Изменама Закона о посредовању у промету и закупу непокретности до снажније привреде

Novosti online

02. 08. 2023. у 15:19

ИЗМЕНАМА и допунама Закона о посредовању у промету и закупу непокретности, чије се усвајање очекује у наредном периоду, уводи се неколико кључних новина као што је уговор о заступању, као начин за флексибилно радно ангажовање агената код посредника, нови институт – фидуцијарни рачун, док се закон усклађује са Законом о инспекцијском надзору, речено је на данашњој јавној расправи о Нацрту овог закона у Привредној комори Србије.

Изменама Закона о посредовању у промету и закупу непокретности до снажније привреде

Фото: Бобан Ристић

На јавној расправи „Представљање и дискусија о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о посредовању у промету и закупу непокретности”, на којој су привредницима предочене измене закона, чији је циљ стварање повољног пословног окружења за развој ове гране привреде, истакнуто је да се измене и допуне врше ради реализације мера прописаних Програмом за сузбијање сиве економије Владе Србије 2023-2025.

- Изменама и допунама Закона се прописује уговор о заступању, као начин за флексибилно радно ангажовање агената код посредника, чиме ће се омогућити да агенти буду ангажовани у складу са природом посла коју обављају. Овакав модел се примењује у најразвијенијим економијама света, у САД, многим европским државама, али и у Азији и Јужној Америци - рекао је Михаило Весовић, директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС.

Фото: Бобан Ристић

Поред тога, додаје Весовић, уводи се нови институт, а то је фидуцијарни рачун посредника у промету и закупу непокретности, који ће повећати правну сигурност свих учесника на тржишту и олакшати пословање агенцијама за некретнине.

Весовић као још једну новину истиче да се закон усклађује са Законом о инспекцијском надзору што ће, према његовим речима, смањити могућност злоупотребе, а поступак инспекцијског надзора посредника у промету и закупу непокретности учинити једноставнијим и повољнијим за привреднике.

Циљеви и додатни ефекти који ће се остварити законским новинама су смањење броја агената који тренутно раде у „сивој зони“ и њихов прелазак у легалне токове, регулисање статуса око 300 до 700 агената у првој години примене прописа, унапређење правног оквира за откривање, као и спречавање и сузбијање прања новца и финансирања тероризма у овој области...

Томислав Момировић, министар унутрашње и спољне трговине истакао је да је област некретнина један од кључних сегмената наше економије и свакодневног живота грађана.

Фото: Бобан Ристић

- Стамбено питање представља основну потребу сваког појединца а развој пословног простора даје подршку даљем јачању наше привреде, привлачи домаће и стране инвеститоре, утиче значајно на радна места и омогућава нову перспективу за наше грађане - рекао је Момировић.

Зато, каже, мора се осигурати да наше тржиште буде стабилно, транспарентно и правично. Нацрт закона доноси, према његовим речима, значајне промене у нашем правном оквиру, истичући да тржиште непокретности у Србији показује отпорност на економске притиске.

Подаци показују, додаје, да тржиште непокретности и даље одржава значајан раст, четврту годину заредом, мерено бројем остварених трансакција промета и укупне вредности купопродаја.

Укупна вредност тржишта непокретности, наводи, у 2022. години је достигла 7,5 милијарди евра, што је 22 посто више у односу на 2021. и тај тренд се, каже, наставља и у овој години.

Наводи и да је према подацима Републичког завода за статистику, укупна количина новца коришћена за куповину непокретности у првом кварталу ове године износила више од 1,6 милијарди евра, што представља раст од 2,6 посто у односу на исти период претходне године.

Укупан број купопродаја на тржишту непокретности, додаје, био је 29.275. У другом кварталу ове године купљено је 30.548 некретнина, а за њихову куповину је потрошено 1,7 милијарди евра. Највећи удео у укупном промету непокретности, близу једне милијарде евра, заузимали су станови, чије учешће у укупној прометованој вредности је износило 58 посто, рекао је министар.

Јавну расправу организовали су Министарство унутрашње и спољне трговине (МУСТ) и Привредна комора Србије (ПКС). У изради Нацрта учествовали су представници МУСТ, Министарства финансија, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Кластер некретнина, НАЛЕД-а, Савета страних инвеститора и ПКС, кроз Радну групу за израду Нацрта закона.

МУСТ је објавило јавни позив за учешће у јавној расправи о Нацрту закона у периоду од 14. јула до 2. августа 2023. током које су заинтересовани имали прилику да доставе конкретне предлоге, примедбе и сугестије за измене и допуне Нацрта закона.

Претходно су јавне расправе одржане у РПК Ниш и у РПК Нови Сад.

Фото: Бобан Ристић

Фото: Бобан Ристић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!