенцијама за рециклажу и формирању наменских фондова у ту сврху. У борби за одрживи развој у наредном периоду важну улогу ће одиграти управљање отпадом. Циркуларна економија је развојна шанса коју је Србија почела да примењује. У концепту циркуларне економије отпад не постоји, већ само сировина која може опет да се употреби. Развој индустрије рециклаже отпада могао би да донесе нових 30.000 радних места до 2030. у Србији.

Текстилни отпад, Фото Архива

ОЧУВАЊЕ

Покретање бизниса у области рециклаже текстила, батерија, отпадних возила, пластике, повећало би БДП за 1% и допринело очувању животне средине - Синиша Митровић, директор Центра за циркуларну економију ПКС.

Јединствени пројекти у Шапцу и Прахову

Фабрика "Еликсир Зорка" из Шапца користиће отпад као алтернативну сировину у процесу производње НПК ђубрива, каже за „Предузетник“ Игор Радош, директор "Еликсир енерџија".

100.000 тона картонске

   амбалаже и папирног отпада
   се рециклира
85 % отпада заврши на више
  од 150 великих депонија
3.500 дивљих сметлишта има
  у Србији
5 % отпадних вода се
  прерађује
80.000 тона одеће се прода
  годишње
90.000 тона индустријског
  отпада се годишње депонује

Домаћи пословни систем "Еликсир група", који запошљава више од 1.500 радника у фабрикама минералних ђубрива и фосфорне киселине у Шапцу и Прахову, ради на примени новог пословног модела како би се рационализовала потрошња природних ресурса и постигла енергетска ефикасност.

- Успостављајући кружење сировина у производном процесу минимизујемо потребу за одлагањем отпада који излази из наше производње, али и значајно смањујемо коришћење ресурса укључујући и енергију, тако да су бенефити по животну средину вишеструки“ -  објашњава Радош.

Покренули су и два капитална пројекта у индустријском комплексу Прахово - изградњу постројења за термички третман индустријског и нерециклабилног отпада, и инсталацију постројења за пиролизу отпадних гума. Потенцијал виде и у коришћења пепела од спаљивања муља из пречишћавања комуналних вода.

 
И рециклажом одеће до профита

Више од 5.000 тона текстилног отпада заврши на депонијама у Србији. Због садржаја вештачких боја и синтетичких влакана, текстил представља један од највећих загађивача природе. Улагањем у изградњу рециклажних погона створиле би се нове могућности пословања и запошљавања.

Прерада отпада, Фото Архива

- Засада, у Србији постоји могућност једино за третирање текстилног отпада одређеним хемијским средствима како би се након тога спаљивао у цементарама и на тај начин се користио као нека врста енергента“ - каже Немања Јовановић из Удружења за текстил, одећу, кожу и обућу Привредне коморе Србије. За почетак, било би добро да се у свим већим градовима поставе контејнери за одлагање одевних предмета.

Европска унија обавезала је чланице да до 2025. уведу одвојено прикупљање текстилног отпада. Ово правило ће скоро извесно важити и за кандидате за чланство.

Даљи развој рециклажне индустрије подразумева заједнички напор државе, привреде, цивилног сектора и грађана, као и прилагођавање постојећих модела финансирања и боље управљање токовима отпада, каже Синиша Митровић, директор Центра за циркуларну економију Привредне коморе Србије.

ПОНОВНА УПОТРЕБА

Кључно је успоставити финансијске механизме који подстичу рециклажу и коришћење отпада као алтернативног горива

како би се повезао ланац производње
и поновне употребе -  Игор Радош, директор "Еликсир енерџија"

Имамо решење

ПКС и Технолошки факултет су осмислили програм збрињавања текстилног отпада. То подразумева термичко, хемијско и механичко третирање, а неупотребљиви део би се спаљивао на око 2.000 степени. Једино постројење у земљи за обраду текстилног отпада је компанија „Стејпак“ из Бачког Петровца. Планирају нова улагања у технологију и проширење центара за прикупљање текстила.

- Имамо центар за прикупљање текстилног отпада у Алексинцу, а очекујемо отварање још једног у Ариљу“ - каже Драган Милојковић из „Стејпак - а“.

Naslov

Инвестиције у рециклажне погоне су изузетно велике,

али су у кратком року исплативе - Немања Јовановић, Удружење за текстил, одећу, кожу и обућу ПКС

Дигитална платформа за циркуларну економију

Привредна комора Србије покренула је и Дигиталну платформу за циркуларну економију намењену привреди и представницима државне управе и локалне самоуправе и стручној јавности. CE-HUB платформа представља извор знања и активности намењених првенствено привреди Србије, како би се окренула зеленим инвестицијама

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТУЛИЈУМ ЛАСЕР ОДЛИЧАН ИЗБОР ЗА ЛЕЧЕЊЕ: Најчешћи узрок уринарних проблема је увећана простата